Poniedziałek 26 czerwca 2017 Wydanie nr 3409

Czy to jeszcze sztuka czy już pedofilia?

07.07.2008 / ebos/tvn24 Czy to jeszcze sztuka czy już pedofilia?  

Australią wstrząsa gorąca dyskusja o granicach sztuki i pedofilii. Wszystko przez okładkę prestiżowego magazynu o sztuce, na której redakcja umieściła nagą sześciolatkę.

Fotografia dziewczynki z nagą prawą piersią wywołała niezwykłe kontrowersje.

Premier Australii Kevin Rudd nazwał publikację zdjęcia w finansowanym przez podatników czasopiśmie "Art Monthly Australia" "obrzydliwością", czym wywołał oburzenie liberalnych krytyków sztuki.

- Nie mogę znieść tego rodzaju treści - grzmiał Rudd, zagorzały chrześcijanin stojący od ubiegłego roku na czele centrolewicowego rządu. - Mówimy tu o niewinności małych dzieci. Dziecko nie może odpowiadać za siebie, czy chce czy nie chce być fotografowane w ten sposób - dodał premier.

Ojciec i córka bronią fotografii

Twórcy magazynu są zupełnie odmiennego zdania. Szefowa pisma Maurice O'Riordan powiedziała, że lipcowa okładka przywróci "godność debacie" o artystycznym przedstawianiu dzieci w sztuce.

Zdjęcia sześciolatki zrobionego w 2003 r. przez jej własną matkę broni jej ojciec a zarazem krytyk sztuki Robert Nelson. Wspiera go w tym 11-letnia już córka. - Kocham to zdjęcie. Myślę, że to zdjęcie zrobione przez moją mamę nie ma nic wspólnego z wykorzystywaniem dzieci. Myślę, że nagość może być częścią sztuki - tłumaczy Olympia.

Artyści: Nie damy się cenzurze

Innego zdania jest australijska organizacja zajmująca się dziećmi. Według niej, rodzice nie mają prawa robić nagich zdjęć dzieciom.

- Nie pozwolimy politykom, którzy zawsze chcą wskoczyć do populistycznej windy, by dyktowali nam, co możemy publikować, a co nie - odpowiada Martyn Jolly, szef wydziału fotografii na prestiżowym Australijskim Uniwersytecie Narodowym.

Nic nowego

Dziecięca nagość od zawsze była obecna w sztuce, żeby tylko wspomnieć postaci nagich cherubinków. Nie stronili od niej także polscy malarze, jak np. Stanisław Wyspiański, Andrzej Wróblewski czy Bolesław Cybis. Nagie dzieci są również w fotografii artystycznej.

Na początku lat 90. duże kontrowersje wzbudziły prace Amerykanki Sally Mann, która w dwóch cyklach fotografii przedstawiła kilkanaście nagich dziewcząt w tym własne córki. Oskarżana o pornografię dziecięcą, Mann broniła się, że przedstawia jedynie dziecięcą niewinność i proces dojrzewania do dorosłego świata. Mimo krytyki z wielu stron prace Mann trafiły do najbardziej prestiżowych galerii świata.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Sędzia z pasją

01.06.2017

- Są takie lata, że nagle wybucha temat, że sędziowie, prokuratorzy powinni być aktywni i edukować młodzież, a potem na kilka lat akcja taka cichnie. Uważam, że powinno to być robione systematycznie. Trzeba młodzieży tłumaczyć, jak wymiar...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.