Sobota 18 listopada 2017 Wydanie nr 3554

Amnesty International o "Chińskim Raju"

04.04.2008 / ebos/tvn24 Amnesty International o  

Do tej pory Igrzyska Olimpijskie nie stały się katalizatorem przemian w Chinach. Jeśli natychmiast nie zostaną podjęte kroki, mające na celu poprawę sytuacji, przyznanie Chinom prawa organizowania Igrzysk okaże się bezzasadne - wynika z najnowszego raportu Amnesty International na temat sytuacji przed Igrzyskami „Chiny: Olimpijskie odliczanie – Dziedzictwo olimpijskie zagrożone z powodu nadużyć wobec działaczy praw człowieka” .

- Liczba ataków na obrońców praw człowieka, zamiast zmaleć, wzrosła na skutek zbliżającej się Olimpiady. Ostatnie wydarzenia podają w wątpliwość powagę zobowiązań w zakresie przestrzegania praw człowieka podjętych przez władze chińskie - powiedziała Irene Khan, Sekretarz Generalny Amnesty International. Według AI wiele represji jest podejmowanych mimo przygotowań do igrzysk, jakby właśnie "z ich powodu". Organizacja zarzuca chińskim władzom, że "czystkom" poddani zostali obrońcy praw człowieka w celu przekazania światu "harmonijnego" i "stabilnego" obrazu sytuacji przed sierpniowymi Igrzyskami.

Organizacja zwraca uwagę, że wielu działaczy jest aresztowanych bez procesów w ramach programu "Reedukacja poprzez pracę" (Reeducation Through Labour - RTL). Obecnie program jest realizowany m.in. przez władze Pekinu, w celu "oczyszczenia" miasta przed Igrzyskami. System arbitralnych aresztowań i wydalania działaczy ze stolicy Chin jest smutną pozostałością programu "Areszt i Repatriacja" (Custody and Repatriation), zaniechanego w sierpniu 2003 roku - uważają autorzy raportu. AI jest zaniepokojona faktem, że mimo obietnic "swobody wypowiedzi" władze w dalszym ciągu aresztują chińskich dziennikarzy "podżegających do działalności wywrotowej". Nadal jest cenzurowany internet przez chińską bezpiekę internetową.

Udział w takich praktykach nadal mają również zachodnie firmy, jak Google czy Yahoo! - podkreślają autorzy raportu. Ograniczenia i cenzura rozciągnęły się też na SMS-y. AI wzywa Pekin do umożliwienia pracy zagranicznym dziennikarzom na całym terytorium ChRL, zaprzestania represji wobec chińskich mediów i cenzurowania relacji. Amnesty International krytykuje Chiny za nadużywanie kary śmierci, choć wyraża zadowolenie z każdego ograniczenia liczby egzekucji, wzywając do publikacji pełnych i szczegółowych statystyk na ten temat.

Amnesty International chce gwarancji wpuszczenia zagranicznych dziennikarzy i niezależnych obserwatorów ONZ na teren Tybetańskiego Regionu Autonomicznego i sąsiadujących prowincji. Pekin został ponadto wezwany do większej przejrzystości wyroków i zagwarantowania rodzinom oraz prawnikom dostępu do skazanych. AI apeluje o ograniczenie liczby przestępstw karanych śmiercią i usunięcie z tej listy m.in. przestępstw gospodarczych i związanych z narkotykami.

- Do rozpoczęcia Olimpiady zostały tylko cztery miesiące. Międzynarodowy Komitet Olimpijski i światowi przywódcy powinni ostro i zdecydowanie wyrazić swój sprzeciw wobec łamania praw człowieka przez władze chińskie: brak takiego sprzeciwu i brak oficjalnego żądania poprawy sytuacji może zostać odebrany jako przyzwolenie świata na łamanie praw człowieka w Chinach - apeluje Amnesty International.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Prawo na kliknięcie myszki

27.10.2017

Skomplikowane orzeczenia sądowe czy zawiłe akty prawne już wkrótce mogą być nieco bardziej przyjazne nawet dla laika. Prawnicy i informatycy łączą siły, pracując nad systemem informacji, dzięki któremu każdy z nas łatwo wyszuka np. aktualne...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.