Czwartek 23 listopada 2017 Wydanie nr 3559

Ogólnopolska akcja Policji - 'Prędkość'

01.10.2010 / ebos/kgp Ogólnopolska akcja Policji - 'Prędkość'  

Dzisiaj, 1 października 2010 roku zostaną przeprowadzone ogólnopolskie działania policyjne pn. „Prędkość”, w czasie których dokonywane będą częste kontrole prędkości przy wykorzystaniu zarówno urządzeń stacjonarnych, jak i mobilnych. Akcja ma na celu nie tylko karanie kierowców, ale też uświadomienie wszystkim, że kara finansowa za przekroczenie prędkości jest najłagodniejszą konsekwencją tego czynu.


Najtragiczniejszą jest bowiem wypadek drogowy i wielka tragedia jego uczestników.

Zmniejszenie zagrożeń związanych z nadmierną prędkością jest jednym z priorytetowych zadań Policji, gdyż przyczyna ta generuje najwięcej groźnych w skutkach zdarzeń drogowych. W ubiegłym roku na skutek nadmiernej prędkości na naszych drogach zginęło aż 1438 osób!

Prędkość niedostosowana do warunków jazdy jest szczególnie niebezpieczna podczas trudnych warunków drogowych występujących jesienią – w czasie złej widoczności i śliskiej nawierzchni. O tej porze roku z powodu nadmiernej prędkości na drogach giną nie tylko kierowcy samochodów i ich pasażerowie, ale także piesi. Na wielu polskich drogach pozamiejskich ciągle jeszcze ruch pieszych odbywa się po jezdni oraz poboczu. W czasie złej pogody pieszy bardzo często zauważany jest przez kierowcę w ostatniej chwili - to niesie ze sobą ryzyko potrącenia.

Wszystkie te argumenty przemawiają za tym, aby o tej porze roku jeździć ostrożniej, przestrzegać dozwolonych prędkości, a także zdecydowanie zwalniać przed przejściem dla pieszych i w okolicach szkół.

Podczas policyjnych działań „Prędkość” pomiary prowadzone będą „kaskadowo” z częstą zmianą punktów pomiaru, a także dynamicznie przy użyciu videorejestratorów. Przy tak nasilonych sprawdzeniach piraci drogowi nie będą już bezkarni. Tym bardziej, że videorejestratory znajdą się zarówno w radiowozach oznakowanych, jak i nie oznakowanych, a zatem mogą być wszędzie.

Akcja ma na celu nie tylko karanie kierowców, choć mandatów nie będzie brakowało, ale też uświadomienie wszystkim, że kara finansowa za przekroczenie prędkości jest najłagodniejszą konsekwencją tego czynu. Najtragiczniejszą jest bowiem wypadek drogowy i wielka tragedia jego uczestników.

Kierowcy muszą być świadomi, że jazda z prędkością dopuszczalną nie gwarantuje im bezpieczeństwa - na nie oprócz zachowania kierowcy, wpływ mają także warunki pogodowe, stan nawierzchni drogi, czy natężenie ruchu.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Po śladach do przestępcy

20.11.2017

Na podstawie śladów butów jak po nitce do kłębka można dojść do sprawcy zdarzenia. Bo każde obuwie w trakcie użytkowania nabiera charakterystycznych cech. – Są to cechy indywidualne i niepowtarzalne. Na ich podstawie jesteśmy w stanie stwierdzić...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.