Środa 18 października 2017 Wydanie nr 3523

Elektroniczne potwierdzenie odbioru wezwania do sądu

24.09.2010 / ebos/ms Elektroniczne potwierdzenie odbioru wezwania do sądu  

Krótszy czas otrzymywania przez sądy wiadomości o doręczeniu lub nie doręczeniu przesyłki oraz wyeliminowanie problemów związanych z zaginięciem papierowych potwierdzeń odbioru, które mają status przesyłek nierejestrowanych – to główne korzyści jakie niesie ze sobą Porozumienie jakie Ministerstwo Sprawiedliwości zawarło z Pocztą Polską S.A.

W imieniu Ministerstwa Sprawiedliwości 21 września 2010 r. Porozumienie podpisał Podsekretarz Stanu – Jacek Czaja.

Porozumienie dotyczy przeprowadzenia pilotażu elektronicznego potwierdzenia odbioru przesyłek sądowych.

- Wprowadzenie takiego rozwiązania znacznie skróci czas otrzymywania przez sądy wiadomości o doręczeniu lub nie doręczeniu przesyłki, a także wyeliminuje problemy związane z zaginięciem papierowych potwierdzeń odbioru, które mają status przesyłek nierejestrowanych – mówi Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Elektroniczne potwierdzenie odbioru będzie miało zastosowanie w pierwszej kolejności w sprawach, w których prowadzone są akta elektroniczne. Takie akta prowadzone są obecnie w elektronicznym postępowaniu upominawczym (e-sądzie).

Wiadomość o doręczeniu przesyłki powinna pojawić się w aktach sprawy nawet w dniu doręczenia, po wprowadzeniu danych do systemu teleinformatycznego przez pracownika operatora – dodaje Minister Krzysztof Kwiatkowski.

Inne artykuły

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Jak pracować z więźniem - ojcem, żeby stał się tatą?

19.09.2017

Można zaryzykować twierdzenie, że z ponad 71 tys. mężczyzn przebywających w jednostkach penitencjarnych większość stanowią ojcowie. Czy są na tyle specyficzną grupą, że należy z nimi pracować w sposób szczególny? Zapytaliśmy o to mł. chor...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.