Środa 28 czerwca 2017 Wydanie nr 3411

Globalne podsłuchiwanie

02.09.2008 / ebos/hacking.pl Globalne podsłuchiwanie  

Dwóch ekspertów ds. bezpieczeństwa przedstawiło nową technikę, dzięki której możliwe jest niezauważalne przechwycenie ruchu internetowego na ogromną skalę. Obecnie z tak szeroko zakrojonej techniki korzysta jedynie amerykański wywiad.

Zaprezentowany mechanizm pozwala atakującemu potajemnie monitorować niezaszyfrowany ruch internetowy w dowolnym miejscu na świecie, a nawet zmieniać jego zawartość, zanim ta dotrze do adresata.

Demonstracja ma na celu pokazanie słabości niektórych protokołów internetowych, których podstawy projektowano jeszcze w latach 70-tych ubiegłego wieku.

“To poważna sprawa – uważa Peiter “Mudge” Zatko, ekspert ds. bezpieczeństwa i były członek grupy hakerskiej L0pht.

Każdy, kto posiada router BGP (dostawca usług internetowych, duża firma, itp), może przechwycić dane płynące do określonego adresu IP lub grupy adresów. Zaprezentowana metoda znacznie ułatwia działania szpiegowskie – nawet na skalę międzynarodową.

Słabość BGP była znana teoretycznie już od dłuższego czasu. Jej praktycznie zastosowanie zostało przedstawione na konferencji DefCon.

Para hakerów przechwyciła ruch zdążający do sieci konferencyjnej i przekierowała go do pewnego nowojorskiego systemu, a następnie ponownie skierowała go do właściwej destynacji.

Zaprezentowana technika nie wykorzystuje żadnej luki, korzysta natomiast z mechanizmu pracy BGP.

Aby uchronić się przed atakiem, firma ISP powinna agresywnie filtrować ruch, polegając wyłącznie na autoryzowanych peerach oraz na określonych prefiksach IP.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Ojciec zza krat

27.06.2017

Niedawny Dzień Ojca to okazja do przyjrzenia się działaniom Służby Więziennej skierowanym na poprawę relacji rodzinnych osób przebywających za murami. W jednostkach penitencjarnych przebywają więźniowie, którzy próbują na nowo nauczyć się jak być...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.