Poniedziałek 20 listopada 2017 Wydanie nr 3556

Broń, amunicja i materiały wybuchowe - zatrzymanych zostało siedem osób.

07.05.2008 / ebos/kgp Broń, amunicja i materiały wybuchowe - zatrzymanych zostało siedem osób.  

Ponad 50 kg materiałów wybuchowych, 300 zapalników, 7000 szt. amunicji i 30 jednostek nielegalnie posiadanej broni palnej zabezpieczyli dziś na Podkarpaciu policjanci z Centralnego Biura Śledczego. Zatrzymanych zostało siedem osób. Są to ludzie w większości związani kolekcjonerskimi giełdami staroci. Ze wstępnych ustaleń wynika, że podejrzewani pod pozorem kolekcjonowania broni, zajmowali się nielegalnym handlem bronią, częściami oraz amunicją i materiałami wybuchowymi.

Kilka miesięcy temu policjanci rozpracowywali tę sprawę, po tym jak dowiedzieli się, że grupa osób związana ze sobą towarzysko, głównie kolekcjonerzy broni, ale też instruktor strzelectwa, zajmuje się nielegalnym handlem bronią, amunicją i materiałami wybuchowymi. W toku sprawy zdobyli dowody wskazujące na wysoki stopień prawdopodobieństwa przestępczej działalności tych ludzi, uzyskali również informacje, że niektórzy z podejrzewanych mogą kontaktować się z członkami zorganizowanych grup przestępczych.

Dziś rano policjanci weszli do 10 obiektów: domów, zakładów pracy i warsztatów w kilku miastach na Podkarpaciu: w Mielcu, Przemyślu, Dębicy i w Rzeszowie. Znaleźli i zabezpieczyli około 30 jednostek broni palnej, wobec, których policja ma podejrzenia, że mogą być nielegalnie.
Jest to zarówno broń długa jak i krótka, sportowa, myśliwska, współczesna, ale też pochodząca z okresu drugiej wojny światowej. Funkcjonariusze znaleźli 4 uzbrojone granaty i 3 pociski artyleryjskie jak też części zapalnika czasowego, tzw. detektora, tj. urządzenia powodującego detonację ładunku wybuchowego z opóźnieniem czasowym.

50 kg znalezionych materiałów wybuchowych mieszkaniec powiatu dębickiego przechowywał w tajnej skrytce na terenie jednego z zakładów pracy w Dębicy. Firma wykonywała legalnie usługi związane z wyburzaniem budynków, nie posiadała jednak zezwolenia na magazynowanie materiałów. Materiały wybuchowe były przechowywane w warunkach stwarzających ogromne zagrożenie dla ludzi pracujących w zakładzie, jak też mieszkających w pobliskich budynkach. W tej skrytce znajdowało się bowiem ponad 300 szt. zapalników do ładunków wybuchowych. Policyjni śledczy ustalili, że w dokumentach firmy były nieprawdziwe informacje, wskazujące na to, że te materiały wybuchowe już dawno zostały zużyte. Niebezpieczne przedmioty zostały zabezpieczone przez policyjnych pirotechników z komendy wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Z terenu zakładu wywiozą je saperzy.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że podejrzewani pod pozorem kolekcjonowania broni, zajmowali się nielegalnym handlem bronią, częściami oraz amunicją i materiałami wybuchowymi. Broń mogła trafiać w ich ręce również zza wschodniej i południowej granicy. Kilka jednostek to tzw. samodziały, wytworzone w naszym kraju.

Śledztwo ma charakter rozwojowy. Dziś przewidziane są przesłuchania podejrzanych i świadków.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Po śladach do przestępcy

20.11.2017

Na podstawie śladów butów jak po nitce do kłębka można dojść do sprawcy zdarzenia. Bo każde obuwie w trakcie użytkowania nabiera charakterystycznych cech. – Są to cechy indywidualne i niepowtarzalne. Na ich podstawie jesteśmy w stanie stwierdzić...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.