Poniedziałek 23 października 2017 Wydanie nr 3528

Użytkownicy społecznościowego portalu oszukani na 2 mln złotych!

20.09.2010 / ebos/kgp Użytkownicy społecznościowego portalu oszukani na 2 mln złotych!  

Dolnośląscy policjanci rozpracowali grupę przestępczą zajmującą się oszustwami i wyłudzeniami pieniędzy od użytkowników jednego z internetowych portali społecznościowych. Pokrzywdzonych jest kilkadziesiąt tysięcy osób, to użytkownicy portalu z całego kraju. Funkcjonariusze szacują, że grupa w wyniku przestępczego procederu wyłudziła co najmniej 2 mln złotych.


Zatrzymano 6 osób, trzech mężczyzn już usłyszało zarzuty. Organizator przestępczego procederu został tymczasowo aresztowany.

Jak ustalili policjanci, grupa rozpoczęła swoją działalność w tym roku. Sprawcy zarejestrowali w Warszawie firmę, która miała zajmować się usługami informatycznymi. W rzeczywistości skupiali się jednak na działalności przestępczej i modyfikowaniu metod prowadzenia przestępczego procederu. Grupa po opracowaniu specjalnego skryptu i założeniu bardzo dużej ilości profili na portalu, rozsyłała do zarejestrowanych użytkowników w sposób automatyczny ogromne ilości tzw. spamu. Przesyłane wiadomości zawierały linki do stron internetowych, założonych także przez grupę, oferujących nieuczciwe usługi. Sprawcy w swoim działaniu żerowali często na uczuciach użytkowników portali. Niczego nieświadomy pokrzywdzony klikając na link, mógł rzekomo sprawdzić np., czy jest chory na ptasią grypę, kto zostawił dla niego specjalny prezent czy też zobaczyć zdjęcia nagiej żony w Internecie. Aby jednak otrzymać takie informacje musiał wysłać sms-a na wskazany na stronie numer telefonu. Nie było tam jednak czytelnej informacji, jaki jest jego koszt. W rzeczywistości każdy wysłany sms kosztował 30 złotych.

Policjanci prowadząc dalsze czynności w tej sprawie ustalili, że na różne numery podawane przez sprawców na oszukańczych stronach, wysłanych zostało łącznie około 40 tys. smsów. O tym, że sprawcy działali z zamiarem wyłudzenia pieniędzy, świadczyło choćby to, że w wielu przypadkach pokrzywdzony po wysłaniu smsa, otrzymywał informację zwrotną, że usługa chwilowo nieczynna. Opłata jednak była pobierana. Ilość przesyłanego przez członków grupy spamu była tak duża, że powodowała także znaczne zakłócenia w normalnym funkcjonowaniu portalu. Spam zajmował niejednokrotnie całą przestrzeń dyskową, przydzieloną przez portal danemu użytkownikowi, co w konsekwencji uniemożliwiało mu korzystanie z usług oferowanych przez portal. W momencie, gdy administrator zauważył ten proceder, niezwłocznie powiadomił o tym dolnośląskich policjantów, sam jednocześnie modyfikując narzędzia filtrujące spam.

Sprawcy również zareagowali na zabiegi administratora, zmieniając metodę swojego działania. Zaczęli rozsyłać korespondencję m.in. poprzez nowo zakładane konta należące do użytkowników zagranicznych. By zacierać ślady swojej działalności i „dochodów” z niej płynących, grupa m.in. transferowała środki pieniężne pomiędzy innymi, wcześniej założonymi rachunkami lub inwestowała np. w lokaty terminowe. Dolnośląscy policjanci, zajmujący się tą sprawą szacują, że grupa w ten nielegalny sposób mogła wyłudzić co najmniej 2 miliony złotych. Obecnie, w dalszym ciągu policja i prokuratura, wyjaśniają szczegółowo wszystkie okoliczności tego przestępczego procederu.

Policjanci Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą dolnośląskiej komendy wojewódzkiej rozpracowali grupę przestępczą zajmującą się oszustwami i wyłudzeniami pieniędzy od użytkowników jednego z portali społecznościowych. Funkcjonariusze zatrzymali 6 osób, podejrzewanych o udział w grupie (5 mężczyzn i kobietę), w wieku 24 – 39 lat. Wszyscy są mieszkańcami województwa mazowieckiego. Do zatrzymań doszło 15 września br., w okolicach Warszawy. Policjanci z komendy wojewódzkiej we Wrocławiu, wspierani przez funkcjonariuszy z Warszawy, w godzinach rannych weszli jednocześnie do mieszkań wszystkich podejrzanych. Zatrzymani zostali przewiezieni do Wrocławia, gdzie trafili do policyjnego aresztu. Następnego dnia zostali doprowadzeni do prokuratury na przesłuchanie. Zgromadzony materiał dał podstawy do przedstawienia już zarzutów trzem zatrzymanym, w tym głównemu organizatorowi przestępczego procederu. Usłyszeli oni zarzuty wyłudzenia pieniędzy, oszustwa komputerowego i zakłócenia pracy sieci. Dodatkowo, główny organizator, który został już tymczasowo aresztowany, usłyszał zarzut prania brudnych pieniędzy. Za przestępstwa, których się dopuścili sprawcom grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Inne artykuły

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.