Czwartek 22 czerwca 2017 Wydanie nr 3405

Efektywność kary a cechy osobowości

17.06.2008 / ebos/PAP - Nauka w Polsce Efektywność kary a cechy osobowości  

W ostatnich latach coraz częściej podejmowany jest temat dotyczący efektywności odbywania kar przez młodocianych sprawców przestępstw. Naukowcy z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie przeprowadzili badania dotyczące cech osobowości przestępców i ich funkcjonowania w zakładach poprawczych.

W badaniach prowadzonych przez prof. Józefa Gierowskiego i Agnieszkę Idziak przebadano 98 nieletnich przebywających w zakładach poprawczych. Wszyscy byli w wieku od 16 do 21 lat. Do badań zakwalifikowano osoby oskarżone o popełnienie przestępstw z użyciem przemocy.

"Celem badań było wyodrębnienie grup sprawców o określonych czynnikach ryzyka oraz prześledzenie w obrębie tych grup zależności między tymi czynnikami a wybranymi cechami osobowości" - wyjaśniają naukowcy.

Zespół skoncentrował się na określonych cechach osobowości, m.in. agresywności, stylu funkcjonowania interpersonalnego, temperamencie, empatii oraz radzeniu sobie ze stresem.

Przeprowadzona analiza wyników pozwoliła wyodrębnić trzy grupy.

"Wyróżniliśmy trzy grupy charakteryzujące się różnym natężeniem czynników ryzyka - podkreślają naukowcy - Grupę totalnie niedostosowanych, grupę zaburzonych osobowościowo oraz grupę socjopatyczną."

Dalsze analizy pozwoliły na określenie zależności między konfiguracją czynników ryzyka i cech osobowości młodocianych przestępców a sposobem ich funkcjonowania w zakładzie poprawczym.

"Uzyskane wyniki wskazują między innymi na powiązanie pomiędzy nasileniem czynników ryzyka a pewnymi cechami osobowości - zwracają uwagę badacze. - Szczególnie wyraźnie było to widoczne wśród sprawców z grupy totalnie niedostosowanych W tej grupie przeważały takie cechy jak wrogość, podejrzliwość, nieufność oraz niska samoocena. Zaliczeni do tej grupy reagowali atakami i agresją na polecenia wydawane przez wychowawców."

Jak stwierdzili naukowcy, badani zaliczeni do innych grup ujawniali inne tendencje.

"Nieletni z grupy socjopatycznej ujawniali pozytywny stosunek do poleceń, częściej również reagowali lękiem na stosowane kary" - ustalili naukowcy.

Uzyskane wyniki badań mogą być efektywnie wykorzystane w praktyce opiniodawczej i resocjalizacyjnej. Według badaczy z IES mogą wpłynąć na zwiększenie trafności diagnozy i sprzyjają opisowi osobowości w wielu jej wymiarach. Dają również podstawy do formułowania bardziej szczegółowych, a zarazem bardziej zindywidualizowanych wskazań leczniczo-resocjalizacyjnych dotyczących nieletnich sprawców przestępstw.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Sędzia z pasją

01.06.2017

- Są takie lata, że nagle wybucha temat, że sędziowie, prokuratorzy powinni być aktywni i edukować młodzież, a potem na kilka lat akcja taka cichnie. Uważam, że powinno to być robione systematycznie. Trzeba młodzieży tłumaczyć, jak wymiar...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.