Piątek 20 października 2017 Wydanie nr 3525

Koniec dopalaczy - ustawa o dopalaczach przyjęta przez Sejm

08.10.2010 / ebos/kprm <b>Koniec dopalaczy - ustawa o dopalaczach przyjęta przez Sejm</b>  

Sejm przyjął nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii przedłożoną przez rząd. Dzięki nowemu prawu służby sanitarne będą mogły w każdej chwili zamknąć sklepy sprzedające podejrzane substancje.

Nowelizacja to kolejny etap walki rządu z tzw. dopalaczami. Dzięki niej służby sanitarne uzyskają narzędzie do szybkiego reagowania w przypadku pojawienia się na rynku nieznanych dotąd substancji. Zgodnie z nowym prawem, Izba Sanitarna będzie w każdej chwili upoważniona do kontroli miejsc produkujących lub sprzedających podejrzane środki, zajęcia asortymentu i zamknięcia kontrolowanego punktu. Na przebadanie zajętych substancji Izba będzie mieć 18 miesięcy. Jeśli znajdzie szkodliwe związki chemiczne, będą one mogły zostać dopisane do listy środków zakazanych zawartych w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. W przypadku potwierdzenia toksyczności, producenci lub sprzedawcy poniosą koszty badań.

Ustawa przewiduje także dotkliwe sankcje dla osób sprzedających czy właścicieli sklepów z dopalaczami. Kary pieniężne sięgną nawet miliona złotych. Dzięki nowemu prawu zakazana zostanie również jakakolwiek reklama dopalaczy, włączając w to reklamę skojarzeniową.

Za przyjęciem ustawy głosowało 400 posłów na 406 obecnych na posiedzeniu Sejmu.

Inne artykuły

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.