Wtorek 17 października 2017 Wydanie nr 3522

Automatyczne kamery ratują życie

22.06.2008 / ebos/PAP - Nauka w Polsce Automatyczne kamery ratują życie  

Szwedzkie doświadczenia z automatycznymi kamerami nadzorującymi ruch drogowy świadczą, że na monitorowanych odcinkach dróg liczba wypadków zmniejsza się o 50 proc.

Ponadto w wyniku obniżenia średniej prędkości pojazdów zmniejsza się emisja dwutlenku węgla. Badania przeprowadzone na 46- kilometrowym odcinku szosy, na którym zainstalowano 10 kamer pokazały, że emisja CO2 obniżyła się tam o 212 ton w skali rocznej.

Obliczono też, że spadek liczby wypadków zmniejszył koszty społeczne (m.in. koszty akcji ratunkowych, leczenia itp.) o 698 tys. euro.

W Szwecji próby z automatycznymi kamerami drogowymi rozpoczęto w latach 80. XX wieku. W 2004 roku Zarząd Dróg (VV) oraz policja zawarły umowę o współpracy w tej dziedzinie. Obecnie w Szwecji zainstalowanych jest ok. 850 kamer i liczba ta będzie co roku wzrastać. Sprzęt ten jest stale modernizowany, a najnowsze modele wyposażone są m.in. w radary oraz aparaty z lampami błyskowymi i działają całą dobę.

W 2007 roku kamery zarejestrowały ok. 140 tys. przekroczeń dozwolonej prędkości. Przewiduje się, że liczba ta w 2008 r. wzrośnie do 220-230 tys., głównie za sprawą zwiększenia liczby kamer. Wysokość mandatów to równowartość 210-420 euro, ale już za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 31 km na godzinę kierowca nie tylko płaci mandat, ale jeszcze traci prawo jazdy na okres od 1 do 3 miesięcy.

Inne artykuły

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Jak pracować z więźniem - ojcem, żeby stał się tatą?

19.09.2017

Można zaryzykować twierdzenie, że z ponad 71 tys. mężczyzn przebywających w jednostkach penitencjarnych większość stanowią ojcowie. Czy są na tyle specyficzną grupą, że należy z nimi pracować w sposób szczególny? Zapytaliśmy o to mł. chor...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.