Czwartek 19 października 2017 Wydanie nr 3524

Sąd Apelacyjny w Krakowie - jubileusz i nowa siedziba

18.10.2010 / ebos/ms/sa kraków Sąd Apelacyjny w Krakowie - jubileusz i nowa siedziba  

- Przemiany ustrojowe, do których doszło w 1989 r. doprowadziły do ukształtowania modelu sądownictwa w oparciu o zasadę trójpodziału władzy i jej równowagi, jak również na nowo określiły pozycję wymiaru sprawiedliwości w demokratycznym państwie prawa – powiedział w piątek 15 października Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski w trakcie uroczystości związanej z jubileuszem 20-lecia Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

- Niezależność sądownictwa wpływa na stabilność państwa, jego gospodarkę, a także realizuje inne ważne cele społeczne – dodał.

Sąd Apelacyjny w Krakowie rozpoczął swoją działalność 1 października 1990 r. na mocy rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 września 1990 r. w sprawie utworzenia sądów apelacyjnych w Katowicach, Krakowie i Wrocławiu oraz ustalenia ich siedzib i obszarów właściwości. Obszar właściwości Sądu Apelacyjnego w Krakowie obejmował województwa kieleckie, krakowskie, nowosądeckie i tarnowskie. Od 1 stycznia 1999 r. obszar apelacji krakowskiej wyznacza zakres terytorialny Sądów Okręgowych w: Kielcach, Krakowie, Nowym Sączu i Tarnowie.

Jednym z elementów obchodów jubileuszu 20-lecia krakowskiego sądu apelacyjnego było otwarcie jego nowej siedziby.

- To jedna z najważniejszych inwestycji w sądownictwie – powiedział Minister Krzysztof Kwiatkowski.

Do tej pory Sąd Apelacyjny w Krakowie mieścił się w budynku pochodzącym z drugiej połowy lat 50. Do dyspozycji sędziów było jedynie pięć sal rozpraw, z których trzy nie przekraczały 24 m².

Koszt otwartej dzisiaj inwestycji to prawie 160 milionów złotych.

- To wyjątkowy rok dla inwestycji w sądownictwie. Otworzyliśmy nowe siedziby sądów w m.in. Rzeszowie, Zgierzu. Zakończyliśmy inwestycje w Bielsku-Białej, Ciechanowie, Ostrołęce – wyliczał Minister. – A to nie wszystko. Przed nami jeszcze otwarcia nowych siedzib sądów w m.in. Łodzi, Częstochowie i Gliwicach - dodał.

Przewidywane wykonanie wydatków na budownictwo inwestycyjne (według stanu na 15 października 2010 r.) wynosi prawie 281 milionów zł.

W trakcie jubileuszowych obchodów Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski uhonorował sędziów Medalami Pamiątkowymi.

Medale otrzymali:

1. Srebrny Medal Pamiątkowy Ministra Sprawiedliwości (najwyższe odznaczenie resortowe):

* Pan Andrzej Struzik - Prezes SA w Krakowie
* Pan Włodzimierz Baran – Sędzia SA w Krakowie
* Pan Ryszard Kałwa - Sędzia SA w Krakowie
* Pan Tomasz Dulski - Sędzia SA w Krakowie
* Pan Andrzej Pęcak – Dyrektor SA w Krakowie

2. Brązowy Medal Pamiątkowy Ministra Sprawiedliwości:

* Pani Danuta Bohdan – Kierownik Oddziału Administracyjnego SA
w Krakowie
* Pani Marta Caban – Kierownik Oddziału Kadr SA w Krakowie
* Pani Krystyna Nowak - Kierownik Sekretariatu Wydziału IV Wizytacji SA
w Krakowie

............................................................................................

Nowa siedziba Sądu Apelacyjnego w Krakowie mieści się w nowoczesnym budynku przy ulicy Przy Rondzie 3, wybudowanym według projektu RKW Rohde Kellermann Wawrowsky Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Inwestorem zastępczym była Inwestorsko-Projektowa Spółdzielnia Pracy INWESTPROJEKT z siedzibą w Krakowie, a generalnym wykonawcą – konsorcjum Zakładu Techniczno-Budowlanego POLBAU Sp. z o.o. z siedzibą w Opolu oraz ELEKTROMONTAŻU RZESZÓW S.A.

Na działce o powierzchni ok. 7000 m2 powstał 4-kondygnacyjny budynek o wymiarach 54,60 m x 53,14 m i wysokości 17,10 m. Wraz z parkingiem podziemnym jego powierzchnia użytkowa wynosi ok. 10500 m2, a kubatura 55500 m3. Powierzchnia zieleńców, zlokalizowanych m.in. na dwóch wewnętrznych dziedzińcach, wynosi ok. 1600 m2.

W budynku, który w całości przystosowany jest do dostępu osób niepełnosprawnych, mieści się 355 pomieszczeń, w tym 6 sal rozpraw, duża sala konferencyjna, 2 sale szkoleniowe, biblioteka z czytelnią, a także 114 miejsc parkingowych oraz archiwa, dla których przewidziano ponad 2000 mb półek.

Dla potrzeb sprawnej obsługi interesantów na parterze budynku utworzono specjalny punkt informacyjny, w którym dostępne są informacje na temat bieżącej działalności Sądu (elektroniczna wokanda, mapa budynku). Punkt wyposażony jest w elektroniczną tablicę informacyjną, dzięki której można samodzielnie wydrukować potrzebne informacje.

Budowa, rozpoczęta 1 października 2007 r., trwała blisko 2 lata i 10 miesięcy, a jej koszt wyniósł ok. 75 mln zł. Budynek został oddany do użytkowania w dniu 31 sierpnia 2010 r.

Gmach Sądu jest częścią większego kompleksu, w skład którego wchodzą także Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury oraz Dom Aplikanta.

Inne artykuły

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Jak pracować z więźniem - ojcem, żeby stał się tatą?

19.09.2017

Można zaryzykować twierdzenie, że z ponad 71 tys. mężczyzn przebywających w jednostkach penitencjarnych większość stanowią ojcowie. Czy są na tyle specyficzną grupą, że należy z nimi pracować w sposób szczególny? Zapytaliśmy o to mł. chor...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.