Czwartek 29 czerwca 2017 Wydanie nr 3412

Co Policja możne wykopać z ziemi?

13.10.2008 / ebos/kgp Co Policja możne wykopać z ziemi?  

Policjanci z CBŚ przejęli 15 kg haszyszu o wartości około 450 tys. złotych. Narkotyki należały do grupy, która przemyciła je z Maroka przez Hiszpanię do Polski i Niemiec. W odnalezieniu narkotyków pomógł georadar - urządzenie do badania gleby. Jak się okazało policjanci słusznie podejrzewali, że narkotyki są ukryte pod ziemią.

Sprawa ma związek z czerwcowym uprowadzeniem "biznesmena" ze Słubic, mężczyzny notowanego wcześniej za przestępstwa gospodarcze. Sprawcy uprowadzenia żądali wtedy 100 tys. euro okupu za zwrócenie mężczyźnie wolności. Policjanci wówczas szybko ustalili, że mężczyzna jest przetrzymywany w Gdańsku, ustalili sprawców i po sprawnej akcji mężczyzna został uwolniony. Policjanci poznali skład grupy. Nieznany był jedynie motyw porwania, a sam uwolniony nie chciał współpracować z policją. Ustalono jednak, że utrzymywał on kontakty z tzw. półświatkiem gdańskim. Ustalono także, że grupa zajmuje się dokonywaniem przestępstw o charakterze kryminalnym, w tym przemytem narkotyków z Hiszpanii do Niemiec i do Polski. Z policyjnych informacji wynika, że szlak przemytu może prowadzić aż z Maroka przez Hiszpanię, do Polski i do Niemiec.

Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego uprowadzony wcześniej "biznesmen" został zatrzymany i przedstawiono mu m.in. zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym oraz zarzut przemytu narkotyków. Zabezpieczono wówczas mercedesa ze specjalnie skonstruowaną skrytką do przemytu narkotyków. Policjanci zdobyli informację, że u członka rodziny jednego z gdańszczan zatrzymanego w związku z uprowadzeniem słubiczanina mogą znajdować się duże ilości haszyszu przemycone przez grupę z Hiszpanii.

Wczoraj w trakcie przeszukania posesji pod Gdańskiem policjanci znaleźli 15 kg haszyszu o wartości około 1 450 tys. złotych. W przeszukaniu wykorzystano georadar – specjalistyczne urządzenie do badania gleby, policjanci słusznie podejrzewali bowiem, że narkotyki mogą być ukryte pod ziemią.

W związku ze znalezieniem narkotyków policjanci zatrzymali 34- letniego Sebastiana S. – mieszkańca niewielkiej miejscowości w pobliżu Gdańska.

Wyjaśniono także, ze motywem uprowadzenia "biznesmena" ze Słubic były porachunki przestępcze wynikające z nierozliczenia się mężczyzny z grupą m.in. za przemycone narkotyki.

Sebastianowi S. zarzucono posiadanie znacznych ilości narkotyków, za co ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii przewiduje karę do 10 lat pozbawienia wolności. Sebastian S. decyzją Sądu Rejonowego w Gorzowie został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

Śledztwo prowadzone jest nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wlkp. Wydział V – zajmujący się zwalczaniem przestępczości zorganizowanej. Jest to śledztwo wielowątkowe, nie są wykluczone dalsze zatrzymania.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Ojciec zza krat

27.06.2017

Niedawny Dzień Ojca to okazja do przyjrzenia się działaniom Służby Więziennej skierowanym na poprawę relacji rodzinnych osób przebywających za murami. W jednostkach penitencjarnych przebywają więźniowie, którzy próbują na nowo nauczyć się jak być...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.