Wtorek 27 czerwca 2017 Wydanie nr 3410

Bezprzewodowa daktyloskopia w brytyjskiej policji

22.08.2008 / ebos/idg.pl Bezprzewodowa daktyloskopia w brytyjskiej policji  

Rząd Wielkiej Brytanii zamierza wyposażyć policjantów w urządzenia, które pozwolą im na pobieranie odcisków palców i sprawdzanie ich w centralnej bazie danych w czasie służby w terenie. Mobilny system identyfikacji biometrycznej ma kosztować brytyjskich podatników ok.40 mln funtów.
Takie rozwiązanie wg Policji, niezwykle ułatwi im codzienną pracę - dlatego też zależy im na uzyskaniu dostępu do technologii, która pozwoli na pobranie odcisków palców od podejrzanego (lub z przedmiotów pozostawionych na miejscu przestępstwa) i natychmiastowe sprawdzenie tożsamości danej osoby (lub ustalenie, kto przebywał w danym miejscu).

Projekt ten otrzymał kryptonim MIDAS - na jego ogólnokrajowe wdrożenie zdecydowano się, po sukcesie pilotażowego programu Latarnia (Lantern), który prowadzony był w kilku regionach Wielkiej Brytanii.
Testy pokazały, że oczekiwania na potwierdzenie tożsamości trwały zwykle ok. kilku minut. Policjanci chwalą sobie nowe rozwiązanie; urządzenia znacznie przyspieszyły proces potwierdzania identyfikacji podejrzanych.

Testy urządzeń potrwają co najmniej do 2010 r. - władze Wielkiej Brytanii spodziewają się, że w tym samym czasie rozpocznie się wdrażanie ogólnokrajowego projektu MIDAS.

Przedstawiciele brytyjskiej policji mówią, że wprowadzenie systemu mobilnego sprawdzania danych biometrycznych pozwoliło na znaczne oszczędności - głównie na czasie. Z ankiety przeprowadzonej wśród funkcjonariuszy wynika, że przeciętny czas sprawdzania tożsamości zatrzymanego skrócił się o ponad 30 minut. Dzięki urządzeniom Lantern policjant może bowiem w kilka minut sprawdzić tożsamość podejrzanego (lub osoby, która nie posiada przy sobie żadnych dokumentów) w miejscu, w którym został on zatrzymany - nie musi za każdym razem wieźć takiego delikwenta na posterunek.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Ojciec zza krat

27.06.2017

Niedawny Dzień Ojca to okazja do przyjrzenia się działaniom Służby Więziennej skierowanym na poprawę relacji rodzinnych osób przebywających za murami. W jednostkach penitencjarnych przebywają więźniowie, którzy próbują na nowo nauczyć się jak być...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.