Piątek 17 listopada 2017 Wydanie nr 3553

Polscy więziennicy na ranczu bizonów

05.08.2010 / ebos/forum penitencjarne Polscy więziennicy na ranczu bizonów  

Na zaproszenie teksańskich więzienników w Stanach Zjednoczonych gościła delegacja Służby Więziennej. Rozwijające się od 2005 r. kontakty wzajemne mają duże znaczenie dla obu stron.

Celem wyjazdu było zapoznanie się z teksańskim systemem wykonywania kary oraz zasadami współpracy więziennictwa ze społeczeństwem. Stronę polską szczególnie interesowały zagadnienia związane z budowaniem wizerunku i etosu Służby Więziennej oraz teksańskie doświadczenia w komunikacji i współpracy ze światem zewnętrznym – m.in. z ośrodkami naukowymi, organizacjami społecznymi zajmującymi się osobami pozbawionymi wolności, rzecznikiem praw obywatelskich stanu Teksas.

Cel wizyty znalazł odzwierciedlenie w składzie delegacji, w której znaleźli się: dyrektor Biura Dyrektora Generalnego, dyrektorzy okręgowi SW w Krakowie i w Rzeszowie, kierownik Zespołu Komunikacji Społecznej i Wewnętrznej w Biurze Dyrektora Generalnego, specjaliści z Zespołu Komunikacji Społecznej i Wewnętrznej.

Na ranczu bizonów

Polska delegacja odwiedziła siedem placówek penitencjarnych – aresztów śledczych, zakładów karnych stanowych i federalnych. Były to jednostki przeznaczone dla kobiet i mężczyzn, o różnym stopniu zabezpieczenia ochronnego. Wszędzie profesjonalnie zapoznano delegację ze specyfiką więzienia, odpowiadano na każde pytanie. Była możliwość przygotowania dokumentacji zdjęciowej i filmowej.Polscy więziennicy wizytowali oddziały mieszkalne, sale gimnastyczne, świetlice, place spacerowe, pomieszczenia służby zdrowia, sale edukacyjne, stołówki i kaplice.

W funkcjonowaniu więzień dostrzeżono wiele podobieństw, ale spotkać się też można było z nieznanymi w Polsce rozwiązaniami w pracy ze skazanymi, takimi jak programy rehabilitacyjne i korekcyjne dla członków gangów, programy polegające na szkoleniu przez skazane kobiety psów do pomocy osobom niepełnosprawnym czy funkcjonowanie ogromnych więziennych gospodarstw rolniczych. Jedno z nich, należące do więzienia Hamilton, zwane jest ranczem bizonów. Znaczna część produkcji liczącego wiele tysięcy akrów gospodarstwa przeznaczana jest na potrzeby jednostek stanowych, a wypracowane środki trafiają do ogólnej puli więziennictwa teksaskiego. Na ranczu znajdują się też małe odwierty naftowe (wydzierżawione), punkt odzyskiwania paliwa do sprzętu rolniczego oraz stanowisko do naprawy i konserwacji maszyn.

W ośrodków szkoleniowych więziennictwa w Ellis (jednym z sześciu) przygotowano prezentację multimedialną dotyczącą funkcjonowania tej instytucji. Misją ośrodka jest przekazanie wiedzy, kompetencji i jak najlepsze przygotowanie kadry do realizacji zadań w jednostkach. W ciągu roku we wszystkich ośrodkach na różnego rodzaju szkoleniach kształci się 44 tys. pracowników więziennictwa. Realizowane są szkolenia przygotowawcze, zajęcia doszkalające, szkolenia specjalistyczne pod kątem wykonywanej pracy oraz szkolenia bardzo specjalistyczne – dotyczące wiedzy na temat amunicji, korzystania ze specjalistycznej broni, taktyki, technik negocjacyjnych.

Spotkanie z szeryfem

Polska delegacja gościła również w siedzibie teksaskiego Departamentu Wymiaru Sprawiedliwości, u Brada Livingston, odpowiednika naszego dyrektora generalnego, wraz ze swoimi współpracownikami. Doszło do spotkania z zastępcą szeryfa w Houston, szefem Działu Kadr w Austin, stolicy Teksasu, którego zadaniem jest m.in. współpraca z urzędującymi w Kapitolu politykami oraz nadzorowanie sytuacji kryzysowych w więziennictwie. Polscy funkcjonariusze mieli przyjemność uczestniczyć - wraz z szefami więziennictwa i rodzinami funkcjonariuszy kończącymi szkolenie - w uroczystej promocji.

Duże wrażenie zrobiła na polskiej delegacji wizyta w Kapitolu, siedzibie władz stanowych. Piękne stylowe wnętrza są ozdobione obrazami ilustrującymi burzliwą historię stanu, który krótko był samodzielną republiką. Wśród popiersi gubernatorów Teksasu jest również pomnik pierwszej kobiety gubernatora z lat 20. ub. wieku.

W trakcie10-dniowego pobytu uczestnicy delegacji zapoznali się z historią stanu Teksas, przyrodą, tradycją, osobami znaczącymi dla społeczności lokalnej. Pozwoliło to spojrzeć na teksański system wykonania kary z innej perspektywy. Dopiero po zrozumieniu tych uwarunkowań oraz poznaniu mentalności społeczeństwa można uzyskać właściwy kontekst do realizowanej przez stan polityki karnej.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Prawo na kliknięcie myszki

27.10.2017

Skomplikowane orzeczenia sądowe czy zawiłe akty prawne już wkrótce mogą być nieco bardziej przyjazne nawet dla laika. Prawnicy i informatycy łączą siły, pracując nad systemem informacji, dzięki któremu każdy z nas łatwo wyszuka np. aktualne...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.