Czwartek 22 czerwca 2017 Wydanie nr 3405

Naukowcy proponują rozwiązania w sprawie tzw. dopalaczy

11.10.2010 / ebos/nauka w polsce Naukowcy proponują rozwiązania w sprawie tzw. dopalaczy  

Utworzenie specjalistycznego laboratorium badającego skład dopalaczy i długofalowy system edukacyjny wielu środowisk - to niektóre rady z Wydziału VI Nauk Medycznych PAN na rozwiązanie problemu tzw. dopalaczy.


Stanowisko Wydziału w tej sprawie, podpisane przez jego przewodniczącego - prof. Wojciecha Kostowskiego, zostało umieszczone na stronie internetowej Polskiej Akademii Nauk.

Jak zauważają naukowcy, dopalacze to substancje pochodzenia naturalnego i syntetycznego o silnych właściwościach psychoaktywnych. "Mają one najczęściej mniej lub silniej zaznaczone właściwości psychostymulujace przypominające działanie amfetaminy (np. benzylopiperazyna) oraz halucynogenne (np. salwinoryna występująca w tzw. szałwii szamana)" - podkreślają.

Dodają, że substancje wchodzące w skład dopalaczy są w większości słabo poznane, a ich zawartość w oferowanych produktach może się bardzo wahać. "Sprawia to, że efekt ich działania staje się trudny do przewidzenia. Ponadto popularne jest łączenie dopalaczy z innymi związkami psychoaktywnymi, np. z alkoholem czy marihuaną)" - zaznaczają przedstawiciele PAN.

Dlatego - postulują naukowcy - konieczne jest szybkie podjęcie skoordynowanych i skutecznych działań zmierzających do ograniczenia używania tych produktów.

"W pierwszym rzędzie konieczne jest opracowanie i wdrożenie długofalowego programu edukacyjnego przy udziale wielu środowisk - dydaktycznego, medycznego, prawniczego, a także nauczycieli, rodziców i młodzieży. Wprowadzić należy bezwzględny zakaz reklamy i promocji wszelkich produktów zawierających substancje psychoaktywne. Należy wprowadzić nakaz umieszczania na produktach sprzedawanych jako dopalacze dokładnego ich składu oraz określenia bezpieczeństwa ich działania na organizm człowieka. Sprzedaż tych produktów mogłaby być dopuszczalna tylko w sklepach koncesjonowanych, które uzyskały odpowiednią licencję" - uważają.

Zdaniem uczonych, dopalacze nie powinny też być sprzedawane w sklepach z alkoholem ani w ich sąsiedztwie, ani w sąsiedztwie szkół.

"Trzeba bezwzględnie egzekwować zakaz sprzedaży dopalaczy młodzieży. Rozpowszechnianie dopalaczy powinno być monitorowane przez odpowiednią komórkę utworzoną np. w strukturze Ministerstwa Zdrowia. Wskazane jest zorganizowanie w możliwie najszybszym czasie specjalistycznego laboratorium identyfikującego związki wchodzące w skład dopalaczy" - proponują przedstawiciele PAN.

Zaznaczają, że dopalacze stanowią nie tylko problem natury toksykologicznej, ale tez same prowadzą i ułatwiają "rozwój uzależnienia, co prowadzi do zaburzenia funkcjonowania mózgowych systemów związanych z tak istotnymi procesami jak motywacja, nagroda, uczenie i pamięć."

"Budzącą głęboki sprzeciw specyfiką i taktyką rozpowszechniania dopalaczy jest ich reklamowanie jako produktów +kolekcjonerskich+ nieprzeznaczonych do spożycia" - dodają.

Przypominają również, że Wydział VI Nauk Medycznych PAN już w sierpniu 2009 roku starał się zwrócić uwagę mediów na problem dopalaczy, organizując konferencję prasową "Dopalacze: fakty i mity" z udziałem naukowców, terapeutów oraz przedstawicieli instytucji zajmujących się przeciwdziałaniem uzależnieniom narkomanii.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Sędzia z pasją

01.06.2017

- Są takie lata, że nagle wybucha temat, że sędziowie, prokuratorzy powinni być aktywni i edukować młodzież, a potem na kilka lat akcja taka cichnie. Uważam, że powinno to być robione systematycznie. Trzeba młodzieży tłumaczyć, jak wymiar...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.