Środa 18 października 2017 Wydanie nr 3523

Wakacje 2010 na polskich drogach

02.09.2010 / ebos/kgp Wakacje 2010 na polskich drogach  

Tegoroczne wakacje były bezpieczniejsze od ubiegłorocznych – mniej było wypadków, zabitych i rannych. Mniej też było nietrzeźwych kierujących. Liczba 773 zabitych i ponad 10 tys. rannych mimo wszystko poraża i pokazuje, jak wiele jest do zrobienia w sprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce. Zbyt dużo było brawury, bezmyślności i braku poszanowania przepisów kodeksu drogowego.

Zawsze w okresie wakacyjnym policjanci prowadzą wzmożone działania na drogach – ich celem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Również te wakacje były dla funkcjonariuszy bardzo pracowite. Każdego dnia kontrolowali oni prędkość, sprawdzali stan trzeźwości kierowców i kierowali ruchem wszędzie tam, gdzie pojawiały się utrudnienia. Sprawdzali także, czy pasażerowie przypięci są pasami, a dzieci podróżują w fotelikach samochodowych.

Funkcjonariusze podsumowują, że główną przyczyną wypadków była jak zawsze brawura kierujących. Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, wyprzedzanie na trzeciego i przed wzniesieniem – to główne grzechy większości zatrzymanych przez policjantów kierowców.

Szczególnie nasilone kontrole prowadzone były w weekendy, kiedy to ruch na drogach był wyjątkowo wzmożony. Mimo zaangażowania policjantów oraz ich wielu apeli o rozwagę i ostrożność, w czasie wakacji doszło na polskich drogach do 7628 wypadków (to o 410 mniej niż w zeszłym roku), w których zginęły 773 osoby (o 90 mniej niż rok temu), a 10 012 zostało rannych (o 684 mniej).

1 lipca weszła w życie nowelizacja ustawy dotycząca nietrzeźwych kierujących. Każdy kto będąc pod wpływem alkoholu usiądzie za kierownicą i spowoduje wypadek, w którym inna osoba poniesie śmierć lub dozna poważnego uszczerbku na zdrowiu, straci dożywotnio prawo jazdy. Jeśli ucieknie z miejsca zdarzenia, spotka go ta sama kara. Mimo zaostrzonego przepisu, w okresie od lipca do sierpnia, funkcjonariusze ujawnili 33 454 nietrzeźwych kierujących – to i tak bardzo dużo, jednak o 3269 mniej niż w zeszłe wakacje. Ich zatrzymanie było możliwe dzięki nieustannym kontrolom, m.in. w ramach „Trzeźwych poranków”. W swej pracy policjanci wykorzystywali wideoradary, które dokładnie rejestrowały wykroczenia kierowców.

W czasie wakacji funkcjonariusze szczególną opieką otoczyli najmłodszych - w ramach akcji „Bus” kontrolowali autokary, którymi dzieci jeździły na wypoczynek. Policjanci dokładnie sprawdzali stan techniczny każdego autokaru. Te, które nie spełniały standardów, nie były dopuszczane do jazdy – wszystko po to, by dzieci bezpiecznie dotarły do celu.

Policyjne statystyki wskazują, że wśród rannych i zabitych na drogach, znaczącą grupę stanowią piesi i rowerzyści. W przypadku zderzenia z pojazdem, nie mają oni praktycznie żadnych szans na przeżycie. Aby zwrócić uwagę społeczeństwa na te dwie grupy, funkcjonariusze przeprowadzili w czasie tegorocznych wakacji akcje profilaktyczno-edukacyjne – „Pieszy” i „Rowerem bezpiecznie do celu”. W ramach pierwszej pouczali pieszych o sposobie bezpiecznego poruszania się po drodze. Funkcjonariusze zwracają uwagę, że sprawcami wielu wypadków są właśnie piesi, którzy przechodzą przez jezdnię w miejscu do tego nieprzeznaczonym lub idą niewłaściwą stroną drogi. Nie pamiętają również o odblaskach, które są konieczne, by w czasie mgły lub nocą, byli widoczni dla kierujących samochodami.

W ramach kampanii „Rowerem bezpiecznie do celu” policjanci przypomnieli podróżującym jednośladami o zasadach uczestniczenia w ruchu drogowym. Zachęcali do korzystania ze ścieżek rowerowych i pouczali o konieczności jeżdżenia w kaskach. Zwracali także uwagę na rolę, jaką spełniają odblaski przyczepiane zarówno do roweru jak i do stroju rowerzysty.

Inne artykuły

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Jak pracować z więźniem - ojcem, żeby stał się tatą?

19.09.2017

Można zaryzykować twierdzenie, że z ponad 71 tys. mężczyzn przebywających w jednostkach penitencjarnych większość stanowią ojcowie. Czy są na tyle specyficzną grupą, że należy z nimi pracować w sposób szczególny? Zapytaliśmy o to mł. chor...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.