Niedziela 19 listopada 2017 Wydanie nr 3555

Grupa "wnuczków" rozbita

03.06.2009 / ebos.pl/policja.pl Grupa  

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji wspólnie z funkcjonariuszami z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie rozbili grupę przestępczą zajmującą się oszustwami metodą na tzw. wnuczka. Bogdan Ł., Artur K. oraz Rozalia W. oszukali w Olsztynie 12 starszych osób na kwotę około 180 tys. złotych. Grupa z przestępczego procederu uczyniła sobie stałe źródło dochodu. Sprawa ma charakter rozwojowy. Poszkodowanych w tej sprawie może być kilkaset starszych osób w całym kraju.

Olsztyńscy policjanci od kilku tygodni pracowali nad sprawą oszustw na tzw. wnuczka. Funkcjonariusze zbierali informacje i typowali osoby, które mogły mieć związek z przestępczym procederem. Gdy policjanci zebrali wystarczający materiał dowodowy, przystąpili do realizacji.

Od wczesnych godzin rannych na terenie Olsztyna i Ostródy funkcjonariusze w kilku miejscach jednocześnie obserwowali wszystkich członków grupy. Około południa na ulicy Dąbrowszczaków pojawił Artur K. 26-latek przyszedł do jednej z mieszkanek po obiecane, dla rzekomo poszkodowanego w wypadku wnuczka, pieniądze. Gdy otrzymał 23 tys. złotych, wsiadł do taksówki i odjechał. Jednak nie za daleko, gdyż na Dajtkach czekali już na niego policjanci. W tym samym czasie w jednym z hoteli na terenie Ostródy funkcjonariusze już zatrzymywali „szefa” grupy i jego wspólników. W ich ręce trafiło łącznie 6 osób. Po przesłuchaniach trzy z nich zostały zwolnione. Policjanci zabezpieczyli karty telefoniczne, telefony komórkowe, kartki książek telefonicznych z danymi teleadresowymi pokrzywdzonych, kilkadziesiąt tysięcy złotych, sprzęt komputerowy oraz samochody.

Z ustaleń policjantów wynika, że 44-letni Bogdan Ł., 26-letni Artur K. oraz 43-letnia Rozalia W. działali na terenie Olsztyna od kwietnia br. Przez ten czas oszukali 12 osób w wieku od 70 do 83 lat na kwotę około 180 tys. złotych. Ich sposób działania zwykle był ten sam. Z książki telefonicznej alfabetycznie typowali osoby starsze, do których dzwonili. Podając się za wnuczka, prosili o pomoc. We wszystkich przypadkach historia była podobna. Rzekomy wnuczek miał wypadek samochodowy i nie chciał trafić za kratki. Aby tego uniknąć, były potrzebne pieniądze. W ten sposób grupa wykorzystywała naiwność starszych osób i chęć niesienia przez nich pomocy swoim najbliższym.

Bogdan Ł., Artur K. oraz Rozalia W. nie kwestionowali swojej winy. Wyjaśnili, że z przestępczego procederu uczynili sobie stałe źródło dochodów, więc pieniądze przeznaczali na bieżące potrzeby. Mężczyźni usłyszeli zarzuty oszustwa. Ich wspólniczka dodatkowo wzbogaciła się o zarzut niszczenia i zacierania śladów. Wszystkim grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Z zebranych przez funkcjonariuszy informacji wynika, że jednego dnia grupa mogła wykonać kilkadziesiąt telefonów do osób starszych, podając się za wnuczka. Poszkodowanych w tej sprawie może być więc kilkaset osób w całym kraju.

Wszystkie osoby, które mogą być pokrzywdzone w tej sprawie, proszone są o kontakt telefoniczny z osobą prowadzącą sprawę pod numerem 089 522-35-50 (do godz. 15.30), lub 0 – 601-457-509 (przez całą dobę).

Dodatkowo podczas przeszukań policjanci zabezpieczyli biżuterię i zegarki. Funkcjonariusze apelują do wszystkich poszkodowanych - być może wśród zabezpieczonych przedmiotów są i ich rzeczy. Funkcjonariusze proszą o kontakt.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Prawo na kliknięcie myszki

27.10.2017

Skomplikowane orzeczenia sądowe czy zawiłe akty prawne już wkrótce mogą być nieco bardziej przyjazne nawet dla laika. Prawnicy i informatycy łączą siły, pracując nad systemem informacji, dzięki któremu każdy z nas łatwo wyszuka np. aktualne...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.