Wtorek 17 października 2017 Wydanie nr 3522

Młodzież pozna tajniki wymiaru sprawiedliwości

21.10.2010 / ebos/ms Młodzież pozna tajniki wymiaru sprawiedliwości  

Edukacja młodzieży dotycząca przestrzegania prawa i uświadomienie konsekwencji jego łamania - to główny cel kontynuacji spotkań edukacyjnych organizowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości. W październiku weźmie w nich udział prawie 2,5 tys. osób.

W październiku prawie 2,5 tys. osób weźmie udział w spotkaniach, na których poruszą zagadnienia dotyczące: praw ofiar przestępstw, zapobiegania i zwalczania przemocy wobec dzieci i młodzieży, bezpieczeństwa w Internecie, obowiązku wynikającego z bycia świadkiem w sądzie oraz problematyki związanej z: organizacją wymiaru sprawiedliwości, sądownictwem, prokuraturą, zasadami funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości i jego poszczególnymi instytucjami, ustawodawstwem i wymiarem sprawiedliwości wobec nieletnich. Młodzież akademicka zapozna się z prawami i obowiązkami świadków oraz ofiar przestępstw.

Dla szkół prawniczych przewidziano dodatkowo tematykę mediacji, jako alternatywnych metod rozwiązywania sporów.

Na spotkaniach młodzież poruszać będzie również zagadnienia dotyczące zagrożeń, jakie niesie za sobą zażywanie dopalaczy i innych substancji niebezpiecznych dla zdrowia.

W październiku spotkania odbędą się w zgłoszonych do projektu szkołach i uczelniach wyższych z województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, mazowieckiego, podkarpackiego, pomorskiego, świętokrzyskiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

Do końca 2010 roku zostanie przeprowadzonych ponad 100 spotkań dla młodzieży w wieku 15-18 lat oraz studentów wyższych uczelni. Weźmie w nich udział prawie 10 tys. osób.

Na spotkaniach, młodzież korzysta z przygotowanych autorskich materiałów edukacyjnych zatwierdzonych przez Ministerstwo, przygotowanych dla uczestników spotkań w wersji papierowej, jak również na płycie CD.

Spotkania prowadzone są w oparciu o autorski program edukacyjny z wykorzystaniem metod aktywizujących i case study.

Spotkania edukacyjne to jedno z kilku zadań realizowanych w ramach prowadzonego projektu „Ułatwianie dostępu do wymiaru sprawiedliwości” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Inne artykuły

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Jak pracować z więźniem - ojcem, żeby stał się tatą?

19.09.2017

Można zaryzykować twierdzenie, że z ponad 71 tys. mężczyzn przebywających w jednostkach penitencjarnych większość stanowią ojcowie. Czy są na tyle specyficzną grupą, że należy z nimi pracować w sposób szczególny? Zapytaliśmy o to mł. chor...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.