Środa 18 października 2017 Wydanie nr 3523

Biegli sądowi w szkole

31.08.2009 / ebos/serwis pap-Nauka w Polsce Biegli sądowi w szkole  

Niedopracowana czy niejasna opinia biegłego sądowego komplikuje proces, powoduje dodatkowe koszty i może mieć wpływ na słuszność wyroku - uważają fachowcy od informatyki śledczej, którzy postanowili przeszkolić biegłych w sprawach informatycznych.

Pierwsze tego typu szkolenie zorganizował w piątek w Katowicach Instytut Informatyki Śledczej - ogólnopolskie stowarzyszenie, stawiające sobie za cel m.in. rozwój tej dziedziny informatyki oraz edukację na temat zagrożeń związanych z rozwojem technologii informatycznych i sposobów na podniesienie bezpieczeństwa informacji.

Niebawem stowarzyszenie zamierza zorganizować warsztaty, które będą symulacją rozprawy sądowej, z udziałem prawdziwego sędziego i prokuratora. W piątkowym szkoleniu uczestniczyło kilkudziesięciu biegłych. Informatycy wskazywali im wynikające z komputerowej specyfiki reguły, jakimi powinni kierować się wydając opinie.

"Opinia biegłego sądowego jest ważnym środkiem dowodowym, a jakość opinii wpływa na jakość samego procesu. Dlatego tak ważne jest właściwe i profesjonalne podejście do tego zagadnienia" - uważa prezes Instytutu, Przemysław Krejza.

W jego ocenie, wśród biegłych często pokutuje przekonanie, iż opinia to jakby akt oskarżenia, gdzie biegli sami stawiają się w roli prokuratorów. "Powoduje to często naruszenie obiektywności opinii, w której biegły stara się za wszelką cenę udowodnić winę. Tymczasem biegły jest jedynie narzędziem poznania prawdy; wielu z nich zdaje się o tym zapominać" - uważa Krejza.

Przedstawiciele Instytutu przytaczają przykłady braku profesjonalizmu biegłych, zaczerpnięte z ich opinii: "Telefonu nie udało się odczytać z powodu błędu zastosowanego oprogramowania"; "Przeanalizowane dowody pozwolą na skazanie podejrzanego", "Analizy dokumentów dokonałem poprzez włączenie komputera i przejrzenie ich w Word" - te fragmenty oryginalnych opinii wykazują, zdaniem fachowców, na brak wystarczającej wiedzy biegłych z zakresu informatyki.

Na równi z koniecznością profesjonalizacji biegłych Instytut Informatyki Śledczej stawia sprawę zapewnienia finansowania dla tego typu opinii, nie tylko sądowych, ale także wykonywanych w toku śledztw na potrzeby policji czy prokuratury, dla których eksperci często gromadzą elektroniczne dowody przestępstw.

Stowarzyszenie alarmuje, że fundusze policji na takie ekspertyzy są niższe niż w latach ubiegłych, co - w ich ocenie - może grozić paraliżem procesowym w wymiarze sprawiedliwości - spowolnieniem prowadzonych postępowań czy nawet zawieszaniem ich na czas wydawania opinii. Problemem jest też niedoinwestowanie laboratoriów informatycznych służb śledczych.

Szkolenie w Katowicach prowadzili przedstawiciele Katedry Kryminalistyki na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a także sędzia katowickiego sądu rejonowego, specjalizujący się w prawie własności intelektualnej.

Instytut Informatyki Śledczej zainaugurował działalność w styczniu tego roku. Stowarzyszenie chce pełnić funkcję edukacyjną i popularyzatorską, a także m.in. opiniować przepisy dotyczące informatyki i prawa oraz pomagać firmom w dziedzinie bezpieczeństwa informacji, przeciwdziałania wyciekom danych.

Informatyka śledcza to polskie tłumaczenie angielskiego wyrażenia "computer forensics". Pod tym pojęciem kryje się poszukiwanie i analiza informacji w formie cyfrowej, mająca na celu dostarczenie elektronicznych dowodów popełnionych przestępstw lub nadużyć.

Inne artykuły

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Jak pracować z więźniem - ojcem, żeby stał się tatą?

19.09.2017

Można zaryzykować twierdzenie, że z ponad 71 tys. mężczyzn przebywających w jednostkach penitencjarnych większość stanowią ojcowie. Czy są na tyle specyficzną grupą, że należy z nimi pracować w sposób szczególny? Zapytaliśmy o to mł. chor...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.