Czwartek 23 listopada 2017 Wydanie nr 3559

Bezprzewodowa daktyloskopia w brytyjskiej policji

22.08.2008 / ebos/idg.pl Bezprzewodowa daktyloskopia w brytyjskiej policji  

Rząd Wielkiej Brytanii zamierza wyposażyć policjantów w urządzenia, które pozwolą im na pobieranie odcisków palców i sprawdzanie ich w centralnej bazie danych w czasie służby w terenie. Mobilny system identyfikacji biometrycznej ma kosztować brytyjskich podatników ok.40 mln funtów.
Takie rozwiązanie wg Policji, niezwykle ułatwi im codzienną pracę - dlatego też zależy im na uzyskaniu dostępu do technologii, która pozwoli na pobranie odcisków palców od podejrzanego (lub z przedmiotów pozostawionych na miejscu przestępstwa) i natychmiastowe sprawdzenie tożsamości danej osoby (lub ustalenie, kto przebywał w danym miejscu).

Projekt ten otrzymał kryptonim MIDAS - na jego ogólnokrajowe wdrożenie zdecydowano się, po sukcesie pilotażowego programu Latarnia (Lantern), który prowadzony był w kilku regionach Wielkiej Brytanii.
Testy pokazały, że oczekiwania na potwierdzenie tożsamości trwały zwykle ok. kilku minut. Policjanci chwalą sobie nowe rozwiązanie; urządzenia znacznie przyspieszyły proces potwierdzania identyfikacji podejrzanych.

Testy urządzeń potrwają co najmniej do 2010 r. - władze Wielkiej Brytanii spodziewają się, że w tym samym czasie rozpocznie się wdrażanie ogólnokrajowego projektu MIDAS.

Przedstawiciele brytyjskiej policji mówią, że wprowadzenie systemu mobilnego sprawdzania danych biometrycznych pozwoliło na znaczne oszczędności - głównie na czasie. Z ankiety przeprowadzonej wśród funkcjonariuszy wynika, że przeciętny czas sprawdzania tożsamości zatrzymanego skrócił się o ponad 30 minut. Dzięki urządzeniom Lantern policjant może bowiem w kilka minut sprawdzić tożsamość podejrzanego (lub osoby, która nie posiada przy sobie żadnych dokumentów) w miejscu, w którym został on zatrzymany - nie musi za każdym razem wieźć takiego delikwenta na posterunek.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Po śladach do przestępcy

20.11.2017

Na podstawie śladów butów jak po nitce do kłębka można dojść do sprawcy zdarzenia. Bo każde obuwie w trakcie użytkowania nabiera charakterystycznych cech. – Są to cechy indywidualne i niepowtarzalne. Na ich podstawie jesteśmy w stanie stwierdzić...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.