Poniedziałek 23 października 2017 Wydanie nr 3528

Zaglądanie do umysłu terrorysty

06.08.2010 / ebos/nauka w polsce Zaglądanie do umysłu terrorysty  

W Northwestern University przeprowadzono badanie, które może w przyszłości pomóc w obronie przed atakami terrorystycznymi. Naukowcy, analizując fale mózgowe badanych osób, określili datę, lokalizację i broń, która ma być użyta w hipotetycznym ataku terrorystycznym.


W eksperymencie wzięło udział 29 studentów. Część z nich otrzymała zadanie zaplanować w celach badawczych atak terrorystyczny, na podstawie zasugerowanego arsenału broni. Po przemyśleniach studenci spisali szczegółowy plan ataku na kartce i nauczyli się go na pamięć.

Następnie na ich głowach zamocowano elektrody do pomiaru fal mózgowych i korzystając z P300, czyli potencjału wywołanego - składowej elektroencefalogramu (EEG), sprawdzano reakcję mózgu na wyświetlane na monitorze komputera stymulanty, np. w przypadkowej kolejności pojawiające się nazwy miast.

P300, od połowy lat 80. używano do wykrywania kłamstw i jest to potencjał ERP (event related potential), wywołany przez rzadki, związany z zadaniem, precyzyjny impuls.

Test stworzony przez badaczy z Northwestern University znacznie różni się od wcześniej wykorzystywanej technologii P300.
Zawiera 4 typy czynników stymulujących: cele, nie-cele, sondujące, nie mające nic wspólnego z tematem. Celami są wyświetlane widoki, dźwięki lub inne stymulanty, które badany zna lub został ich nauczony przed rozpoczęciem testu. Czynniki sondujące to stymulanty, które podejrzany może znać, a czynniki nie mające niczego wspólnego z tematem są raczej niemożliwe do rozpoznania.

Przy wyświetleniu miasta, w którym zaplanowano hipotetyczny atak terrorystyczny, aktywność składowej P300 fal mózgowych była dużo wyższa niż w reakcji na pozostałe miasta. Podobnie działo się w przypadku daty wydarzenia i pytania o broń.

"Bez wcześniejszej wiedzy o zaplanowanym ataku mogliśmy zidentyfikować 10 z 12 terrorystów a między nimi 20 z 30 szczegółów, dotyczących ataku" - powiedział J. Peter Rosenfeld, profesor psychologii w Northwestern's Weinberg College of Arts and Sciences - "Daje to 83 procentową dokładność w przewidywaniu faktów i oznacza, że nasz sposób może pomóc w identyfikacji przyszłej terrorystycznej działalności."

Jak podkreśla profesor, studenci mieli tylko 30 minut na zapamiętanie przebiegu i szczegółów ataku terrorystycznego. W sytuacji rzeczywistej przestępcy mają na to więcej czasu, a nieustanne powtarzanie szczegółów planowanej akcji, umożliwia lepsze ich zapamiętanie. "Gdyby nasz test został użyty w faktycznej sytuacji, pomógłby w odkryciu intencji terrorysty" - twierdzi profesor Rosenfeld.

Inne artykuły

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.