Poniedziałek 26 czerwca 2017 Wydanie nr 3409

AFIS pomaga wykrywać przestępców sprzed lat

20.11.2008 / ebos/kgp AFIS pomaga wykrywać przestępców sprzed lat  

Automatyczny System Identyfikacji Daktyloskopijnej.
AFIS to system komputerowy umożliwiający szybkie wykrywanie sprawców przestępstw na podstawie pozostawionych przez nich na miejscu zdarzenia śladów linii papilarnych. System wykorzystywany jest także do ustalania tożsamości osób zatrzymanych przez policję, kontroli na przejściach granicznych oraz do identyfikacji zwłok. Istotę systemu AFIS stanowi możliwość automatycznego zakodowania pojedynczego śladu z miejsca przestępstwa i porównania go w ciągu kilku minut z odciskami palców milionów osób. System umożliwia również porównywanie odcisków dłoni.

W systemie znajduje się (dane z lipca 2007 r.) około 2 mln 970 tys. kart daktyloskopijnych. Porównanie nowego śladu ze śladami zamieszczonymi w bazie, w zależności od rodzaju śladu trwa od 1 do 12 minut.

System został zakupiony ze środków PHARE, w ramach przetargu organizowanego przez Komisję Europejską.

....................................................................................
Policjanci ustalili sprawcę włamania do jednego ze świdnickich sklepów. Do przestępstwa doszło ponad 8 lat temu. Złodziejem okazał się 31-letni mieszkaniec woj. pomorskiego. Sprawca został ustalony dzięki systemowi AFIS, który zidentyfikował odciski jego linii papilarnych. Jak się okazało ten sam mężczyzna trafił po raz drugi do systemu za przestępstwa narkotykowe. Teraz odpowie za popełnione wcześniej włamanie.

Do zdarzenia doszło w 2000 roku. Jak ustalili policjanci sprawca po wybiciu szyby wystawowej wszedł do sklepu z artykułami gospodarstwa domowego i skradł m. in. sztućce i naczynia. Właściciel oszacował straty na kwotę około 600 zł.

Policjanci zabezpieczyli na miejscu ślady włamania. Zabezpieczyli także ślady linii papilarnych, które wprowadzono do systemu identyfikacji daktyloskopijnej. Jednakże osoba o takich liniach papilarnych nie widniała w systemie.

Sprawa została umorzona z powodu niewykrycia sprawcy przestępstwa. Aż do niedawna, kiedy to policjanci ze Świdnika otrzymali odpowiedz na zapytanie z systemu z przed 8 lat. Okazało się, że wprowadzone 8 lat temu do systemu linie papilarne odpowiadają odciskom palców należącym do mieszkańca woj. pomorskiego. Mężczyzna został zatrzymany za przestępstwa narkotykowe. Wtedy też zostały ponownie wprowadzone do systemu jego linie papilarne, które pokryły się ze śladami zabezpieczonymi przez świdnickich funkcjonariuszy przed ośmioma laty.

Wobec mężczyzny został sporządzony akt oskarżenia w tej sprawie. Grozi mu kara do 10 lat więzienia.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Sędzia z pasją

01.06.2017

- Są takie lata, że nagle wybucha temat, że sędziowie, prokuratorzy powinni być aktywni i edukować młodzież, a potem na kilka lat akcja taka cichnie. Uważam, że powinno to być robione systematycznie. Trzeba młodzieży tłumaczyć, jak wymiar...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.