Niedziela 19 listopada 2017 Wydanie nr 3555

Strażnik więzienny uniewinniony

05.10.2010 / ebos/hfpcz Strażnik więzienny uniewinniony  

"Oskarżony nie miał możliwości podjęcia takiego działania, które zmieniłoby bieg zdarzeń". Tym stwierdzeniem Sąd Rejonowy w Białymstoku zakończył ustne uzasadnienie wyroku uniewinniającego Dariusza B. - funkcjonariusza służby więziennej Aresztu Śledczego w Białymstoku od postawionych mu zarzutów.


Przypomnijmy, że Dariusz B. został oskarżony w związku z samobójczą śmiercią osadzonego, świadka koronnego Andrzeja Ł. ps. Gruby, który powiesił się w kąciku sanitarnym swojej celi. Prokurator zarzucił funkcjonariuszowi, który w czasie tragicznego zdarzenia pełnił służbę na swoim posterunku niedopełnienie obowiązków i tym samym nieumyślne spowodowanie śmierci osadzonego oraz poświadczenie nieprawdy w dokumencie potwierdzającym przebieg służby.

Sąd uniewinnił oskarżonego od wszystkich zarzucanych mu zarzutów. W uzasadnieniu odniósł się przede wszystkim do kluczowej dla niniejszej sprawy kwestii kontroli osadzonych. Punktem wyjścia w tym zakresie były zapisy instrukcji określającej obowiązki oskarżonego, które niejednoznacznie określały sposób w jaki oddziałowy powinien pełnić służbę.

Wobec tego zaistniała konieczność przesłuchania świadków na okoliczność ustalenia interpretacji zapisów instrukcji jak również praktyki, przyjętej w zakresie kontroli na posterunku, na którym pełnił służbę Dariusz B.

Sąd w uznał, że powyższe zeznania, w połączeniu z wyjaśnieniami samego oskarżonego, dokumentami oraz analizą monitoringu z miejsca tragedii wskazują, że oskarżony kontrolował osadzonego w sposób należyty i tym samym należy wykluczyć zarzut niedopełnienia obowiązków. W związku z powyższym sąd uznał za bezzasadne również zarzuty dotyczące nieumyślnego spowodowania śmierci oraz poświadczenia nieprawdy w dokumencie przebiegu służby.

Godnym uwagi wydaje się być fragment uzasadnienia dotyczący specyfiki pracy oddziałowego:

"Oddziałowy nie może przy wykonywaniu swoich obowiązków trzymać się tylko sztywno przepisów. Musi się też opierać na doświadczeniu zawodowym, znajomości reguł rządzących oddziałem oraz znajomości zwyczajów poszczególnych osadzonych, musi znać specyfikę pracy na danym odcinku i w ogóle w danej jednostce. Dopiero suma tych czynników pozwala na prawidłowe wykonywanie obowiązków służbowych. W przeciwnym wypadku jego pracę cechowałaby zbędna w danych warunkach, a nawet szkodliwa nadgorliwość - skutkowałaby koniecznością podejmowania wielu niepotrzebnych aktywności wielu osób przy jednoczesnym ryzyku naruszenia praw osadzonych. Konflikt tych czynników jest nierzadki, a wybór właściwej drogi postępowania należy do oddziałowego. Jeżeli jest on świadom swoich obowiązków i wykonuje je zgodnie z praktyką panującą w jego jednostce aprobowaną przez jego przełożonych, to absolutnie nie można mu postawić zarzutu niedopełnienia obowiązków służbowych."

Wyrok w sprawie Dariusza B. nie jest prawomocny.

To najprawdopodobniej pierwsza sprawa, w której strażnik więzienny został oskarżony w związku z samobójczą śmiercią osadzonego. Przedstawiciele Kliniki Niewinność działającej przy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka od początku obserwowali proces Dariusza B.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Prawo na kliknięcie myszki

27.10.2017

Skomplikowane orzeczenia sądowe czy zawiłe akty prawne już wkrótce mogą być nieco bardziej przyjazne nawet dla laika. Prawnicy i informatycy łączą siły, pracując nad systemem informacji, dzięki któremu każdy z nas łatwo wyszuka np. aktualne...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.