Wtorek 17 października 2017 Wydanie nr 3522

Bezpieczne dziecko na drodze

02.09.2010 / ebos/kgp Bezpieczne dziecko na drodze  

128 dzieci zginęło, a ponad 5 tys. zostało rannych – to tragiczny bilans wypadków z udziałem najmłodszych, do jakich doszło w ubiegłym roku. Wielu z tych zdarzeń można by uniknąć, gdyby odpowiednio wcześniej dorośli pokazali dzieciom, jak należy zachować się podczas jazdy rowerem, w jakich miejscach przechodzić przez jezdnię czy w jaki sposób bezpiecznie podróżować samochodem. Stąd pomysł na kampanię społeczną, której adresatami są przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych. Jej bohaterem jest znana postać z kreskówki - SpongeBob Kanciastoporty.

Początek roku szkolnego to doskonała okazja do tego, by przypomnieć maluchom, jak powinni zachować się na drodze, by bezpiecznie dotrzeć do przedszkola lub szkoły. Dzieci nadal stanowią zbyt dużą grupę wśród ofiar wypadków drogowych. W 2009 roku doszło do ponad 5 tys. wypadków z ich udziałem. W wyniku tych zdarzeń zginęło 128 dzieci, a ponad 5 tys. doznało obrażeń. Zdecydowana większość ofiar wypadków wśród najmłodszych dzieci to pasażerowie pojazdów i piesi.

Nieznajomość przepisów ruchu drogowego i brak umiejętności przewidywania zagrożeń sprawiają, że maluchy swoim zachowaniem często same przyczyniają się do spowodowania wypadków. W 2009 roku dzieci były sprawcami 1593 wypadków drogowych, zginęło w nich 42 dzieci, a 1608 zostało rannych. Główną przyczyną tych zdarzeń było najczęściej nagłe wtargnięcia na jezdnię.

Dzieci uczestniczą też w ruchu drogowym jako kierujący. Największą grupę stanowią tu rowerzyści. W ubiegłym roku dzieci były sprawcami 566 takich wypadków. W zdarzeniach tych zginęło ich 19, a 597 odniosło obrażenia ciała.

Mimo że - w porównaniu z latami ubiegłymi - zmniejsza się liczba wypadków drogowych z udziałem najmłodszych, statystyki te nadal porażają. Obrazowo można powiedzieć, że w ciągu jednego roku, na skutek nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego i ignorowania podstawowych zasad bezpieczeństwa, kilka szkolnych klas znika z powierzchni ziemi. Konieczne jest zatem wypracowywanie prawidłowych postaw już wśród najmłodszych. Stąd pomysł na kampanię społeczną z wykorzystaniem popularnego bohatera kreskówki SpongeBoba Kanciastoportego, znanego widzom kanału dziecięcego Nickelodeon. Jej celem jest ograniczenie liczby wypadków wśród maluchów w ich drodze do przedszkola i szkoły. "Bezpieczna Droga z Radami SpongeBoba", przez zabawę i interakcję, ma wyrabiać nawyk bezpiecznego zachowania dzieci na drodze. Dziecko poznaje zasady ruchu drogowego, które obowiązują go jako pieszego, rowerzystę, a także jako pasażera.

Błędy popełniane w ruchu drogowym przez najmłodszych często wynikają z etapu ich rozwoju. Młodsze dzieci:
- nie są w stanie podzielić swojej uwagi, koncentrują się tylko na jednej sprawie, rozmowie albo zabawie;
- nie rozumieją zagrożeń występujących w ruchu drogowym;
- mimo że znają niektóre zasady ruchu, nie stosują ich na drodze;
- mają duże trudności ze zlokalizowaniem źródła dźwięku, oceną odległości i prędkości.

Dlatego też, mimo popularności tematu, stacja dziecięca Nickelodeon, Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji oraz Ministerstwo Zdrowia wraz z partnerami, magazynem „Mamo to ja” i firmą „Newsoudoor”, postanowili zorganizować kolejną akcję, której celem jest wyrobienie nawyku bezpiecznego zachowania na drodze.

SpongeBob nie poucza, ale w ciekawy sposób angażuje dzieci i przez zabawę zmusza do myślenia. Dziecko poznaje zasady bezpiecznego zachowania na drodze, odpowiadając na zadane przez SpongeBoba pytania. Odpowiedzi skonstruowane są w dowcipny sposób, dzięki czemu najmłodsi nie tylko uczą się, ale także fantastycznie bawią.

Kampania skłąda się z dwóch etapów. W pierwszym etapie kampanii, w sierpniu, na terenie całego kraju zobaczyć można było billboardy akcji, które angażowały dzieci do myślenia, te młodsze zaś - do rozmowy z rodzicem na temat bezpiecznego zachowania na drodze.

Paweł Szkuta, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu News Outdoor: „Kiedy moje pokolenie było w wieku adresatów akcji Nickelodeona, w Polsce było ok. 5 mln samochodów. Dziś jest ich blisko 20 mln, a zagrożenie, jakie stanowią, jest niewspółmiernie większe niż wtedy. Sam jestem ojcem, dlatego wiem, jak wiele niebezpieczeństw czyha na nieświadome niebezpieczeństw dziecko. Dlatego trzymam kciuki za powodzenia akcji Nickelodeona i innych podobnych przedsięwzięć. Szczególnie tych, w których nauka ma formę zabawy, a w miejsce poważnych autorytetów, pojawiają się tak bliscy dzieciom, znani i lubiani bohaterowie kreskówek. Głęboko wierzę, że podobne inicjatywy nie tylko uczą właściwego zachowania na drodze, ale przede wszystkim kształtują postawy, które być może sprawią, że z małych piechurów i pasażerów wyrosną odpowiedzialni rowerzyści i motorowerzyści, a później świadomi kierowcy”.

Drugi etap kampanii to ponad 50 tys. płyt DVD z programem "Bezpieczna Droga z Radami SpongeBoba", które we wrześniu trafią do wszystkich szkół i przedszkoli w całej Polsce. Na płycie, poza materiałem dydaktycznym, zamieszczono teledysk z piosenką dla dzieci, której treści także promują bezpieczeństwo. Słuchając tej piosenki, ucząc się jej i powtarzając tekst, dzieci w przedszkolach i szkołach będą przyswajały sobie treści związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Chcemy dzięki takim działaniom wyrobić wśród dzieci nawyk zapinania pasów, noszenia odblasków, przechodzenia przez jezdnię w miejscach dozwolonych i na zielonym świetle. Warto dodać, że akcja jest wyjątkowa jeszcze z jednego powodu. Po raz pierwszy w historii Policja wykorzystuje w kampanii społecznej znanego bohatera kreskówek – SpongeBoba.

Bohateram filmu jest Filip, który na co dzień staje przed wieloma wyborami dotyczącymi poruszania się na drodze. W kluczowych momentach filmu dzieci mają możliwość wybrania jednej z trzech wersji tego, co może zrobić Filip. Wybrane odpowiedzi są komentowane przez SpongeBoba, który nie pozostawia wątpliwości co do prawidłowych wyborów. Film jest dowcipny i pouczający jednocześnie.

Piosenkę „Ruch drogowy” skomponował Marek Kościkiewicz, a zaśpiewali ją młodzi artyści w towarzystwie Piotra Kupichy. W teledysku do piosenki udział wziął również TITO - Rafał Kryła, tancerz znany polskim widzom z pierwszej edycji programu You Can Dance.

W trakcie spotkań z Policjantami dzieci otrzymają również naklejki, w tym odblaskowe, ze SpongeBobem, który jest ambasadorem akcji.

W każdej szkole i przedszkolu rozwieszone zostaną interaktywne plakaty akcji, które każdego dnia przypominać będą najmłodszym o podstawowych zasadach zachowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Plakaty dotrą również do przychodni rejonowych w kraju oraz do wybranych gabinetów pediatrychnych.

Akcja wspierana jest również na stronie www.nick.com.pl/rady, gdzie znajdują się gry i zabawy dot. bezpieczeństwa w ruchu drogowym dzieci, jak również filmik i teledysk do piosenki.

„Interakcja z najmłodszymi to najskuteczniejszy i wiarygodny sposób dotarcia do świadomości dziecka, dlatego też zdecydowaliśmy się na tak unikalną formę przekazu. SpongeBob Kanciastoporty, będąc idolem milionów dzieci, jest dla nich wiarygodny i nie kojarzy sie z przymusem, dlatego też wierzymy, że potraktują go jak przyjaciela i poprzez zabawę z nim, nabędą nawyk bezpiecznego zachowania w ruchu drogowym, który na codzień strzec będzie ich bezpieczeństwa” - komentuje Marta Szwakopf, szefowa kanału Nickelodoen w Polsce.

„Po raz pierwszy w historii polskiej Policji w tak ciekawy dla dzieci sposób chcemy uczyć je o bezpieczeństwie. Rodzicom, nauczycielom i wychowawcom chcemy dać narzędzie, które w prosty, interaktywny dla malucha sposób pozwolą wybrać mu najlepsze, a co za tym idzie najbezpieczniejsze rozwiązanie. Niewątpliwym atutem jest tu bohater kampanii – znana z kreskówek postać SpongeBoba” – dodaje mł. insp. Mariusz Sokołowski z Komendy Głównej Policji.

Inne artykuły

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Jak pracować z więźniem - ojcem, żeby stał się tatą?

19.09.2017

Można zaryzykować twierdzenie, że z ponad 71 tys. mężczyzn przebywających w jednostkach penitencjarnych większość stanowią ojcowie. Czy są na tyle specyficzną grupą, że należy z nimi pracować w sposób szczególny? Zapytaliśmy o to mł. chor...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.