Środa 18 października 2017 Wydanie nr 3523

Ponad pół miliona spraw w e-sądzie!

04.11.2010 / ebos/ms Ponad pół miliona spraw w e-sądzie!  

- Już ponad pół miliona spraw wpłynęło do e-sądu. To wielki sukces, zwłaszcza że przeszło 400 tysięcy z nich zostało już załatwionych – powiedział wczoraj w Lublinie Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.


W trakcie wizyty w tym mieście Minister odwiedził XVI Wydział Cywilny lubelskiego Sądu Rejonowego. To właśnie tam od 1 stycznia 2010 r. rozpoznawane są wnoszone elektronicznie pozwy.

- Uiszczone w e-sądzie koszty sądowe opiewają na kwotę ponad 24 milionów złotych – dodał Minister, któremu zaprezentowano m.in. schemat załatwiania spraw w e-sądzie.

E-sąd, czyli elektroniczne postępowanie upominawcze swoją właściwością obejmuje cały kraj. Główne cele jego powstania to: uproszczenie i przyspieszenie procesu, obniżenie kosztów postępowania, skrócenie czasu wydania nakazu, a przede wszystkim odciążenie sądów rozpatrujących sprawy, w których stan faktyczny nie jest skomplikowany i nie wymaga przeprowadzenia postępowania dowodowego

- E-sąd cieszy się popularnością nie tylko wśród przedsiębiorców, którzy najczęściej kierują do niego swoje sprawy. Dowodem na to jest fakt, że na 30 wolnych etatów orzeczniczych w e-sądzie zgłosiło się ponad 500 osób – powiedział Minister.

W trakcie wizyty w Lublinie – poza wizytami w e-sądzie oraz w lubelskim Sądzie Apelacyjnym - Minister Krzysztof Kwiatkowski spotkał się także z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisław Staszica, którzy wzięli udział w prowadzonej przez Ministra lekcji prawa.

O tym jakie niebezpieczeństwa niesie za sobą spożywania dopalaczy, co to jest wymiar sprawiedliwości i jak działa, dlaczego nie warto wchodzić w konflikt z prawem, jakie mamy prawa i obowiązki – Krzysztof Kwiatkowski dyskutował także z młodzieżą w Puławach.
To w tamtejszym Liceum Ogólnokształcącym im. A.J. ks. Czartoryskiego spotkał się z uczniami I i II klasy.

Inne artykuły

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Jak pracować z więźniem - ojcem, żeby stał się tatą?

19.09.2017

Można zaryzykować twierdzenie, że z ponad 71 tys. mężczyzn przebywających w jednostkach penitencjarnych większość stanowią ojcowie. Czy są na tyle specyficzną grupą, że należy z nimi pracować w sposób szczególny? Zapytaliśmy o to mł. chor...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.