Środa 22 listopada 2017 Wydanie nr 3558

Czy to jeszcze sztuka czy już pedofilia?

07.07.2008 / ebos/tvn24 Czy to jeszcze sztuka czy już pedofilia?  

Australią wstrząsa gorąca dyskusja o granicach sztuki i pedofilii. Wszystko przez okładkę prestiżowego magazynu o sztuce, na której redakcja umieściła nagą sześciolatkę.

Fotografia dziewczynki z nagą prawą piersią wywołała niezwykłe kontrowersje.

Premier Australii Kevin Rudd nazwał publikację zdjęcia w finansowanym przez podatników czasopiśmie "Art Monthly Australia" "obrzydliwością", czym wywołał oburzenie liberalnych krytyków sztuki.

- Nie mogę znieść tego rodzaju treści - grzmiał Rudd, zagorzały chrześcijanin stojący od ubiegłego roku na czele centrolewicowego rządu. - Mówimy tu o niewinności małych dzieci. Dziecko nie może odpowiadać za siebie, czy chce czy nie chce być fotografowane w ten sposób - dodał premier.

Ojciec i córka bronią fotografii

Twórcy magazynu są zupełnie odmiennego zdania. Szefowa pisma Maurice O'Riordan powiedziała, że lipcowa okładka przywróci "godność debacie" o artystycznym przedstawianiu dzieci w sztuce.

Zdjęcia sześciolatki zrobionego w 2003 r. przez jej własną matkę broni jej ojciec a zarazem krytyk sztuki Robert Nelson. Wspiera go w tym 11-letnia już córka. - Kocham to zdjęcie. Myślę, że to zdjęcie zrobione przez moją mamę nie ma nic wspólnego z wykorzystywaniem dzieci. Myślę, że nagość może być częścią sztuki - tłumaczy Olympia.

Artyści: Nie damy się cenzurze

Innego zdania jest australijska organizacja zajmująca się dziećmi. Według niej, rodzice nie mają prawa robić nagich zdjęć dzieciom.

- Nie pozwolimy politykom, którzy zawsze chcą wskoczyć do populistycznej windy, by dyktowali nam, co możemy publikować, a co nie - odpowiada Martyn Jolly, szef wydziału fotografii na prestiżowym Australijskim Uniwersytecie Narodowym.

Nic nowego

Dziecięca nagość od zawsze była obecna w sztuce, żeby tylko wspomnieć postaci nagich cherubinków. Nie stronili od niej także polscy malarze, jak np. Stanisław Wyspiański, Andrzej Wróblewski czy Bolesław Cybis. Nagie dzieci są również w fotografii artystycznej.

Na początku lat 90. duże kontrowersje wzbudziły prace Amerykanki Sally Mann, która w dwóch cyklach fotografii przedstawiła kilkanaście nagich dziewcząt w tym własne córki. Oskarżana o pornografię dziecięcą, Mann broniła się, że przedstawia jedynie dziecięcą niewinność i proces dojrzewania do dorosłego świata. Mimo krytyki z wielu stron prace Mann trafiły do najbardziej prestiżowych galerii świata.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Po śladach do przestępcy

20.11.2017

Na podstawie śladów butów jak po nitce do kłębka można dojść do sprawcy zdarzenia. Bo każde obuwie w trakcie użytkowania nabiera charakterystycznych cech. – Są to cechy indywidualne i niepowtarzalne. Na ich podstawie jesteśmy w stanie stwierdzić...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.