Poniedziałek 23 października 2017 Wydanie nr 3528

Miejsce pamięci narodowej chronione prawem

15.11.2010 / ebos/kgp Miejsce pamięci narodowej chronione prawem  

W piątek 12 listopada, około 2:30 zatrzymano mężczyznę podejrzewanego o dewastację Muzeum Więzienia „Pawiak”. 31-latek został przewieziony do jednostki Policji. W chwili zatrzymania był trzeźwy. Zniszczona została część tabliczek z nazwiskami osób pomordowanych na „Pawiaku”, znicze oraz wieńce i wiązanki kwiatów.

Patrole policji i straży miejskiej zostały poinformowane o dewastacji Muzeum Więzienia „Pawiak” około godziny 2:30. Funkcjonariusze natychmiast udali się na miejsce. Świadkowie zdarzenia przekazali strażnikom miejskim rysopis sprawcy. Już po chwili jeden z patroli zauważył poszukiwanego mężczyznę, który na widok zbliżającego się radiowozu rzucił się do ucieczki. 31-letniego Tomasza P. zatrzymano po pościgu. Mężczyzna został rozpoznany przez świadków.

Tomasz P. został przewieziony do jednostki Policji. W chwili zatrzymania był trzeźwy.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że sprawca zniszczył tabliczki pamiątkowe z nazwiskami pomordowanych osób, wieńce, wiązanki kwiatów i znicze. W ustaleniu dokładnej skali dewastacji pomogli policjantom przedstawiciele Muzeum. Kustosz Muzeum Więzienia „Pawiak” oszacowała uszkodzone mienie na kwotę co najmniej 3 tysięcy złotych.

Policjanci przy współpracy z Prokuraturą Rejonową Warszawa Śródmieście Północ, zebrali wszelkie informacje związane z uszkodzeniem Pomnika Drzewa Pawiackiego. Pomnik jest dobrem o szczególnym znaczeniu dla kultury Polskiej. Za jego dewastację grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

Dzisiaj rozpatrzony zostanie wniosek o zastosowanie wobec Tomasza P. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Sąd rozpatrzył wniosek o zastosowanie wobec Tomasza P. środka zapobiegawczego i zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu na okres 3 miesiecy.

Inne artykuły

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.