Sobota 23 września 2017 Wydanie nr 3498

Więźniowie sadzą lasy

20.10.2010 / ebos/sw Więźniowie sadzą lasy  

18 października 2010 roku grupa 24 więźniów z Zakładu Karnego w Garbalinie posadziła 7 tysięcy sadzonek sosny. To pierwsze efekty współpracy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Łodzi i Lasów Państwowych, które można już oglądać w lasach koło Aleksandrowa Łódzkiego.


W związku ze sprawnym przebiegiem akcji sadzenia oraz nawiązanym kontaktom pomiędzy Nadleśnictwem Grotniki i Zakładem Karnym w Garbalinie, zaplanowane zostały już kolejne wspólne przedsięwzięcia do realizacji.

Z uwagi na niekorzystne warunkami pogodowe, kolejne akcje sadzenia odbędą się wiosną przyszłego roku zaś jeszcze w listopadzie tego roku, Nadleśnictwo Grotniki dostarczy do zakładu karnego materiał do budowy budek lęgowych, które wykonywać będą więźniowie z Garbalinia.

W dalszej kolejności skazani budować będą urządzenia łowieckie (paśniki), które postawione na terenie Ośrodków Hodowli Zwierzyny w zasięgu działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, poprawią warunki bytowania zwierząt dziko żyjących na tym terenie.

W rozmowach przedstawicieli Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Łodzi i Lasów Państwowych ustalono, że leśnicy przy pracach leśnych będą mogli skorzystać z potencjału osadzonych przebywających w zakładach karnych w Łowiczu, Garbalinie, Zakładu Karnego Nr 1 w Łodzi, AŚ w Piotrkowie Trybunalskim (oddział zewnętrzny w Goleszach), Płocku oraz Ośrodka Tymczasowego Zakwaterowania Skazanych w Sulejowie.

Oprócz sprzątania terenów leśnych, osadzeni będą również brać udział przy innych pracach związanych z gospodarką leśną, jak nasadzenia czy zawieszanie pułapek feromonowych. Do zadań włączono również czyszczenie pasów ppoż. oraz wykonanie ścieżek edukacyjnych, które mogą być realizowane przez skazanych w ramach programów resocjalizacyjnych.

Inne artykuły

Nowy rok szkolny w więziennych szkołach

05.09.2017

Tak jak w innych szkołach w Polsce, w Centrach Kształcenia Ustawicznego, funkcjonujących przy aresztach śledczych i zakładach karnych, rozpoczął się rok szkolny. Oficjalna inauguracja miała miejsce w Zakładzie Karnym we Włocławku. Nowy rok...

Czy choroba pełnomocnika uzasadnia przywrócenie terminu procesowego - jeśli pojawiła się w ostatnich dniach na dokonanie czynności?

31.08.2017

Pytanie jest proste i logiczne, odpowiedź… niekoniecznie: czy choroba pełnomocnika uzasadnia przywrócenie terminu procesowego — nawet jeśli wszyscy czekali do ostatniego momentu (na wniesienie skargi kasacyjnej) — bo skoro na coś mamy dwa...

Jak pracować z więźniem - ojcem, żeby stał się tatą?

19.09.2017

Można zaryzykować twierdzenie, że z ponad 71 tys. mężczyzn przebywających w jednostkach penitencjarnych większość stanowią ojcowie. Czy są na tyle specyficzną grupą, że należy z nimi pracować w sposób szczególny? Zapytaliśmy o to mł. chor...

Ustna umowa pożyczki

13.09.2017

Czy ustna umowa pożyczki jest ważna — a zwłaszcza czy pożyczkobiorca może być zobowiązany do zwrotu pieniędzy pożyczonych „na gębę”? Czy dowodem może być zapisana w kalendarzu pożyczkodawcy notatka — podpisana przez pożyczającego? (wyrok Sądu...

Trzy kroki do bycia zrozumiałym sędzią - Konferencja

28.08.2017

Fundacja Court Watch Polska zaprasza wszystkich sędziów do udziału w konferencji pt. „Zaufanie budowane przez komunikację. Trzy kroki do bycia zrozumiałym sędzią”, która odbędzie się pod patronatem Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego - SSN prof...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.