Czwartek 22 czerwca 2017 Wydanie nr 3405

Łatwiejsza walka z naruszeniami praw autorskich

24.09.2010 / ebos/heise online Łatwiejsza walka z naruszeniami praw autorskich  

Amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości będzie mogło łatwiej eliminować strony z materiałami naruszającymi prawo. Nowa ustawa ma pozwalać na stosowanie cywilnoprawnych środków przeciwko adresom internetowym; możliwe nawet będzie, nakazanie wyłączenia działania zarejestrowanej domeny. I to niezależnie od tego, gdzie na świecie jest ona zarejestrowana.

W miniony poniedziałek wielu deputowanych do amerykańskiego Senatu zaprezentowało ponadfrakcyjny projekt ustawy, dzięki której ministerstwo sprawiedliwości może łatwiej eliminować strony z materiałami naruszającymi prawo. Ustawa Combating Online Infringement and Counterfeits Act ma pozwalać ministerstwu na stosowanie cywilnoprawnych środków przeciwko adresom internetowym, za pośrednictwem których sprzedawane są podróbki produktów markowych, nielegalnie wysyłane strumienie multimedialne albo też dystrybuowane są pliki naruszające prawo autorskie. Jeśli domena będzie zarządzana przez ośrodek rejestrujący w USA, jak to zwykle jest w przypadku adresów z końcówkami .com, .net albo .org, rejestrator będzie musiał wyłączyć jej działanie.

Jeżeli zarządca domeny znajduje się poza USA, nakaz ma być skierowany do dostawcy Internetu czy systemów płatności. Operatorzy łączy i systemów zostaną w ten sposób wezwani do zakończenia relacji handlowych z operatorami oskarżanego adresu internetowego albo do umieszczenia adresu na liście stron filtrowanych.

Amerykańskie ministerstwo musi przedstawić jednoznaczne dowody wskazujące na to, że strona odgrywa poważną rolę w piractwie online albo w dystrybucji podróbek produktów i jest to recydywa. Właścicielowi domeny, przeciwko któremu zostanie wystosowany taki nakaz, przysługuje poza tym możliwość dochodzenia swoich praw przed sądem federalnym w USA.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Sędzia z pasją

01.06.2017

- Są takie lata, że nagle wybucha temat, że sędziowie, prokuratorzy powinni być aktywni i edukować młodzież, a potem na kilka lat akcja taka cichnie. Uważam, że powinno to być robione systematycznie. Trzeba młodzieży tłumaczyć, jak wymiar...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.