Poniedziałek 26 czerwca 2017 Wydanie nr 3409

Przedsiębiorco, strzeż się oszustwa nigeryjskiego!

12.08.2010 / ebos/kgp Przedsiębiorco, strzeż się oszustwa nigeryjskiego!  

Obywatel Francji i Polak, z pochodzenia Gwinejczyk, zostali zatrzymani przez policjantów z wydziału kryminalnego KSP za próbę oszustwa. Mężczyźni chcieli wyłudzić tysiąc euro, które mieli przeznaczyć na odbarwienie kolejnych banknotów euro sprowadzonych z zagranicy. Sąd zadecydował już o ich tymczasowym aresztowaniu.


Policjanci otrzymali informację, że na Ursynowie ma dojść do spotkania biznesowego, podczas którego dwóch mężczyzn będzie chciało oszukać właściciela jednej z warszawskich firm. Podczas spotkania 54-letni Francuz i 38-letni mężczyzna, posiadający obywatelstwo polskie, zaproponowali biznesmenowi, że złożą w jego firmie intratne zamówienie. Zapłacą banknotami euro, które muszą przywieźć z innego kraju. Obaj twierdzili, że nie mogą przekroczyć granicy mając ze sobą znaczną ilość gotówki, dlatego muszą użyć specjalnego fortelu umożliwiającego im wywiezienie pieniędzy.

Mężczyźni zaprezentowali przedsiębiorcy kawałek papieru wielkości banknotu, który po użyciu pewnej substancji "stał się" banknotem o nominale 100 euro. W ten właśnie sposób kartki papieru, które przywiozą do Polski miały "zamienić się" w banknoty. Twierdzili również, że jeśli biznesmen przekaże im tysiąc euro, to z ich pomocą będą mogli wytworzyć kolejne banknoty. Początkowo chcieli nawet pożyczyć 100 tys. euro. Tuż po zakończeniu spotkania stołeczni kryminalni zatrzymali oszustów. Sąd zastosował już wobec nich trzymiesięczny areszt.

Oszustwa takie określane są jako przestępstwa typu nigeryjskiego metodą „wash-wash". Najczęściej stosują je obywatele krajów afrykańskich. Oszuści jako swoje ofiary upatrują osoby prowadzące działalność gospodarczą. Inicjują spotkania biznesowe, podczas których proponują zakup towaru na znaczną kwotę pieniędzy. Czasem dochodzi do kilku takich spotkań. W kontaktach zawsze są mili i uprzejmi, starają się pozyskać zaufanie swojej ofiary. Często są to osoby wykształcone. Gdy podczas spotkania dochodzi do rozmów na tematy finansowe, twierdzą, że są w pełni wypłacalni, ale pieniądze, którymi zapłacą za zamówienie, będą pochodzić z zagranicy.

Wtedy pokazują swojemu kontrahentowi kartkę papieru, która - pod wpływem pewnej nieustalonej substancji w płynie czy też w proszku - "staje się" banknotem euro. Wybieg taki tłumaczony jest tym, że nie mogą niepostrzeżenie wywieźć ze swojego kraju znacznej ilości gotówki, lub „niewidzialne” banknoty mają być zabezpieczeniem przed ich ewentualną kradzieżą w trakcie podróży. Gdy ofiara zgodzi się na zawarcie transakcji, oszuści przystępują do dalszego działania - proszą o udzielenie pożyczki w walucie euro, która jest im niezbędnie potrzebna na zakup i sprowadzenie odczynników chemicznych umożliwiających odbarwienie papieru, który zostanie przywieziony do kraju. Istnieje również inne uzasadnienie pożyczki. Oszuści próbują wtedy wmówić, że dysponują słabszymi odczynnikami i potrzebują prawdziwych pieniędzy, aby przez przyłożenie do wstępnie przygotowanego banknotu w pełni go odbarwić.

Apelujemy do osób, które miały kontakt z podobnymi przypadkami oszustw lub zostały w ten sposób oszukane, o kontaktowanie się z Wydziałem Kryminalnym Komendy Stołecznej Policji tel. 0-22 603-63-13 lub z najbliższą jednostką Policji.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Sędzia z pasją

01.06.2017

- Są takie lata, że nagle wybucha temat, że sędziowie, prokuratorzy powinni być aktywni i edukować młodzież, a potem na kilka lat akcja taka cichnie. Uważam, że powinno to być robione systematycznie. Trzeba młodzieży tłumaczyć, jak wymiar...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.