Czwartek 29 czerwca 2017 Wydanie nr 3412

Polscy więziennicy na ranczu bizonów

05.08.2010 / ebos/forum penitencjarne Polscy więziennicy na ranczu bizonów  

Na zaproszenie teksańskich więzienników w Stanach Zjednoczonych gościła delegacja Służby Więziennej. Rozwijające się od 2005 r. kontakty wzajemne mają duże znaczenie dla obu stron.

Celem wyjazdu było zapoznanie się z teksańskim systemem wykonywania kary oraz zasadami współpracy więziennictwa ze społeczeństwem. Stronę polską szczególnie interesowały zagadnienia związane z budowaniem wizerunku i etosu Służby Więziennej oraz teksańskie doświadczenia w komunikacji i współpracy ze światem zewnętrznym – m.in. z ośrodkami naukowymi, organizacjami społecznymi zajmującymi się osobami pozbawionymi wolności, rzecznikiem praw obywatelskich stanu Teksas.

Cel wizyty znalazł odzwierciedlenie w składzie delegacji, w której znaleźli się: dyrektor Biura Dyrektora Generalnego, dyrektorzy okręgowi SW w Krakowie i w Rzeszowie, kierownik Zespołu Komunikacji Społecznej i Wewnętrznej w Biurze Dyrektora Generalnego, specjaliści z Zespołu Komunikacji Społecznej i Wewnętrznej.

Na ranczu bizonów

Polska delegacja odwiedziła siedem placówek penitencjarnych – aresztów śledczych, zakładów karnych stanowych i federalnych. Były to jednostki przeznaczone dla kobiet i mężczyzn, o różnym stopniu zabezpieczenia ochronnego. Wszędzie profesjonalnie zapoznano delegację ze specyfiką więzienia, odpowiadano na każde pytanie. Była możliwość przygotowania dokumentacji zdjęciowej i filmowej.Polscy więziennicy wizytowali oddziały mieszkalne, sale gimnastyczne, świetlice, place spacerowe, pomieszczenia służby zdrowia, sale edukacyjne, stołówki i kaplice.

W funkcjonowaniu więzień dostrzeżono wiele podobieństw, ale spotkać się też można było z nieznanymi w Polsce rozwiązaniami w pracy ze skazanymi, takimi jak programy rehabilitacyjne i korekcyjne dla członków gangów, programy polegające na szkoleniu przez skazane kobiety psów do pomocy osobom niepełnosprawnym czy funkcjonowanie ogromnych więziennych gospodarstw rolniczych. Jedno z nich, należące do więzienia Hamilton, zwane jest ranczem bizonów. Znaczna część produkcji liczącego wiele tysięcy akrów gospodarstwa przeznaczana jest na potrzeby jednostek stanowych, a wypracowane środki trafiają do ogólnej puli więziennictwa teksaskiego. Na ranczu znajdują się też małe odwierty naftowe (wydzierżawione), punkt odzyskiwania paliwa do sprzętu rolniczego oraz stanowisko do naprawy i konserwacji maszyn.

W ośrodków szkoleniowych więziennictwa w Ellis (jednym z sześciu) przygotowano prezentację multimedialną dotyczącą funkcjonowania tej instytucji. Misją ośrodka jest przekazanie wiedzy, kompetencji i jak najlepsze przygotowanie kadry do realizacji zadań w jednostkach. W ciągu roku we wszystkich ośrodkach na różnego rodzaju szkoleniach kształci się 44 tys. pracowników więziennictwa. Realizowane są szkolenia przygotowawcze, zajęcia doszkalające, szkolenia specjalistyczne pod kątem wykonywanej pracy oraz szkolenia bardzo specjalistyczne – dotyczące wiedzy na temat amunicji, korzystania ze specjalistycznej broni, taktyki, technik negocjacyjnych.

Spotkanie z szeryfem

Polska delegacja gościła również w siedzibie teksaskiego Departamentu Wymiaru Sprawiedliwości, u Brada Livingston, odpowiednika naszego dyrektora generalnego, wraz ze swoimi współpracownikami. Doszło do spotkania z zastępcą szeryfa w Houston, szefem Działu Kadr w Austin, stolicy Teksasu, którego zadaniem jest m.in. współpraca z urzędującymi w Kapitolu politykami oraz nadzorowanie sytuacji kryzysowych w więziennictwie. Polscy funkcjonariusze mieli przyjemność uczestniczyć - wraz z szefami więziennictwa i rodzinami funkcjonariuszy kończącymi szkolenie - w uroczystej promocji.

Duże wrażenie zrobiła na polskiej delegacji wizyta w Kapitolu, siedzibie władz stanowych. Piękne stylowe wnętrza są ozdobione obrazami ilustrującymi burzliwą historię stanu, który krótko był samodzielną republiką. Wśród popiersi gubernatorów Teksasu jest również pomnik pierwszej kobiety gubernatora z lat 20. ub. wieku.

W trakcie10-dniowego pobytu uczestnicy delegacji zapoznali się z historią stanu Teksas, przyrodą, tradycją, osobami znaczącymi dla społeczności lokalnej. Pozwoliło to spojrzeć na teksański system wykonania kary z innej perspektywy. Dopiero po zrozumieniu tych uwarunkowań oraz poznaniu mentalności społeczeństwa można uzyskać właściwy kontekst do realizowanej przez stan polityki karnej.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Ojciec zza krat

27.06.2017

Niedawny Dzień Ojca to okazja do przyjrzenia się działaniom Służby Więziennej skierowanym na poprawę relacji rodzinnych osób przebywających za murami. W jednostkach penitencjarnych przebywają więźniowie, którzy próbują na nowo nauczyć się jak być...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.