Poniedziałek 22 października 2018 Wydanie nr 3892

"Jedna sekunda – całe życie" - przedpremierowa prezentacja filmu

28.08.2008 / ebos/kgp  

W komendzie wojewódzkiej Policji w Katowicach odbyła się przedpremierowa prezentacja filmu "Jedna sekunda – całe życie". Kilkunastominutowy obraz, dotyczący zagrożeń powodowanych w ruchu drogowym przez pijanych kierowców, został stworzony przez policjantów z przy współudziale bohaterów filmu, którzy sami doświadczyli skutków tragicznych zdarzeń drogowych.

Wśród osób, mających znaczny udział w jego realizacji nie sposób nie wspomnieć o znanym polskim piosenkarzu Jacku Stachurskym, który wziął również udział w briefingu zorganizowanym po projekcji filmu wraz kierownictwem KWP w Katowicach.

Produkcja tego filmu jest kolejnym krokiem wśród działań podejmowanych przez policjantów na rzecz bezpieczeństwa na polskich drogach. W dalszym ciągu mimo wielokrotnych apeli kierujący wsiadają do auta po alkoholu. Dla niewinnych kończy się to czasem tragicznie. Poniżej podajemy przykłady braku wyobraźni i bezmyślności kierujących różnymi pojazdami mechanicznymi.

Braniewo. Ponad 2 promile alkoholu miał 42–letni kombajnista z gm. Płoskinia. Mężczyzna został zatrzymany, gdy jechał maszyną całą szerokością drogi. Żniwa tego kombajnisty mogły mieć zdecydowanie inny charakter.

42 – letni Piotr K., mieszkaniec gm. Płoskinia, zwrócił na siebie uwagę policjantów, gdy tylko wyjechał z posesji. Kierowany przez niego kombajn jechał całą szerokością drogi. Dodatkowo maszyna miała przyczepiony heder (urządzenie tnące zboże). Funkcjonariusze po zatrzymaniu kierowcy poczuli od niego alkohol. Okazało się, że Piotr K. wsiadł pijany za kierownicę olbrzymiej maszyny. Mężczyzna miał ponad 2 promile alkoholu, ale policjantom tłumaczył, że wypił tylko 1 litr piwa.

42 – latek został osadzony w policyjnym areszcie, a kombajn przekazano właścicielowi.

Lidzbark Warmiński. Wczoraj o godzinie 19.30 na drodze Świętnik-Sarnowo gm. Lidzbark Warm. policjanci zatrzymywali do kontroli drogowej fiata 126p. Na widok radiowozu kierowca przyspieszył i zaczął uciekać. Policjanci ruszyli za nim w pościg. Samochód wjechał na drogę gruntową, potem leśną. Po ujechaniu kilku kilometrów maluch zatrzymał się w lesie na drzewie. Kierowcy nic się nie stało.

Po rozmowie i sprawdzeniu w policyjnych bazach danych okazało się, że był to 53-letni mieszkaniec podlidzbarskiej wsi. Wacław R. był pijany, miał ponad 1 promil alkoholu w organizmie. Okazało się również, że mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami. Sąd Rejonowy w Lidzbarku Warmińskim już dwukrotnie orzekł wobec 53-latka zakaz prowadzenia pojazdów do 2011 r. Mały fiat nie miał także obowiązkowej polisy OC.

Mężczyzna noc spędził w policyjnym areszcie. Dzisiaj, po wytrzeźwieniu usłyszał zarzuty kierowania pojazdem będąc w stanie nietrzeźwości oraz naruszenie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów. Grozi mu kara do lat 3 pozbawienia wolności.

Bydgoszcz. 23-letni mieszkaniec Śliwic po pijanemu kierował wózkiem widłowym i nie zastosował się do zakazu sądowego w jednej chwili popełniając dwa przestępstwa. Policjanci z posterunku w Śliwicach zatrzymali we wtorek po południu pijanego kierowcę wózka widłowego. Mężczyzna (l.23), mimo prawomocnego orzeczenia sądowego zakazującego mu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, prowadził wózek widłowy na jednej z głównych ulic Śliwic. Po zatrzymaniu i przebadaniu alkometrem miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

Tczew. Wczoraj około godziny 18.30. w Tczewie na ul. 30-go Stycznia policjanci zatrzymali do kontroli golfa, którym kierował 19-letni mieszkaniec Tczewa. Jak się okazało kierowca był pijany. Miiał ponad półtora promila alkoholu. Nastolatek pomimo młodego wieku jest już recydywistą, jeśli chodzi o kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu. Za podobny czyn w 2007 roku Sąd Rejonowy w Malborku odebrał mu prawo jazdy na dwa lata. Teraz mężczyzna odpowie nie tylko za jazdę pijanemu ale też za złamanie zakazu sądowego, za co grozi kara nawet 3 lat pozbawienia wolności.
Inne artykuły

Skazany po śmierci. Możliwe?

06.09.2018

Czy można wydać wyrok skazujący wobec oskarżonego, który zmarł w toku procesu? Czy jednak śmierć oskarżonego powinna skutkować umorzeniem postępowania? Co jednak jeśli sąd — nie wiedząc o tym, że sprawca już nie żyje — wyda wyrok, który się...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.