Poniedziałek 25 września 2017 Wydanie nr 3500

Uwaga na fałszywe SMS-y!

06.08.2010 / ebos/kgp Uwaga na fałszywe SMS-y!  

W ostatnią środę policjanci z województwa świętokrzyskiego zatrzymali 4 osoby, które zamieszane są w sprawę m.in. nielegalnego pozyskiwania danych klientów banku. Wysyłali oni fałszywe SMS-y, prosząc o podanie określonych informacji. W ten sposób oszukali około 1200 osób z całego kraju. Grozi im kara do 5 lat wiezienia.


Policjanci Wydziału d/w z PG wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału Kryminalnego KPP w Końskich zatrzymali wczoraj 4 osoby. Zatrzymani to mieszkańcy pow. Koneckiego, podejrzewani są o podszywanie się pod bank i pozyskiwanie danych jego klientów. Wysyłali fałszywe SMS-y, w treści których prosili o podanie loginów i haseł do kont bankowych.

Z ustaleń policjantów wynika, że podejrzewani wysyłali także wiadomości SMS, w treści których informowali potencjalne ofiary o rzekomych wygranych pieniężnych czy rzeczowych. Odbiorcy tych fałszywych wiadomości wysyłali płatne SMS-y zwrotne, które w rzeczywistości zasilały założone przez sprawców konta. Pokrzywdzeni przelewali także na wskazane rachunki określone zaliczki na poczet wygranych nagród.

W taki sposób oszukali około 1200 osób z terenu całego kraju. Straty oszacowano na kwotę nie mniejszą niż 72 tys. złotych.Zatrzymani prowadzili przestępcza działalność od marca tego roku, wykorzystując do tego celu kilkadziesiąt różnych numerów telefonów.

Jedna z podejrzewanych osób została zatrzymana na gorącym uczynku, podczas próby podjęcia gotówki z bankomatu za pomocą karty prepaid.

Sprawcom grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Inne artykuły

Nowy rok szkolny w więziennych szkołach

05.09.2017

Tak jak w innych szkołach w Polsce, w Centrach Kształcenia Ustawicznego, funkcjonujących przy aresztach śledczych i zakładach karnych, rozpoczął się rok szkolny. Oficjalna inauguracja miała miejsce w Zakładzie Karnym we Włocławku. Nowy rok...

Czy choroba pełnomocnika uzasadnia przywrócenie terminu procesowego - jeśli pojawiła się w ostatnich dniach na dokonanie czynności?

31.08.2017

Pytanie jest proste i logiczne, odpowiedź… niekoniecznie: czy choroba pełnomocnika uzasadnia przywrócenie terminu procesowego — nawet jeśli wszyscy czekali do ostatniego momentu (na wniesienie skargi kasacyjnej) — bo skoro na coś mamy dwa...

Jak pracować z więźniem - ojcem, żeby stał się tatą?

19.09.2017

Można zaryzykować twierdzenie, że z ponad 71 tys. mężczyzn przebywających w jednostkach penitencjarnych większość stanowią ojcowie. Czy są na tyle specyficzną grupą, że należy z nimi pracować w sposób szczególny? Zapytaliśmy o to mł. chor...

Ustna umowa pożyczki

13.09.2017

Czy ustna umowa pożyczki jest ważna — a zwłaszcza czy pożyczkobiorca może być zobowiązany do zwrotu pieniędzy pożyczonych „na gębę”? Czy dowodem może być zapisana w kalendarzu pożyczkodawcy notatka — podpisana przez pożyczającego? (wyrok Sądu...

Trzy kroki do bycia zrozumiałym sędzią - Konferencja

28.08.2017

Fundacja Court Watch Polska zaprasza wszystkich sędziów do udziału w konferencji pt. „Zaufanie budowane przez komunikację. Trzy kroki do bycia zrozumiałym sędzią”, która odbędzie się pod patronatem Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego - SSN prof...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.