Sobota 23 września 2017 Wydanie nr 3498

Grzywna za wycenę własnego mieszkania bez uprawnień?

10.08.2017 / ebos Grzywna za wycenę własnego mieszkania bez uprawnień?  

Kto bez uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości dokonuje określenia wartości nieruchomości lub trwale związanych z nieruchomością maszyn lub urządzeń, podlega karze grzywny w wysokości do 50 000 zł.


Czy wiecie że… jeśli strachy nie są na Lachy, to już wkrótce grozić będzie 50 tys. złotych grzywny za brak uprawnień do wyceny własnego mieszkania?

Rozchodzi się oczywiście nowelizację ustawy o gospodarce nieruchomościami (ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw, Dz.U. z 2017 r. poz. 1509), zgodnie z którą wykroczeniem jest wycena wartości nieruchomości przez osobę, która nie ma uprawnień zawodowych (art. 198 ust. 1 ugn).

art. 198 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami (w brzmieniu od 1 września 2017 r.)
Kto bez uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości dokonuje określenia wartości nieruchomości lub trwale związanych z nieruchomością maszyn lub urządzeń, podlega karze grzywny w wysokości do 50 000 zł.

To ciekawy przykład przyrastających regulacji, których skutkiem jest pognębienie obywatela: wszakże przepisy o nadawaniu uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości istnieją w ustawie „od zawsze” (art. 177 ust. 1 ugn, art. 191 ugn), w tym także o 6-miesięcznej praktyce w zakresie wyceny nieruchomości, etc. — ale sankcji za wycenę nieruchomości bez uprawnień zawodowych jeszcze nie było.

Rząd ponoć się tłumaczy, że takie rozumienie nowelizacji — że będzie grozić grzywna za brak uprawnień do wyceny własnego mieszkania — jest wynikiem niezrozumienia tematu, bo przecież chodzić ma wyłącznie o prowadzenie takiej działalności przez osobę, której minister budownictwa nie nadał uprawnień i nie wpisał do rejestru — ale przecież wystarczy rzut oka na dzisiejsze brzmienie art. 198 ust. 1 ugn, by się przekonać, że to nieprawda.

art. 198 ust. 1 ugn (w brzmieniu do 31 sierpnia 2017 r.)
Kto prowadzi:
1) bez uprawnień zawodowych działalność zawodową w zakresie rzeczoznawstwa majątkowego, polegającą na określaniu wartości nieruchomości, a także maszyn i urządzeń trwale związanych z nieruchomością;
— podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Różnica jest wyraźna: obecnie penalizowane (grzywną do 5 tys. złotych, a także oczywiście aresztem do 30 dni) jest prowadzenie działalności zawodowej przez osobę, która uprawnień takich nie ma — po nowelizacji, jakby na to nie patrzeć, drakońskiej karze podlegać będzie nawet okazjonalna wycena własnego mieszkania.

Wychodzi na to, że jeśli chcecie sprzedać własną nieruchomość lepiej dokonać wyceny — i udokumentować ten fakt pojawieniem się ogłoszenia o sprzedaży — najpóźniej do 31 sierpnia 2017 r. (bo ustawa wchodzi w życie 1 września 2017 r., art. 10 nowelizacji).

Olgierd Rudak - Czasopismo Lege Artis

Inne artykuły

Nowy rok szkolny w więziennych szkołach

05.09.2017

Tak jak w innych szkołach w Polsce, w Centrach Kształcenia Ustawicznego, funkcjonujących przy aresztach śledczych i zakładach karnych, rozpoczął się rok szkolny. Oficjalna inauguracja miała miejsce w Zakładzie Karnym we Włocławku. Nowy rok...

Czy choroba pełnomocnika uzasadnia przywrócenie terminu procesowego - jeśli pojawiła się w ostatnich dniach na dokonanie czynności?

31.08.2017

Pytanie jest proste i logiczne, odpowiedź… niekoniecznie: czy choroba pełnomocnika uzasadnia przywrócenie terminu procesowego — nawet jeśli wszyscy czekali do ostatniego momentu (na wniesienie skargi kasacyjnej) — bo skoro na coś mamy dwa...

Jak pracować z więźniem - ojcem, żeby stał się tatą?

19.09.2017

Można zaryzykować twierdzenie, że z ponad 71 tys. mężczyzn przebywających w jednostkach penitencjarnych większość stanowią ojcowie. Czy są na tyle specyficzną grupą, że należy z nimi pracować w sposób szczególny? Zapytaliśmy o to mł. chor...

Ustna umowa pożyczki

13.09.2017

Czy ustna umowa pożyczki jest ważna — a zwłaszcza czy pożyczkobiorca może być zobowiązany do zwrotu pieniędzy pożyczonych „na gębę”? Czy dowodem może być zapisana w kalendarzu pożyczkodawcy notatka — podpisana przez pożyczającego? (wyrok Sądu...

Trzy kroki do bycia zrozumiałym sędzią - Konferencja

28.08.2017

Fundacja Court Watch Polska zaprasza wszystkich sędziów do udziału w konferencji pt. „Zaufanie budowane przez komunikację. Trzy kroki do bycia zrozumiałym sędzią”, która odbędzie się pod patronatem Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego - SSN prof...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.