Poniedziałek 25 września 2017 Wydanie nr 3500

Wykradli dane użytkowników Naszej Klasy-zajmie się nimi Sąd dla nieletnich

19.10.2010 / ebos/kgp Wykradli dane użytkowników Naszej Klasy-zajmie się nimi Sąd dla nieletnich  

Sąd rodziny i nieletnich zajmie się czterema nieletnimi mieszkańcami województwa lubelskiego, którzy stworzyli w Internecie stronę phisingową przeznaczoną do kradzieży danych dostępowych na portal nk.pl. Jak ustalili policjanci, nieletni zdołali przechwycić dane kilkuset użytkowników tego portalu. Funkcjonariusze udaremnili też opublikowaniu strony phisingowej imitującej promocję w zakresie udostępniania gier w Internecie. Policjanci ściśle współpracowali z działem bezpieczeństwa portalu nk.pl.

W minionym tygodniu policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie, KMP w Zamościu i KPP w Łęcznej weszli do czterech wytypowanych wcześniej mieszkań. Z ustaleń policjantów zajmujących się zwalczaniem przestępczości komputerowej wynikało, że w Internecie utworzona została strona phisingowa przeznaczona do kradzieży danych dostępowych na portal społecznościowy nk.pl.

W trakcie przeszukań policjanci zabezpieczyli trzy komputery oraz dysk twardy. W zasobach zabezpieczonych dysków policjanci odnaleźli ślady działania nielegalnej strony, tj. skrypt, w oparciu o który działała, oraz dane różnych użytkowników skradzione przez sprawców.

Jak wynika z ustaleń funkcjonariuszy strona została stworzona i udostępniona w Internecie przez nieletniego mieszkańca powiatu zamojskiego. Umieszczane na niej informacje zachęcały do podawania danych dostępowych (loginów i haseł) w zamian za tzw. darmowe wirtualne środki płatnicze używane w obrębie portalu społecznościowego. W rzeczywistości oferta ta miała jednak fikcyjny charakter, zaś udostępnione dane były automatycznie przesyłane na konto poczty elektronicznej specjalnie przygotowanej do ich gromadzenia. Dzięki tym danym sprawcy uzyskiwali możliwość podszywania się pod inne osoby. Dodatkowo sprawcy zmieniali hasła i blokowali możliwość dostępu do zasobów zgromadzonych w obrębie portalu legalnym właścicielom kont.

Policjanci udaremnili również, będące na etapie zaawansowanych przygotowań, kolejne nielegalne przedsięwzięcie. Nieletni planowali opublikowanie strony phisingowej imitującej promocję w zakresie udostępniania gier w Internecie. Również w tym wypadku zamierzeniem sprawców było przejmowanie nielegalnej kontroli nad cudzymi kontami.

Jak wynika ze wstępnych ustaleń, sprawcy zdołali przechwycić hasła i loginy należące do kilkuset użytkowników portalu z terenu całej Polski. Zabezpieczone komputery oraz dysk poddane zostaną teraz analizie przez biegłych.

Funkcjonariusze pracujący nad sprawą podkreślają, że jej realizacja nie byłaby możliwa, gdyby nie wzorcowa współpraca z przedstawicielami działu bezpieczeństwa serwisu nk.pl.

W myśl obowiązujących przepisów temu, kto nie będąc do tego uprawnionym, niszczy, uszkadza, usuwa, zmienia lub utrudnia dostęp do danych informatycznych albo w istotnym stopniu zakłóca lub uniemożliwia automatyczne przetwarzanie, gromadzenie lub przekazywanie takich danych, grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

Nazwa "phishing", wywodząca się z języka angielskiego, jest skrzyżowaniem słów "fishing" - łowić ryby, z "personal data" - dane osobowe. Phishing polega na tworzeniu oszukańczych wiadomości e-mail i witryn WWW, które wyglądają identycznie jak serwisy internetowe znanych firm, aby skłonić np. klientów tych firm do podania swoich danych osobowych, numeru karty kredytowej lub informacji o elektronicznym rachunku bankowym – kodów i haseł potrzebnych do zalogowania i autoryzacji transakcji. Typowy atak phishingowy składa się zazwyczaj z dwóch głównych elementów: autentycznie wyglądającej wiadomości e-mail oraz fałszywej strony WWW.

Inne artykuły

Nowy rok szkolny w więziennych szkołach

05.09.2017

Tak jak w innych szkołach w Polsce, w Centrach Kształcenia Ustawicznego, funkcjonujących przy aresztach śledczych i zakładach karnych, rozpoczął się rok szkolny. Oficjalna inauguracja miała miejsce w Zakładzie Karnym we Włocławku. Nowy rok...

Czy choroba pełnomocnika uzasadnia przywrócenie terminu procesowego - jeśli pojawiła się w ostatnich dniach na dokonanie czynności?

31.08.2017

Pytanie jest proste i logiczne, odpowiedź… niekoniecznie: czy choroba pełnomocnika uzasadnia przywrócenie terminu procesowego — nawet jeśli wszyscy czekali do ostatniego momentu (na wniesienie skargi kasacyjnej) — bo skoro na coś mamy dwa...

Jak pracować z więźniem - ojcem, żeby stał się tatą?

19.09.2017

Można zaryzykować twierdzenie, że z ponad 71 tys. mężczyzn przebywających w jednostkach penitencjarnych większość stanowią ojcowie. Czy są na tyle specyficzną grupą, że należy z nimi pracować w sposób szczególny? Zapytaliśmy o to mł. chor...

Ustna umowa pożyczki

13.09.2017

Czy ustna umowa pożyczki jest ważna — a zwłaszcza czy pożyczkobiorca może być zobowiązany do zwrotu pieniędzy pożyczonych „na gębę”? Czy dowodem może być zapisana w kalendarzu pożyczkodawcy notatka — podpisana przez pożyczającego? (wyrok Sądu...

Trzy kroki do bycia zrozumiałym sędzią - Konferencja

28.08.2017

Fundacja Court Watch Polska zaprasza wszystkich sędziów do udziału w konferencji pt. „Zaufanie budowane przez komunikację. Trzy kroki do bycia zrozumiałym sędzią”, która odbędzie się pod patronatem Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego - SSN prof...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.