Poniedziałek 23 października 2017 Wydanie nr 3528

Ministerstwo mówi: STOP stadionowym chuliganom!

31.08.2010 / ebos/ms Ministerstwo mówi: STOP stadionowym chuliganom!  

Decyzją Ministra Sprawiedliwości, rozpoczęto prace nad przepisami umożliwiającymi monitoring zachowania stadionowych chuliganów za pomocą systemu dozoru elektronicznego (elektronicznej obrączki).
O pomysłach resortu na walkę ze stadionowymi chuliganami Minister Krzysztof Kwiatkowski mówił na niedawnej konferencji prasowej w Łodzi.


- Stadiony sportowe powinny być miejscem, gdzie bez obawy o swoje bezpieczeństwo, rywalizację w duchu fair-play mogliby oglądać wszyscy, choćby rodzice z dziećmi. Niestety nie z winy prawdziwych kibiców, ale stadionowych chuliganów, nie jest to często możliwe – powiedział dzisiaj Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. - Dostrzegamy ten problem. Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło szereg działań, aby skutecznie walczyć z chuliganami – dodał.

- Konieczności skutecznej walki ze stadionowymi chuliganami była jednym z powodów, opracowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości, głębokiej modyfikacji trybu przyspieszonego (czyli tzw. sądów 24-godzinnych), która weszła w życie 8 czerwca tego roku – przypomniał Minister.

Zmiany te znacznie ułatwiają Policji prowadzenie spraw w trybie przyspieszonym, redukując liczbę obowiązkowych czynności, w tym poprzez możliwość rezygnacji z natychmiastowego doprowadzania sprawcy przestępstwa do sądu, rezygnację z konieczności przesłuchiwania podejrzanego przez prokuratora, jeżeli został przesłuchany przez Policję, i zniesienie wymogu udziału w każdej sprawie obrońcy.

- Dzięki tym zmianom Policja będzie mogła mniejszym nakładem sił i środków prowadzić postępowania w sprawach chuliganów stadionowych, w wypadku których niejednokrotnie dochodzi do zatrzymania bardzo wielu, nieraz kilkudziesięciu albo kilkuset osób, i które angażuje znaczne siły policyjne – wyjaśnił Minister.

- Wskazując na nowe możliwości związane z trybem przyspieszonym w lipcu tego roku wystąpiłem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o zachęcenie Policji do zdecydowanie szerszego stosowania nowych przepisów, wskazując że będzie to stanowić również dobre „przetarcie” przed zbliżającym się EURO 2012, w wypadku którego tryb przyspieszony może okazać się szczególnie skutecznym instrumentem szybkiej reakcji na naruszenia prawa, w tym dokonywane przez przybyłych na mistrzostwa obcokrajowców – dodał Krzysztof Kwiatkowski.

Ważną zmianę w zakresie walki ze stadionowym chuligaństwem stanowi także nowelizacja, która wejdzie w życie na początku września tego roku, wprowadzająca kary, w tym pozbawienia wolności do lat 2 za złamanie orzeczonego wobec sprawcy przestępstwa popełnionego w związku z imprezą masową zakazu wstępu na takie imprezy.

- Niezależnie od tych ważnych nowelizacji, znacznie ułatwiających walkę z chuligaństwem w trakcie imprez sportowych, podjąłem także decyzję o przygotowaniu w Ministerstwie Sprawiedliwości rozwiązań umożliwiających wprowadzenie monitoringu zachowania prawomocnie skazanego chuligana stadionowego za pomocą systemu dozoru elektronicznego (elektronicznej obrączki), która natychmiast zasygnalizuje złamanie przez niego zakazu wstępu na imprezy masowe, umożliwiając bardzo szybkie jego zatrzymanie – ogłosił Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Inne artykuły

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.