Poniedziałek 23 października 2017 Wydanie nr 3528

Nowy budynek Sądu Apelacyjnego w Łodzi

22.11.2010 / ebos/ms Nowy budynek Sądu Apelacyjnego w Łodzi  

Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – Igor Dzialuk wzięli udział 19 listopada w uroczystości obchodów 20-lecia jubileuszu Sądu Apelacyjnego w Łodzi. Spotkanie połączone było z otwarciem zmodernizowanego budynku łódzkiego Sądu Apelacyjnego i Sądu Okręgowego.

- Sąd Apelacyjny w Łodzi jest jednym z tych sądów w Polsce, do którego wpływa najwięcej spraw. W tym roku poprzez przeniesienie okręgu płockiego z apelacji warszawskiej, obszar właściwości sądu znacznie się zwiększył. Sytuacja ta zapewne wpłynie na zwiększenie liczby spraw, jakimi tutejsi sędziowie będą się zajmować – powiedział w trakcie uroczystości Minister Krzysztof Kwiatkowski. – Dlatego cieszy mnie fakt modernizacji budynku, w którym mieści się siedziba sądu. Spełnia on wszelkie standardy, które gwarantują komfort pracy – dodał.

W wyniku realizacji inwestycji opiewającej na kwotę ponad 56 milionów złotych uzyskano m.in. 178 pomieszczeń biurowo-administracyjnych, 22 sale rozpraw, 7 pomieszczeń socjalnych, parkingi na 177 stanowisk postojowych, pomieszczenia dla zatrzymanych z bezpiecznym i bezkolizyjnym doprowadzeniem osób zatrzymanych. Obiekt dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wdrożenie Systemu Wspomagania Organizacji Rozpraw pozwala na automatyzację procesu obiegu informacji i efektywne zarządzanie pracę. Skraca także czas rozpatrywania spraw.

- Wszelkie działania związane z wykorzystywaniem nowoczesnych technologii w celu usprawnienia funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości zyskują moje poparcie i osobiście cieszą, gdyż są realnym przejawem działań Ministerstwa Sprawiedliwości – powiedział Krzysztof Kwiatkowski.

Sąd Apelacyjny w Łodzi został utworzony z dniem 1 października 1990 r. na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 13 sierpnia 1990 r. w sprawie utworzenia sądów apelacyjnych w Warszawie, Białymstoku, Gdańsku, Lublinie, Łodzi, Poznaniu i Rzeszowie oraz ustalenia ich siedzib i obszarów właściwości (Dz. U. Nr 56, poz. 335).

Pierwotnie obszar właściwości Sądu Apelacyjnego w Łodzi obejmował województwa: kaliskie, łódzkie, piotrkowskie, sieradzkie i skierniewickie. 1 sierpnia 2010 r. obszar apelacji łódzkiej został rozszerzony poprzez przeniesienie okręgu płockiego z apelacji warszawskiej (rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 2 lipca 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sądów apelacyjnych, sądów okręgowych i sądów rejonowych oraz ustalenia ich siedzib i obszarów właściwości – Dz. U. Nr 133, poz. 894).

Aktualnie w obszarze właściwości Sądu Apelacyjnego w Łodzi funkcjonują Sądy Okręgowe w: Kaliszu, Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim, Płocku i Sieradzu.

W 2009 r. do Sądu Apelacyjnego w Łodzi wpłynęły ogółem 6703 sprawy.

Inne artykuły

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.