Środa 28 czerwca 2017 Wydanie nr 3411

Bezpłatna pomoc prawna - koncepcja

28.10.2008 / ebos/prawnik.pl Bezpłatna pomoc prawna - koncepcja  

Trwa publiczna dyskusja nad projektem ustawy o dostępie do nieodpłatnej pomocy prawnej dla najuboższych. Najnowsza koncepcja zakłada, że od połowy przyszłego roku sądy nie będą już decydować o zwolnieniu z kosztów i przyznania pełnomocnika z urzędu. Ich zadania przejmą powiatowe centra pomocy rodzinie.

Kolejni ministrowie sprawiedliwości rozważają, jakie jednostki mogłyby się zajmować udzielaniem pomocy prawnej.

Według najnowszego koncepcji ustawy, nieodpłatnej pomocy prawnej i informacji prawnej, o przyznaniu pomocy prawnej i informacji prawnej będą decydować miejskie ośrodki pomocy społecznej czy też powiatowe centra pomocy rodzinie. Decyzje administracyjne o przyznaniu takiej pomocy bądź odmowie, będzie wydawał starosta lub z jego upoważnienia kierownik powiatowego centrum pomocy rodzinie.

Natomiast monitorowaniem całego systemu przyznawania pomocy prawnej zajmie się Rada Pomocy Prawnej, która będzie jednocześnie organem opiniodawczo- doradczym Prezesa Rady Ministrów.

Powiatowe centra pomocy rodzinie mają prowadzić listy, na których widnieć będą podmioty upoważnione do świadczenia pomocy prawnej. Wsparcia bowiem mieliby udzielać przede wszystkim adwokaci i radcowie prawni oraz inne podmioty mogące świadczyć taką pomoc na podstawie obowiązujących przepisów. Prawnik znajdujący się na liście nie będzie mógł już odmówić udzielenia porady lub prowadzenia sprawy w sądzie. O zwrot poniesionych kosztów będzie się on mógł zwarcic do powiatu po udokumentowaniu swoich wydatków.

Kto skorzysta z pomocy prawnej

Pomoc prawna będzie przyznawana na wniosek zainteresowanej osoby, który powinien być składny do właściwego, ze względu na miejsce zamieszkania, powiatowego centrum pomocy rodzinie. Do wniosku trzeba będzie dołączyć opis sytuacji materialnej, osobiste i rodzinnej. Stan majątkowy wnioskodawcy dodatkowo powinien być udokumentowany przez zaświadczeniem o dochodzie .

W przypadku negatywnego rozstrzygnięcia, zainteresowana osoba będzie mogła się w ciągu czternastu dni odwołać do sądu administracyjnego.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Ojciec zza krat

27.06.2017

Niedawny Dzień Ojca to okazja do przyjrzenia się działaniom Służby Więziennej skierowanym na poprawę relacji rodzinnych osób przebywających za murami. W jednostkach penitencjarnych przebywają więźniowie, którzy próbują na nowo nauczyć się jak być...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.