Piątek 24 listopada 2017 Wydanie nr 3560

AFIS pomaga wykrywać przestępców sprzed lat

20.11.2008 / ebos/kgp AFIS pomaga wykrywać przestępców sprzed lat  

Automatyczny System Identyfikacji Daktyloskopijnej.
AFIS to system komputerowy umożliwiający szybkie wykrywanie sprawców przestępstw na podstawie pozostawionych przez nich na miejscu zdarzenia śladów linii papilarnych. System wykorzystywany jest także do ustalania tożsamości osób zatrzymanych przez policję, kontroli na przejściach granicznych oraz do identyfikacji zwłok. Istotę systemu AFIS stanowi możliwość automatycznego zakodowania pojedynczego śladu z miejsca przestępstwa i porównania go w ciągu kilku minut z odciskami palców milionów osób. System umożliwia również porównywanie odcisków dłoni.

W systemie znajduje się (dane z lipca 2007 r.) około 2 mln 970 tys. kart daktyloskopijnych. Porównanie nowego śladu ze śladami zamieszczonymi w bazie, w zależności od rodzaju śladu trwa od 1 do 12 minut.

System został zakupiony ze środków PHARE, w ramach przetargu organizowanego przez Komisję Europejską.

....................................................................................
Policjanci ustalili sprawcę włamania do jednego ze świdnickich sklepów. Do przestępstwa doszło ponad 8 lat temu. Złodziejem okazał się 31-letni mieszkaniec woj. pomorskiego. Sprawca został ustalony dzięki systemowi AFIS, który zidentyfikował odciski jego linii papilarnych. Jak się okazało ten sam mężczyzna trafił po raz drugi do systemu za przestępstwa narkotykowe. Teraz odpowie za popełnione wcześniej włamanie.

Do zdarzenia doszło w 2000 roku. Jak ustalili policjanci sprawca po wybiciu szyby wystawowej wszedł do sklepu z artykułami gospodarstwa domowego i skradł m. in. sztućce i naczynia. Właściciel oszacował straty na kwotę około 600 zł.

Policjanci zabezpieczyli na miejscu ślady włamania. Zabezpieczyli także ślady linii papilarnych, które wprowadzono do systemu identyfikacji daktyloskopijnej. Jednakże osoba o takich liniach papilarnych nie widniała w systemie.

Sprawa została umorzona z powodu niewykrycia sprawcy przestępstwa. Aż do niedawna, kiedy to policjanci ze Świdnika otrzymali odpowiedz na zapytanie z systemu z przed 8 lat. Okazało się, że wprowadzone 8 lat temu do systemu linie papilarne odpowiadają odciskom palców należącym do mieszkańca woj. pomorskiego. Mężczyzna został zatrzymany za przestępstwa narkotykowe. Wtedy też zostały ponownie wprowadzone do systemu jego linie papilarne, które pokryły się ze śladami zabezpieczonymi przez świdnickich funkcjonariuszy przed ośmioma laty.

Wobec mężczyzny został sporządzony akt oskarżenia w tej sprawie. Grozi mu kara do 10 lat więzienia.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Po śladach do przestępcy

20.11.2017

Na podstawie śladów butów jak po nitce do kłębka można dojść do sprawcy zdarzenia. Bo każde obuwie w trakcie użytkowania nabiera charakterystycznych cech. – Są to cechy indywidualne i niepowtarzalne. Na ich podstawie jesteśmy w stanie stwierdzić...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.