Sobota 18 listopada 2017 Wydanie nr 3554

CBŚ szkoli Policję Federalną Meksyku

08.09.2010 / ebos/kgp CBŚ szkoli Policję Federalną Meksyku  

W ośrodku szkoleniowym Policji Federalnej Meksyku w Ixtapalapa funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji przeprowadzili szkolenie na temat zwalczania przestępczości narkotykowej, głównie w zakresie zwalczania nielegalnych laboratoriów narkotyków syntetycznych.

W dwutygodniowym kursie, który odbył się w dniach 19-30 lipca br., udział wzięło 40 funkcjonariuszy Policji Federalnej Meksyku na co dzień zajmujących się zwalczaniem zorganizowanej przestępczości narkotykowej, w tym gangów narkotykowych na terenie całego kraju.

Meksyk od wielu lat boryka się z problemem przemytu i produkcji narkotyków. Cztery lata temu Prezydent Meksyku ogłosił plan walki z gangami narkotykowymi. Od tego momentu kartele narkotykowe zaostrzyły walkę o obszary swoich wpływów oraz zbrutalizowały działania w stosunku do policji, polityków oraz zwykłych mieszkańców Meksyku. W ostatnich 4 latach w wojnach narkotykowych zginęło ponad 23000 osób, w każdym tygodniu znajdowanych jest kilkadziesiąt ofiar gangów narkotykowych, głównie z konkurencyjnych karteli ale również policjantów, polityków i przypadkowych ludzi.

W ostatnich latach obserwowana jest również zmiana aktywności karteli narkotykowych z przemytu kokainy na produkcję narkotyków syntetycznych, głównie metamfetaminy. Policja meksykańska nie jest wystarczająco przygotowana do przeciwdziałania temu zjawisku. Szkolenie prowadzone przez funkcjonariuszy Wydziału Operacji Międzynarodowych CBŚ koncentrowało się na wykrywaniu, badaniu i likwidacji nielegalnych laboratoriów produkujących narkotyki syntetyczne - głównie metamfetaminę. Policji meksykańskiej została przekazana wiedza na temat metod produkcji narkotyków syntetycznych oraz wykorzystywanych do niej prekursorów. Duży nacisk położono na bezpieczeństwo policjantów zarówno na etapie wejścia do laboratorium, jak i w trakcie jego oględzin i demontażu.

Zrealizowano zarówno zajęcia teoretyczne (wykłady, dyskusje), jak również zajęcia praktyczne. Ponadto polscy instruktorzy brali udział w seminarium z członkami grupy szturmowej realizującej „wejścia” do nielegalnych miejsc produkcji narkotyków syntetycznych. Wymieniono doświadczenia oraz opinie na temat taktyki działania oraz wyposażenia ochronnego.

Polscy eksperci prowadzący zajęcia w Meksyku są wykładowcami Międzynarodowego Centrum Szkoleniowego do Walki z Nielegalnymi Laboratoriami Narkotykowymi ( ITCCCL – International Training Centre for Combating Clandestine Laboratories ), jakie z inicjatywy Centralnego Biura Śledczego powstało w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Projekt utworzenia ITCCCL zakłada również realizację szkoleń dla służb antynarkotykowych m.in. Państw Członkowskich UE, Europy Wschodniej, Kaukazu, Azji Centralnej.

Koszty związane z udziałem polskich ekspertów w szkoleniu w Meksyku pokryła strona meksykańska w ramach planu Merida, finansowanego przez USA, a przeznaczonego m.in. do wsparcia walki z przestępczością narkotykową w Meksyku.

Szkolenie zostało bardzo dobrze ocenione przez uczestniczących w nim funkcjonariuszy meksykańskich. Policja Federalna zwróciła się z prośbą do CBŚ KGP o kontynuację tego typu szkoleń w przyszłości.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Prawo na kliknięcie myszki

27.10.2017

Skomplikowane orzeczenia sądowe czy zawiłe akty prawne już wkrótce mogą być nieco bardziej przyjazne nawet dla laika. Prawnicy i informatycy łączą siły, pracując nad systemem informacji, dzięki któremu każdy z nas łatwo wyszuka np. aktualne...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.