Wtorek 21 listopada 2017 Wydanie nr 3557

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017 / ebos Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)  

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze?

Odpowiedź jest prosta i bolesna: oczywiście, że wolno, pod warunkiem, że uprzednio się zatrzymamy; natomiast korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem jest zabronione — chyba że rowerzysta ma słuchawkę lub zestaw głośnomówiący (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord).

art. 45 ust. 2 pkt 1 ustawy prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2017 r. poz. 128)
Kierującemu pojazdem zabrania się:
korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku;

Dla oświecenia publicznego wyjaśnia się co następuje:

--> zakaz dotyczy kierującego pojazdem (definicja kierującego w art. 2 pkt 20 pord) — aczkolwiek skoro rower to też pojazd (art. 2 pkt 47 pord), zakaz dotyczy także rowerzystów;

--> korzystanie z telefonu jest zakazane wyłącznie podczas jazdy rowerem — osoba „prowadząca, ciągnąca lub pchająca” rower jest pieszym, czyli nie jest kierującym pojazdem, a pieszym przez telefon wolno gadać (lub pykać na Fejsbóśku);

--> zakaz dotyczy „korzystania z telefonu” — nie chodzi zatem wyłącznie o rozmowę telefoniczną, zabronione jest każde korzystanie z telefonu (odczytywanie esemesów, przewijanie menu, zmiana dzwonka, etc. etc.);

--> korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem jest wykroczeniem (art. 97 kw), za które można dostać 200 złotych mandatu (lp. 28 w „taryfikatorze mandatów”);

--> zainteresowanie pulpitem telefonu nie jest obce nawet orzecznictwu (por. wyrok SO w Olsztynie z 5 września 2013 r., sygn. akt VII Ka 762/13);

--> jednak jednorazowe wzięcie do ręki telefonu w celu odebrania lub zakończenia połączenia — pod warunkiem, że rozmowa prowadzona jest przez zestaw — nie jest naruszeniem zakazu (wyrok SO w Tarnowie z 16 kwietnia 2008 r., sygn. akt II Waz 32/08).

Olgierd Rudak - Czasopismo Lege Artis

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Po śladach do przestępcy

20.11.2017

Na podstawie śladów butów jak po nitce do kłębka można dojść do sprawcy zdarzenia. Bo każde obuwie w trakcie użytkowania nabiera charakterystycznych cech. – Są to cechy indywidualne i niepowtarzalne. Na ich podstawie jesteśmy w stanie stwierdzić...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.