Poniedziałek 23 października 2017 Wydanie nr 3528

"Czarna śmierć" - w walce z bioterroryzmem

30.09.2009 / ebos/kgp  

Wczoraj w Warszawie rozpoczęły się ćwiczenia z zakresu zapobiegania i zwalczania ataków bioterrorystycznych organizowane przez Sekretariat Generalny Interpolu, przy współudziale polskiej Policji. Wcześniej ćwiczenia takie Interpol organizował w 2007 r. w Lyonie oraz w 2008 r. w Kuala Lumpur. Są one dobrą okazją do oceny działań, ustalenia sposobów reagowania oraz zakresu odpowiedzialności poszczególnych służb ochrony bezpieczeństwa publicznego w przypadku ataku bioterrorystycznego.

Ćwiczenia Interpolu odbyły się wczoraj a dziś są kontynuowane w Warszawie. Scenariusz ćwiczeń, któremu nadano nazwę „Czarna śmierć”, obejmuje działania podejmowane przez kompetentne służby w następstwie fikcyjnego ataku bioterrorystycznego, w którym czynnikiem biologicznym jest bakteria dżumy.

Interpol organizował już dwukrotnie tego rodzaju ćwiczenia: w 2007 roku w swojej siedzibie w Lyonie oraz w 2008 roku w Kuala Lumpur, przy współpracy organów ścigania Malezji. Uczestniczyło w nich 50 osób z 14 państw i 6 organizacji międzynarodowych. Posiadały one tę samą formułę - grupy dyskusyjnej omawiającej symulowane działania podejmowane w następstwie fikcyjnego zdarzenia, jakim jest atak bioterrorystyczny. W opinii uczestników ćwiczenia były okazją do samooceny działań, ustalenia sposobów reagowania oraz zakresu odpowiedzialności poszczególnych służb ochrony bezpieczeństwa publicznego w następstwie ataku bioterrorystycznego.

Postanowiono więc zorganizować kolejne ćwiczenia, tym razem przeznaczone tylko dla państw europejskich, a Sekretarz Generalny Interpolu – Ronald K. Noble zgłosił propozycję zorganizowania ich w Polsce, kierując stosowną prośbę do Komendanta Głównego Policji – gen. insp. Andrzeja Matejuka.

W ćwiczeniach odbywających się w Warszawie udział biorą wysocy rangą przedstawiciele kompetentnych służb (w tym ministrowie i komendanci główni policji, milicji) z następujących krajów: Białorusi, Czech, Finlandii, Polski, Słowacji i Ukrainy. Ponadto udział biorą przedstawiciele Sekretariatu Generalnego Interpolu i organizacji międzynarodowych takich jak: Światowa Organizacja Zdrowia, Europejskie Centrum Chorób Zakaźnych, Komisja Europejska, Wspólnota Niepodległych Państw, Biuro ds. Rozbrojenia ONZ, Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Komisja Europejska, Europol oraz Światowa Organizacja Celna. Ogółem w spotkaniu będzie uczestniczyć 45 osób.

Inne artykuły

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.