Poniedziałek 23 października 2017 Wydanie nr 3528

CBŚ zlikwidowało magazyn broni we Włoszech

20.11.2008 / ebos/kgp CBŚ zlikwidowało magazyn broni we Włoszech  

Zabezpieczona broń maszynowa - skorpiony, kałasznikowy, UZI, PM, a także rewolwery, około 10 kilogramów trotylu, zapalniki i detonatory - to efekt realizacji policjantów Centralnego Biura Śledczego przeprowadzonej wspólnie z funkcjonariuszami z Włoch. Odzyskana broń została przemycona z Polski i miała trafić do włoskich grup przestępczych. Ta międzynarodowa sprawa ma charakter rozwojowy. W najbliższym czasie planowane są kolejne realizacje.

Centralne Biuro Śledcze rozpracowując zorganizowane grupy przestępcze z terenu Warszawy natrafiło na ślad magazynu broni, który znajdował się na terenie Włoch. Jak ustalili policjanci CBŚ skład ten założony był przez osoby związane z grupą "mokotowską". Natychmiast nawiązano kontakt z policją włoską, jednocześnie 3 policjantów Centralnego Biura Śledczego pojechało do Mediolanu. Ustalania CBŚ potwierdziły się w 100%. Wspólnie z włoskimi funkcjonariuszami przygotowali operację wejścia do wytypowanych pomieszczeń, w których była składowana broń i amunicja. Od tej pory magazyn był obserwowany non stop.

W niedziele polscy funkcjonariusze wraz z kilkudziesięcioma włoskimi weszli na obserwowaną wcześniej posesję. Tam odnaleźli 13 sztuk broni maszynowej – skorpiony, kałasznikowy, UZI i PM oraz 4 rewolwery, 4 pistolety krótkie, około 10 kilogramów trotylu z zapalnikami. Co ciekawe, trotyl był już odpowiednio wyprofilowany w kształcie bomb rurowych. Oprócz tego policjanci zabezpieczyli kilka tysięcy sztuk amunicji, zapalniki i detonatory.

Z ustaleń funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego wynika, że zabezpieczona we Włoszech broń została przemycona z Polski i miała być przekazana jednej z włoskich zorganizowanych grup przestępczych. Ta międzynarodowa sprawa ma charakter rozwojowy. W najbliższym czasie planowane są kolejne realizacje.

Rozbicie tego typu magazynu, jak i dwóch poprzednich jest elementem przeprowadzonych przez Centralne Biuro Śledcze nieustannych działań, uniemożliwiających odrodzenie się, bądź wzmocnienie grup przestępczych – mówi dyrektor CBŚ mł. insp. Paweł Wojtunik.

Inne artykuły

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.