Wtorek 17 października 2017 Wydanie nr 3522

Potyczka Wikipedii z FBI

05.08.2010 / ebos/heise online Potyczka Wikipedii z FBI  

W sarkastycznym tonie radca prawny Fundacji Wikimedia odpowiedział na pismo Federalnego Biura Śledczego, w którym FBI zażądało, aby Wikipedia zaprzestała używania na stronach encyklopedii pieczęci agencji. W poniedziałek (2 sierpnia) wymianę korespondencji opisał "The New York Times", publikując oba listy.


W lipcu dział prawny FBI pisemnie wezwał Wikimedię do usunięcia pieczęci FBI (np. w haśle Wikipedii o FBI), wskazując jednocześnie na możliwe konsekwencje prawne. Agencja powoływała się przy tym na prawo federalne, zgodnie z którym nieautoryzowane tworzenie, przekazywanie albo używanie pieczęci służbowych podlega karze. W liście FBI cytuje fragmenty paragrafu 701 odnoszącego się do tych naruszeń prawa.

W pisemnej odpowiedzi prawnik Wikimedii Michael Godwin sprzeciwia się "strategicznej przeróbce" cytowanych przez FBI paragrafów i podpiera odrzucenie roszczeń FBI wykładem o praktyce wykładni prawa w Stanach Zjednoczonych. Jak wyjaśnia Godwin, przytaczany paragraf według obecnego rozumienia prawa zabrania podszywania się pod władze państwowe za pośrednictwem nieuprawnionego posługiwania się "odznakami służbowymi, dowodami albo innymi takimi znakami" – a taki zarzut można by postawić Wikipedii jedynie z trudem.

Prawnicy FBI w piśmie pominęli między innymi fragment "odznaki służbowe, dowody i inne" z cytowanego paragrafu, stwarzając tym samym wrażenie, że prawo zabrania nieuprawnionego używania oficjalnej pieczęci także w celach reprezentacyjnych. Godwin uważa z kolei, że zgodnie ze stosowaną praktyką interpretacji bardziej ogólne pojęcia "inne znaki" należy postrzegać w ramach wyliczenia w kontekście poprzedzających je specjalnych określeń ("odznaki", "dowody"). Tekst nie odnosi się więc do odwzorowania pieczęci w Wikipedii ani też innych takich miejscach.

Godwin traktuje sprawę z przymrużeniem oka i uważa argumentację FBI za "błędną, ale też zabawną". Szanując życzenie agencji, która chciałby dopasować prawo do swoich preferencji, Godwin pisze: "Musimy działać na mocy faktycznego tekstu prawa, a nie spodziewanej przez Państwa interpretacji paragrafu 701". W razie konieczności Godwin zamierza bronić swojego stanowiska przed sądem. Nie wiadomo jednak, czy FBI będzie dalej naciskać. Prawniczka EFF Cindy Cohn w rozmowie z "The New York Timesem" powiedziała: "Mogłoby się wydawać, że FBI ma lepsze rzeczy do roboty".

Inne artykuły

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Jak pracować z więźniem - ojcem, żeby stał się tatą?

19.09.2017

Można zaryzykować twierdzenie, że z ponad 71 tys. mężczyzn przebywających w jednostkach penitencjarnych większość stanowią ojcowie. Czy są na tyle specyficzną grupą, że należy z nimi pracować w sposób szczególny? Zapytaliśmy o to mł. chor...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.