Niedziela 19 listopada 2017 Wydanie nr 3555

Globalne podsłuchiwanie

02.09.2008 / ebos/hacking.pl Globalne podsłuchiwanie  

Dwóch ekspertów ds. bezpieczeństwa przedstawiło nową technikę, dzięki której możliwe jest niezauważalne przechwycenie ruchu internetowego na ogromną skalę. Obecnie z tak szeroko zakrojonej techniki korzysta jedynie amerykański wywiad.

Zaprezentowany mechanizm pozwala atakującemu potajemnie monitorować niezaszyfrowany ruch internetowy w dowolnym miejscu na świecie, a nawet zmieniać jego zawartość, zanim ta dotrze do adresata.

Demonstracja ma na celu pokazanie słabości niektórych protokołów internetowych, których podstawy projektowano jeszcze w latach 70-tych ubiegłego wieku.

“To poważna sprawa – uważa Peiter “Mudge” Zatko, ekspert ds. bezpieczeństwa i były członek grupy hakerskiej L0pht.

Każdy, kto posiada router BGP (dostawca usług internetowych, duża firma, itp), może przechwycić dane płynące do określonego adresu IP lub grupy adresów. Zaprezentowana metoda znacznie ułatwia działania szpiegowskie – nawet na skalę międzynarodową.

Słabość BGP była znana teoretycznie już od dłuższego czasu. Jej praktycznie zastosowanie zostało przedstawione na konferencji DefCon.

Para hakerów przechwyciła ruch zdążający do sieci konferencyjnej i przekierowała go do pewnego nowojorskiego systemu, a następnie ponownie skierowała go do właściwej destynacji.

Zaprezentowana technika nie wykorzystuje żadnej luki, korzysta natomiast z mechanizmu pracy BGP.

Aby uchronić się przed atakiem, firma ISP powinna agresywnie filtrować ruch, polegając wyłącznie na autoryzowanych peerach oraz na określonych prefiksach IP.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Prawo na kliknięcie myszki

27.10.2017

Skomplikowane orzeczenia sądowe czy zawiłe akty prawne już wkrótce mogą być nieco bardziej przyjazne nawet dla laika. Prawnicy i informatycy łączą siły, pracując nad systemem informacji, dzięki któremu każdy z nas łatwo wyszuka np. aktualne...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.