Wtorek 27 czerwca 2017 Wydanie nr 3410

Amnesty International o "Chińskim Raju"

04.04.2008 / ebos/tvn24 Amnesty International o  

Do tej pory Igrzyska Olimpijskie nie stały się katalizatorem przemian w Chinach. Jeśli natychmiast nie zostaną podjęte kroki, mające na celu poprawę sytuacji, przyznanie Chinom prawa organizowania Igrzysk okaże się bezzasadne - wynika z najnowszego raportu Amnesty International na temat sytuacji przed Igrzyskami „Chiny: Olimpijskie odliczanie – Dziedzictwo olimpijskie zagrożone z powodu nadużyć wobec działaczy praw człowieka” .

- Liczba ataków na obrońców praw człowieka, zamiast zmaleć, wzrosła na skutek zbliżającej się Olimpiady. Ostatnie wydarzenia podają w wątpliwość powagę zobowiązań w zakresie przestrzegania praw człowieka podjętych przez władze chińskie - powiedziała Irene Khan, Sekretarz Generalny Amnesty International. Według AI wiele represji jest podejmowanych mimo przygotowań do igrzysk, jakby właśnie "z ich powodu". Organizacja zarzuca chińskim władzom, że "czystkom" poddani zostali obrońcy praw człowieka w celu przekazania światu "harmonijnego" i "stabilnego" obrazu sytuacji przed sierpniowymi Igrzyskami.

Organizacja zwraca uwagę, że wielu działaczy jest aresztowanych bez procesów w ramach programu "Reedukacja poprzez pracę" (Reeducation Through Labour - RTL). Obecnie program jest realizowany m.in. przez władze Pekinu, w celu "oczyszczenia" miasta przed Igrzyskami. System arbitralnych aresztowań i wydalania działaczy ze stolicy Chin jest smutną pozostałością programu "Areszt i Repatriacja" (Custody and Repatriation), zaniechanego w sierpniu 2003 roku - uważają autorzy raportu. AI jest zaniepokojona faktem, że mimo obietnic "swobody wypowiedzi" władze w dalszym ciągu aresztują chińskich dziennikarzy "podżegających do działalności wywrotowej". Nadal jest cenzurowany internet przez chińską bezpiekę internetową.

Udział w takich praktykach nadal mają również zachodnie firmy, jak Google czy Yahoo! - podkreślają autorzy raportu. Ograniczenia i cenzura rozciągnęły się też na SMS-y. AI wzywa Pekin do umożliwienia pracy zagranicznym dziennikarzom na całym terytorium ChRL, zaprzestania represji wobec chińskich mediów i cenzurowania relacji. Amnesty International krytykuje Chiny za nadużywanie kary śmierci, choć wyraża zadowolenie z każdego ograniczenia liczby egzekucji, wzywając do publikacji pełnych i szczegółowych statystyk na ten temat.

Amnesty International chce gwarancji wpuszczenia zagranicznych dziennikarzy i niezależnych obserwatorów ONZ na teren Tybetańskiego Regionu Autonomicznego i sąsiadujących prowincji. Pekin został ponadto wezwany do większej przejrzystości wyroków i zagwarantowania rodzinom oraz prawnikom dostępu do skazanych. AI apeluje o ograniczenie liczby przestępstw karanych śmiercią i usunięcie z tej listy m.in. przestępstw gospodarczych i związanych z narkotykami.

- Do rozpoczęcia Olimpiady zostały tylko cztery miesiące. Międzynarodowy Komitet Olimpijski i światowi przywódcy powinni ostro i zdecydowanie wyrazić swój sprzeciw wobec łamania praw człowieka przez władze chińskie: brak takiego sprzeciwu i brak oficjalnego żądania poprawy sytuacji może zostać odebrany jako przyzwolenie świata na łamanie praw człowieka w Chinach - apeluje Amnesty International.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Ojciec zza krat

27.06.2017

Niedawny Dzień Ojca to okazja do przyjrzenia się działaniom Służby Więziennej skierowanym na poprawę relacji rodzinnych osób przebywających za murami. W jednostkach penitencjarnych przebywają więźniowie, którzy próbują na nowo nauczyć się jak być...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.