Sobota 18 listopada 2017 Wydanie nr 3554

Przedsiębiorco, strzeż się oszustwa nigeryjskiego!

12.08.2010 / ebos/kgp Przedsiębiorco, strzeż się oszustwa nigeryjskiego!  

Obywatel Francji i Polak, z pochodzenia Gwinejczyk, zostali zatrzymani przez policjantów z wydziału kryminalnego KSP za próbę oszustwa. Mężczyźni chcieli wyłudzić tysiąc euro, które mieli przeznaczyć na odbarwienie kolejnych banknotów euro sprowadzonych z zagranicy. Sąd zadecydował już o ich tymczasowym aresztowaniu.


Policjanci otrzymali informację, że na Ursynowie ma dojść do spotkania biznesowego, podczas którego dwóch mężczyzn będzie chciało oszukać właściciela jednej z warszawskich firm. Podczas spotkania 54-letni Francuz i 38-letni mężczyzna, posiadający obywatelstwo polskie, zaproponowali biznesmenowi, że złożą w jego firmie intratne zamówienie. Zapłacą banknotami euro, które muszą przywieźć z innego kraju. Obaj twierdzili, że nie mogą przekroczyć granicy mając ze sobą znaczną ilość gotówki, dlatego muszą użyć specjalnego fortelu umożliwiającego im wywiezienie pieniędzy.

Mężczyźni zaprezentowali przedsiębiorcy kawałek papieru wielkości banknotu, który po użyciu pewnej substancji "stał się" banknotem o nominale 100 euro. W ten właśnie sposób kartki papieru, które przywiozą do Polski miały "zamienić się" w banknoty. Twierdzili również, że jeśli biznesmen przekaże im tysiąc euro, to z ich pomocą będą mogli wytworzyć kolejne banknoty. Początkowo chcieli nawet pożyczyć 100 tys. euro. Tuż po zakończeniu spotkania stołeczni kryminalni zatrzymali oszustów. Sąd zastosował już wobec nich trzymiesięczny areszt.

Oszustwa takie określane są jako przestępstwa typu nigeryjskiego metodą „wash-wash". Najczęściej stosują je obywatele krajów afrykańskich. Oszuści jako swoje ofiary upatrują osoby prowadzące działalność gospodarczą. Inicjują spotkania biznesowe, podczas których proponują zakup towaru na znaczną kwotę pieniędzy. Czasem dochodzi do kilku takich spotkań. W kontaktach zawsze są mili i uprzejmi, starają się pozyskać zaufanie swojej ofiary. Często są to osoby wykształcone. Gdy podczas spotkania dochodzi do rozmów na tematy finansowe, twierdzą, że są w pełni wypłacalni, ale pieniądze, którymi zapłacą za zamówienie, będą pochodzić z zagranicy.

Wtedy pokazują swojemu kontrahentowi kartkę papieru, która - pod wpływem pewnej nieustalonej substancji w płynie czy też w proszku - "staje się" banknotem euro. Wybieg taki tłumaczony jest tym, że nie mogą niepostrzeżenie wywieźć ze swojego kraju znacznej ilości gotówki, lub „niewidzialne” banknoty mają być zabezpieczeniem przed ich ewentualną kradzieżą w trakcie podróży. Gdy ofiara zgodzi się na zawarcie transakcji, oszuści przystępują do dalszego działania - proszą o udzielenie pożyczki w walucie euro, która jest im niezbędnie potrzebna na zakup i sprowadzenie odczynników chemicznych umożliwiających odbarwienie papieru, który zostanie przywieziony do kraju. Istnieje również inne uzasadnienie pożyczki. Oszuści próbują wtedy wmówić, że dysponują słabszymi odczynnikami i potrzebują prawdziwych pieniędzy, aby przez przyłożenie do wstępnie przygotowanego banknotu w pełni go odbarwić.

Apelujemy do osób, które miały kontakt z podobnymi przypadkami oszustw lub zostały w ten sposób oszukane, o kontaktowanie się z Wydziałem Kryminalnym Komendy Stołecznej Policji tel. 0-22 603-63-13 lub z najbliższą jednostką Policji.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Prawo na kliknięcie myszki

27.10.2017

Skomplikowane orzeczenia sądowe czy zawiłe akty prawne już wkrótce mogą być nieco bardziej przyjazne nawet dla laika. Prawnicy i informatycy łączą siły, pracując nad systemem informacji, dzięki któremu każdy z nas łatwo wyszuka np. aktualne...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.