Poniedziałek 23 października 2017 Wydanie nr 3528

Facet z szeroką i krótką twarzą - wystrzegaj się go w ciemnym zaułku

24.08.2008 / ebos/PAP - Nauka w Polsce Facet z szeroką i krótką twarzą - wystrzegaj się go w ciemnym zaułku  

Patrząc na męską fizjonomię można stwierdzić, czy jej właściciel jest agresywny. Naukowcy ostrzegają: lepiej nie zadzierać z facetem, który ma szeroką i krótką twarz.

Jako obiekt badań, które przyniosły takie wnioski posłużyli uczonym z uniwersytetu w Ontario... hokeiści. Każdy, kto widział mecz hokeja na lodzie nie ma chyba wątpliwości, że do badań nad agresją jest to wymarzony materiał, bo gracze nie patyczkują się ze sobą. Dlatego naukowcy mogli obserwować liczne dowody agresji - czyli krótko mówiąc faule popełniane przez każdego z zawodników.

Dzięki temu wiedzieli, którzy spośród graczy rozdawali najwięcej kuksańców i najczęściej rozpoczynali bójki. Następnie przyjrzeli się fizjonomiom najbardziej agresywnych graczy.

Okazało się, że ci, którzy najczęściej szukali zwady, mieli twarze o charakterystycznych proporcjach: współczynnik szerokości do długości twarzy był u nich najwyższy. Czyli mówiąc wprost, taka twarz była szeroka, a krótka.

Wcześniej ci sami naukowcy zaobserwowali podobną zależność między proporcjami twarzy a agresją wśród użytkowników gier komputerowych. Jednak, jak powiedziała jedna z uczonych, cytowana przez portal "New Scientist", zaskoczyło ich, że taka obserwacja może się też sprawdzić w prawdziwym życiu.

Może warto o tej regule pamiętać, gdy spotkamy nieznajomego w ciemnym zaułku?

Inne artykuły

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.