Piątek 20 października 2017 Wydanie nr 3525

Będą zmiany na sadowych stronach internetowych

30.06.2008 / ebos/rzeczpospolita Będą zmiany na sadowych stronach internetowych  

Niebawem na strony internetowe, z których korzystają sądowi interesanci, mają powrócić wokandy rozpraw
Wystarczy wejść na strony internetowe kilku sądów, by dostrzec, jak są różnorodne. Niestety bardzo często przeszkadza to szukającym informacji w szybkim dotarciu do celu. Problem zauważyło Ministerstwo Sprawiedliwości. Przygotowało więc wytyczne, które w ciągu dwóch tygodni dotrą do wszystkich sądów. Będzie w nich jasno zapisane, co trzeba zmienić na stronach, a co poprawić.

– Są sądy, które mają bardzo dobre strony, ale na niektórych szybkie znalezienie potrzebnej informacji wymaga nie lada zachodu – mówi „Rz” Jarosław Paszke, dyrektor Departamentu Centrum Ogólnopolskich Rejestrów Sądowych i Informatyzacji Resortu w MS. Wśród tych do naśladowania znalazły się strony sądów w Legnicy, Nowym Sączu, Gdańsku, Elblągu czy Wrocławiu.

Ten chaos i różnorodność można wytłumaczyć. Strony powstawały w różnym czasie według indywidualnych pomysłów sądowych informatyków czy firm, które tworzyły strony na zlecenie.

Resort opracował więc ogólnopolski zakres informacyjny i priorytety dla poszczególnych grup informacji.

– Nie chcemy ingerować w sferę plastyczną, ale pewne informacje muszą być wszędzie łatwo dostępne – wyjaśnia dyr. Paszke.

Interesanci szukają głównie informacji o tym, gdzie mają się zwrócić, ile za dany wniosek będą musieli zapłacić, skąd mogą pobrać potrzebny formularz. Tymczasem na wielu stronach najbardziej widoczny jest link do historii sądu czy budynku, w którym się mieści.

– Nie twierdzimy, że takie informacje są niepotrzebne, ale to nie ich przede wszystkim szukają interesanci – twierdzi Paszke.

Zmiany czekają nie tylko strony internetowe poszczególnych sądów, ale i główną – resortową. Będzie można się z niej łatwiej niż dziś dostać do rejestrów czy Nowej Księgi Wieczystej.

To zadanie na najbliższe miesiące. Jak dowiedzieliśmy się w MS, mimo sprzeciwu generalnego inspektora ochrony danych osobowych zamierza ono także wprowadzić na strony internetowe wokandy. Uznano bowiem, że mogą ułatwić życie świadkom czy stronom, szczególnie kiedy ich wizyta w sądzie wiąże się z wyjazdem do innej miejscowości. Nie będą jednak na nich ujawniane pełne dane osobowe, tylko imię i pierwsza litera nazwiska (tak jak dziś na stronie Sądu Najwyższego).

Inne artykuły

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.