Niedziela 19 listopada 2017 Wydanie nr 3555

Klinika Niewinność

17.11.2010 / ebos/hfpcz Klinika Niewinność  

Klinika Prawa „Niewinność”, program realizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka, zajmuje się wyszukiwaniem błędów popełnionych na którymś z etapów postępowania karnego, które mogły stać się przyczyną niesłusznego skazania.

Do Kliniki trafiają sprawy osób oskarżonych lub skazanych za poważne przestępstwa, które kwestionują swoją winę. Praca Fundacji polega na dogłębnej analizie wybranych spraw, w których mogło dojść do pomyłki sądowej bądź bezpodstawnego oskarżenia.

Jedną z takich spraw monitorowanych przez Fundację Helsińską, jest przedstawiona poniżej sprawa warszawskiego mecenasa Jacka Dubois.

Przed warszawskim Sądem Rejonowym ponownie ruszyła sprawa adwokata, który został oskarżony o pomoc prawną „faktycznie podejrzanemu”.

W grudniu 2005 roku Jacek Dubois - warszawski adwokat - usłyszał zarzuty w sprawie swojego byłego klienta. Zarzuty oparte na art. 239 § 1 i art. 266 § 1 Kodeksu karnego, tj. za przestępstwa utrudniania postępowania przygotowawczego oraz ujawnienia tajemnicy służbowej.

Sprawa zaczęła się ok. 1997 r. kiedy do mecenasa zwrócił się Paweł B. Od tego czasu kilka razy korzystał z pomocy prawnej adwokata, prosząc także o obronę znajomych – Marcina B. oraz Jacka R. Wiosną 2001 roku okazało się, iż cała trójka zamieszana jest w sprawę tzw. młodego zarządu grupy pruszkowskiej, a przeciwko nim zeznaje m.in. świadek koronny Jarosław Sokołowski ps. Masa. Pawła B. został r. także Jacka R. Przez ten czas, ten drugi wraz z Marcinem B. kilka razy odwiedzali adwokata w jego kancelarii ustalając wspólną linię obrony. Jako, że część stawianych Pawłowi B. zarzutów miało charakter działania „wspólnie i w porozumieniu...” – zarówno Jacek R. jak i Marcin B. spodziewali się, iż prędzej czy później zostaną zatrzymani przez organy ścigania.

W grudniu 2003 został ujęty, poszukiwany listem gończym, Marcin B. W miejscu jego pobytu zabezpieczono kserokopie z akt śledztwa prowadzonego przeciwko Pawłowi B. Zważywszy na odręcznie zapiski i zeznania Jacka R., który pod koniec grudnia 2003 r. otrzymał status świadka koronnego ustalono, iż w posiadanie nabytych akt wszedł mec. Jacek Dubois kserując je w sprawie Pawła B.. Wówczas adwokatowi postawiono zarzuty matactw i naruszenia tajemnicy służbowej.

W sprawie tej zajęła stanowisko Komisja Etyki przy Okręgowej Radzie Adwokackiej, ustalając, iż działania mecenasa nie miały charakteru przestępnego, ani nieetycznego. Marcin B., jako „faktycznie podejrzany” miał bowiem prawo wejść w posiadania informacji na temat stawianych mu zarzutów. Świadczy o tym także stanowisko doktryny (m.in. specjalnie przygotowana opinia prof. J. Giezka) oraz bogate orzecznictwo odnośnie do jawności posiedzeń aresztowych.

W trakcie składania wyjaśnień przed Sądem Rejonowym w Warszawie mec. Jacek Dubois podkreślił, iż ...obowiązkiem obrońcy jest udostępnienie zdobytych legalnie akt klientowi, którego sprawa dotyczy. Obrońca nie może być cenzorem wiadomości, które uzyska... Dodał, iż nie przekazywał Marcinowi B. akt sprawy, udostępniał je osobie wskazanej przez Pawła B., celem wykonania dodatkowych kopii. Być może wskazana osoba wykonała dodatkowe kopie i przekazał je także Marcinowi B.

Co ważne nie przyznaje się do popełnienia przestępstw, których w zasadzie adwokat popełnić nie jest w stanie. Z racji profesji wykonywania zawodu, wchodzi bowiem w posiadanie informacji z postępowania przygotowawczego, a ustalając wspólną linię obrony ze swoimi klientami – już znajduje się w opozycji do działań prokuratury.

Oceniając całość sprawy, Jacek Dubois podniósł, że wielu klientów miało go informować, o tym iż prokuratorzy wypytywali ich o informacje, mające dyskredytować mecenasa.

Następna rozprawa odbędzie się już 23 listopada. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, w niniejszej sprawie otrzymała status organizacji społecznej z art. 90 Kodeksu postępowania karnego.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Prawo na kliknięcie myszki

27.10.2017

Skomplikowane orzeczenia sądowe czy zawiłe akty prawne już wkrótce mogą być nieco bardziej przyjazne nawet dla laika. Prawnicy i informatycy łączą siły, pracując nad systemem informacji, dzięki któremu każdy z nas łatwo wyszuka np. aktualne...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.