Poniedziałek 26 czerwca 2017 Wydanie nr 3409

CBŚ szkoli Policję Federalną Meksyku

08.09.2010 / ebos/kgp CBŚ szkoli Policję Federalną Meksyku  

W ośrodku szkoleniowym Policji Federalnej Meksyku w Ixtapalapa funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji przeprowadzili szkolenie na temat zwalczania przestępczości narkotykowej, głównie w zakresie zwalczania nielegalnych laboratoriów narkotyków syntetycznych.

W dwutygodniowym kursie, który odbył się w dniach 19-30 lipca br., udział wzięło 40 funkcjonariuszy Policji Federalnej Meksyku na co dzień zajmujących się zwalczaniem zorganizowanej przestępczości narkotykowej, w tym gangów narkotykowych na terenie całego kraju.

Meksyk od wielu lat boryka się z problemem przemytu i produkcji narkotyków. Cztery lata temu Prezydent Meksyku ogłosił plan walki z gangami narkotykowymi. Od tego momentu kartele narkotykowe zaostrzyły walkę o obszary swoich wpływów oraz zbrutalizowały działania w stosunku do policji, polityków oraz zwykłych mieszkańców Meksyku. W ostatnich 4 latach w wojnach narkotykowych zginęło ponad 23000 osób, w każdym tygodniu znajdowanych jest kilkadziesiąt ofiar gangów narkotykowych, głównie z konkurencyjnych karteli ale również policjantów, polityków i przypadkowych ludzi.

W ostatnich latach obserwowana jest również zmiana aktywności karteli narkotykowych z przemytu kokainy na produkcję narkotyków syntetycznych, głównie metamfetaminy. Policja meksykańska nie jest wystarczająco przygotowana do przeciwdziałania temu zjawisku. Szkolenie prowadzone przez funkcjonariuszy Wydziału Operacji Międzynarodowych CBŚ koncentrowało się na wykrywaniu, badaniu i likwidacji nielegalnych laboratoriów produkujących narkotyki syntetyczne - głównie metamfetaminę. Policji meksykańskiej została przekazana wiedza na temat metod produkcji narkotyków syntetycznych oraz wykorzystywanych do niej prekursorów. Duży nacisk położono na bezpieczeństwo policjantów zarówno na etapie wejścia do laboratorium, jak i w trakcie jego oględzin i demontażu.

Zrealizowano zarówno zajęcia teoretyczne (wykłady, dyskusje), jak również zajęcia praktyczne. Ponadto polscy instruktorzy brali udział w seminarium z członkami grupy szturmowej realizującej „wejścia” do nielegalnych miejsc produkcji narkotyków syntetycznych. Wymieniono doświadczenia oraz opinie na temat taktyki działania oraz wyposażenia ochronnego.

Polscy eksperci prowadzący zajęcia w Meksyku są wykładowcami Międzynarodowego Centrum Szkoleniowego do Walki z Nielegalnymi Laboratoriami Narkotykowymi ( ITCCCL – International Training Centre for Combating Clandestine Laboratories ), jakie z inicjatywy Centralnego Biura Śledczego powstało w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Projekt utworzenia ITCCCL zakłada również realizację szkoleń dla służb antynarkotykowych m.in. Państw Członkowskich UE, Europy Wschodniej, Kaukazu, Azji Centralnej.

Koszty związane z udziałem polskich ekspertów w szkoleniu w Meksyku pokryła strona meksykańska w ramach planu Merida, finansowanego przez USA, a przeznaczonego m.in. do wsparcia walki z przestępczością narkotykową w Meksyku.

Szkolenie zostało bardzo dobrze ocenione przez uczestniczących w nim funkcjonariuszy meksykańskich. Policja Federalna zwróciła się z prośbą do CBŚ KGP o kontynuację tego typu szkoleń w przyszłości.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Sędzia z pasją

01.06.2017

- Są takie lata, że nagle wybucha temat, że sędziowie, prokuratorzy powinni być aktywni i edukować młodzież, a potem na kilka lat akcja taka cichnie. Uważam, że powinno to być robione systematycznie. Trzeba młodzieży tłumaczyć, jak wymiar...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.