Środa 28 czerwca 2017 Wydanie nr 3411

Broń, amunicja i materiały wybuchowe - zatrzymanych zostało siedem osób.

07.05.2008 / ebos/kgp Broń, amunicja i materiały wybuchowe - zatrzymanych zostało siedem osób.  

Ponad 50 kg materiałów wybuchowych, 300 zapalników, 7000 szt. amunicji i 30 jednostek nielegalnie posiadanej broni palnej zabezpieczyli dziś na Podkarpaciu policjanci z Centralnego Biura Śledczego. Zatrzymanych zostało siedem osób. Są to ludzie w większości związani kolekcjonerskimi giełdami staroci. Ze wstępnych ustaleń wynika, że podejrzewani pod pozorem kolekcjonowania broni, zajmowali się nielegalnym handlem bronią, częściami oraz amunicją i materiałami wybuchowymi.

Kilka miesięcy temu policjanci rozpracowywali tę sprawę, po tym jak dowiedzieli się, że grupa osób związana ze sobą towarzysko, głównie kolekcjonerzy broni, ale też instruktor strzelectwa, zajmuje się nielegalnym handlem bronią, amunicją i materiałami wybuchowymi. W toku sprawy zdobyli dowody wskazujące na wysoki stopień prawdopodobieństwa przestępczej działalności tych ludzi, uzyskali również informacje, że niektórzy z podejrzewanych mogą kontaktować się z członkami zorganizowanych grup przestępczych.

Dziś rano policjanci weszli do 10 obiektów: domów, zakładów pracy i warsztatów w kilku miastach na Podkarpaciu: w Mielcu, Przemyślu, Dębicy i w Rzeszowie. Znaleźli i zabezpieczyli około 30 jednostek broni palnej, wobec, których policja ma podejrzenia, że mogą być nielegalnie.
Jest to zarówno broń długa jak i krótka, sportowa, myśliwska, współczesna, ale też pochodząca z okresu drugiej wojny światowej. Funkcjonariusze znaleźli 4 uzbrojone granaty i 3 pociski artyleryjskie jak też części zapalnika czasowego, tzw. detektora, tj. urządzenia powodującego detonację ładunku wybuchowego z opóźnieniem czasowym.

50 kg znalezionych materiałów wybuchowych mieszkaniec powiatu dębickiego przechowywał w tajnej skrytce na terenie jednego z zakładów pracy w Dębicy. Firma wykonywała legalnie usługi związane z wyburzaniem budynków, nie posiadała jednak zezwolenia na magazynowanie materiałów. Materiały wybuchowe były przechowywane w warunkach stwarzających ogromne zagrożenie dla ludzi pracujących w zakładzie, jak też mieszkających w pobliskich budynkach. W tej skrytce znajdowało się bowiem ponad 300 szt. zapalników do ładunków wybuchowych. Policyjni śledczy ustalili, że w dokumentach firmy były nieprawdziwe informacje, wskazujące na to, że te materiały wybuchowe już dawno zostały zużyte. Niebezpieczne przedmioty zostały zabezpieczone przez policyjnych pirotechników z komendy wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Z terenu zakładu wywiozą je saperzy.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że podejrzewani pod pozorem kolekcjonowania broni, zajmowali się nielegalnym handlem bronią, częściami oraz amunicją i materiałami wybuchowymi. Broń mogła trafiać w ich ręce również zza wschodniej i południowej granicy. Kilka jednostek to tzw. samodziały, wytworzone w naszym kraju.

Śledztwo ma charakter rozwojowy. Dziś przewidziane są przesłuchania podejrzanych i świadków.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Ojciec zza krat

27.06.2017

Niedawny Dzień Ojca to okazja do przyjrzenia się działaniom Służby Więziennej skierowanym na poprawę relacji rodzinnych osób przebywających za murami. W jednostkach penitencjarnych przebywają więźniowie, którzy próbują na nowo nauczyć się jak być...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.