Wtorek 17 października 2017 Wydanie nr 3522

Prawdziwy adwokat tylko z legitymacją

13.10.2010 / ebos/nra Prawdziwy adwokat tylko z legitymacją  

Adwokatura wprowadziła nowoczesne legitymacje adwokackie. Umożliwią one elektronicznie potwierdzoną identyfikację adwokatów, a ponadto pozwolą na korzystanie z podpisu elektronicznego. Dokumenty w technologii PCP produkuje i personalizuje PWPW, w której powstają dowody osobiste, paszporty czy prawa jazdy.
Adwokatura wprowadziła nowoczesne legitymacje, umożliwiające posługiwanie się podpisem elektronicznym. Legitymacje z mikroprocesorem otrzymają wszyscy adwokaci wykonujący zawód (ponad 9 tys.) i aplikanci adwokaccy (ponad 5 tys.).

- Wprowadzenie nowego wzoru legitymacji to kolejny krok unowocześniający Adwokaturę. Jesteśmy przygotowani do wykorzystywania najnowszych instrumentów komunikacji elektronicznej, w tym także opartych o kryptografię, ale oczekujemy podobnej modernizacji u naszych partnerów w administracji publicznej i w sądach.

Jeśli to nastąpi, to komunikacja z adwokatami będzie mogła się odbywać jeszcze sprawniej niż dotychczas – powiedział adw. Andrzej Michałowski, p.o. prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej.

Nowe legitymacje będą wielofunkcyjnym urządzeniem przydatnym adwokatom w codziennej pracy. Wbudowany mikroprocesor będzie mógł pełnić funkcję nośnika certyfikatów klucza publicznego, zarówno kwalifikowanych, niezbędnych dla składania tak zwanego bezpiecznego podpisu elektronicznego, jak i certyfikatów niekwalifikowanych znajdujących
zastosowanie na przykład w procesach szyfrowania danych cyfrowych.

Może on w pewnych sytuacjach służyć także szyfrowaniu przesyłanych drogą elektroniczną wiadomości. Dane zapisane w mikroprocesorze umożliwią także łatwą weryfikację, czy dany adwokat może wykonywać zawód (czy nie jest np. zawieszony z uwagi na prowadzone postępowanie dyscyplinarne).

Nowe legitymacje umożliwią stosowanie podpisu elektronicznego m.in. w e-sądzie – Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym. Biorąc pod uwagę, że e-sądy zaczynają funkcjonować na coraz większą skalę, Adwokatura przewidując upowszechnienie tej formy działania wymiaru sprawiedliwości stara się dostosować do nowoczesności także przez wyposażenie adwokatów i aplikantów adwokackich w odpowiednie narzędzia nadążające za elektroniczną infrastrukturą sądownictwa.

Nowe legitymacje zapewnią klientom pewność, że ich procesowi reprezentanci są bez wątpliwości osobami faktycznie wpisanymi na listę adwokatów. Wyeliminuje to zarazem osoby podszywające się oraz hochsztaplerów. Nowe legitymacje mają służyć wzmocnieniu statusu adwokata jako osoby obdarzonej zaufaniem publicznym.

Technologia i bezpieczeństwo

Nowe legitymacje adwokackie zostały wykonane w technologii PCP opracowanej (i zgłoszonej do patentu) przez PWPW S.A. Technologia ta pozwala na kolorową personalizację kart poliwęglanowych - kolorowa fotografia zostaje zamknięta w strukturze wielowarstwowej karty (dotychczas był możliwy jedynie nadruk kolorowego zdjęcia na powierzchni karty). Poszczególne warstwy karty zawierające druk offsetowy, częściową personalizację są łączone podczas procesu laminowania, a następnie wycinane są z nich karty, poddawane potem procesowi grawerowania laserowego. Technologia PCP zakłada powiązanie procesu personalizacji z procesem produkcji karty, co eliminuje z obrotu czyste blankiety dokumentu i
do minimum ogranicza ryzyko nieuprawnionej personalizacji.

Inne artykuły

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Jak pracować z więźniem - ojcem, żeby stał się tatą?

19.09.2017

Można zaryzykować twierdzenie, że z ponad 71 tys. mężczyzn przebywających w jednostkach penitencjarnych większość stanowią ojcowie. Czy są na tyle specyficzną grupą, że należy z nimi pracować w sposób szczególny? Zapytaliśmy o to mł. chor...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.