Piątek 17 listopada 2017 Wydanie nr 3553

Co Policja możne wykopać z ziemi?

13.10.2008 / ebos/kgp Co Policja możne wykopać z ziemi?  

Policjanci z CBŚ przejęli 15 kg haszyszu o wartości około 450 tys. złotych. Narkotyki należały do grupy, która przemyciła je z Maroka przez Hiszpanię do Polski i Niemiec. W odnalezieniu narkotyków pomógł georadar - urządzenie do badania gleby. Jak się okazało policjanci słusznie podejrzewali, że narkotyki są ukryte pod ziemią.

Sprawa ma związek z czerwcowym uprowadzeniem "biznesmena" ze Słubic, mężczyzny notowanego wcześniej za przestępstwa gospodarcze. Sprawcy uprowadzenia żądali wtedy 100 tys. euro okupu za zwrócenie mężczyźnie wolności. Policjanci wówczas szybko ustalili, że mężczyzna jest przetrzymywany w Gdańsku, ustalili sprawców i po sprawnej akcji mężczyzna został uwolniony. Policjanci poznali skład grupy. Nieznany był jedynie motyw porwania, a sam uwolniony nie chciał współpracować z policją. Ustalono jednak, że utrzymywał on kontakty z tzw. półświatkiem gdańskim. Ustalono także, że grupa zajmuje się dokonywaniem przestępstw o charakterze kryminalnym, w tym przemytem narkotyków z Hiszpanii do Niemiec i do Polski. Z policyjnych informacji wynika, że szlak przemytu może prowadzić aż z Maroka przez Hiszpanię, do Polski i do Niemiec.

Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego uprowadzony wcześniej "biznesmen" został zatrzymany i przedstawiono mu m.in. zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym oraz zarzut przemytu narkotyków. Zabezpieczono wówczas mercedesa ze specjalnie skonstruowaną skrytką do przemytu narkotyków. Policjanci zdobyli informację, że u członka rodziny jednego z gdańszczan zatrzymanego w związku z uprowadzeniem słubiczanina mogą znajdować się duże ilości haszyszu przemycone przez grupę z Hiszpanii.

Wczoraj w trakcie przeszukania posesji pod Gdańskiem policjanci znaleźli 15 kg haszyszu o wartości około 1 450 tys. złotych. W przeszukaniu wykorzystano georadar – specjalistyczne urządzenie do badania gleby, policjanci słusznie podejrzewali bowiem, że narkotyki mogą być ukryte pod ziemią.

W związku ze znalezieniem narkotyków policjanci zatrzymali 34- letniego Sebastiana S. – mieszkańca niewielkiej miejscowości w pobliżu Gdańska.

Wyjaśniono także, ze motywem uprowadzenia "biznesmena" ze Słubic były porachunki przestępcze wynikające z nierozliczenia się mężczyzny z grupą m.in. za przemycone narkotyki.

Sebastianowi S. zarzucono posiadanie znacznych ilości narkotyków, za co ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii przewiduje karę do 10 lat pozbawienia wolności. Sebastian S. decyzją Sądu Rejonowego w Gorzowie został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

Śledztwo prowadzone jest nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wlkp. Wydział V – zajmujący się zwalczaniem przestępczości zorganizowanej. Jest to śledztwo wielowątkowe, nie są wykluczone dalsze zatrzymania.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Prawo na kliknięcie myszki

27.10.2017

Skomplikowane orzeczenia sądowe czy zawiłe akty prawne już wkrótce mogą być nieco bardziej przyjazne nawet dla laika. Prawnicy i informatycy łączą siły, pracując nad systemem informacji, dzięki któremu każdy z nas łatwo wyszuka np. aktualne...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.