Sobota 23 września 2017 Wydanie nr 3498

Łódź : gang lichwiarzy rozbity!

18.09.2009 / ebos.pl/policja.pl Łódź : gang lichwiarzy rozbity!  

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Łodzi rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się działalnością parabankową i wymuszeniami rozbójniczymi. Podejrzani podczas odbiorów długów nie stronili także od pobić i gróźb karalnych. W ręce śledczych wpadło 5 mężczyzn – w tym szef gangu. 4 osoby zostały tymczasowo aresztowane, a dziś przed sądem stanie ostatni z zatrzymanych.

Rozpracowywaniem grupy śledczy zajmowali się od 2007 roku. Wówczas otrzymali pierwsze informacje operacyjne, że na terenie Łodzi funkcjonuje gang, który pożycza pieniądze na tzw. lichwę.
Na czele grupy stał 56-letni mieszkaniec Łodzi ps. Krojczy. Ten bezrobotny mężczyzna działał w branży parabankowej od początku lat dziewięćdziesiątych i z lichwy uczynił sobie stałe źródło dochodu. Widząc, że tego rodzaju działalność przestępcza przynosi kolosalne zyski wciągnął do interesu kilka innych osób i zbudował zorganizowaną grupę przestępczą. Lichwiarze pożyczali pieniądze na wysoki procent. Ich klientami byli głównie biznesmeni, którzy popadli w tarapaty finansowe. Wówczas zgłaszali się do podejrzanych i pożyczali sumy sięgające nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. W zamian musieli oddać niebotyczne kwoty – czasami nawet czterokrotnie wyższe niż zaciągnięta pożyczka. Większość kredytobiorców nie była w stanie zwrócić długu, a lichwiarze wymuszali zwrot pieniędzy groźbami. Zastraszali dłużników, bili ich, a także zabierali im na ich poczet nieruchomości, samochody, a nawet łodzie. Przy egzekwowaniu pożyczonych pieniędzy byli bezwzględni i brutalni.


Policjanci i prokuratorzy ustalili skład osobowy i miejsca zamieszkania podejrzanych. Dotarli także do osób pokrzywdzonych w lichwiarskim procederze. Zebrany materiał dowodowy zaowocował zatrzymaniami. W bieżącym tygodniu w ręce śledczych wpadł 56-letni boss gangu oraz jego 4 współpracownicy – mieszkańcy Łodzi w wieku 49, 37 i 43 lata oraz 40-letni warszawiak.

W czasie przeszukiwań policjanci zabezpieczyli 3 sztuki broni – gazową, karabin z okresu II wojny światowej i pneumatyczną, odzyskali także samochód, który został zabrany „za długi”. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono mercedesa wartości 70 tysięcy złotych, 13 tysięcy złotych w gotówce oraz zabytkowy obraz.

Piątka zatrzymanych usłyszała już prokuratorskie zarzuty. 56-letni łodzianin odpowie za kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej, działalność parabankową, pobicia, wymuszenia rozbójnicze i groźby karalne. Podobne zarzuty – za wyjątkiem kierowania gangiem ciążą na pozostałych podejrzanych.

Wszystkim grożą kary pozbawienia wolności nawet 10. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Łodzi.

Inne artykuły

Nowy rok szkolny w więziennych szkołach

05.09.2017

Tak jak w innych szkołach w Polsce, w Centrach Kształcenia Ustawicznego, funkcjonujących przy aresztach śledczych i zakładach karnych, rozpoczął się rok szkolny. Oficjalna inauguracja miała miejsce w Zakładzie Karnym we Włocławku. Nowy rok...

Czy choroba pełnomocnika uzasadnia przywrócenie terminu procesowego - jeśli pojawiła się w ostatnich dniach na dokonanie czynności?

31.08.2017

Pytanie jest proste i logiczne, odpowiedź… niekoniecznie: czy choroba pełnomocnika uzasadnia przywrócenie terminu procesowego — nawet jeśli wszyscy czekali do ostatniego momentu (na wniesienie skargi kasacyjnej) — bo skoro na coś mamy dwa...

Jak pracować z więźniem - ojcem, żeby stał się tatą?

19.09.2017

Można zaryzykować twierdzenie, że z ponad 71 tys. mężczyzn przebywających w jednostkach penitencjarnych większość stanowią ojcowie. Czy są na tyle specyficzną grupą, że należy z nimi pracować w sposób szczególny? Zapytaliśmy o to mł. chor...

Ustna umowa pożyczki

13.09.2017

Czy ustna umowa pożyczki jest ważna — a zwłaszcza czy pożyczkobiorca może być zobowiązany do zwrotu pieniędzy pożyczonych „na gębę”? Czy dowodem może być zapisana w kalendarzu pożyczkodawcy notatka — podpisana przez pożyczającego? (wyrok Sądu...

Trzy kroki do bycia zrozumiałym sędzią - Konferencja

28.08.2017

Fundacja Court Watch Polska zaprasza wszystkich sędziów do udziału w konferencji pt. „Zaufanie budowane przez komunikację. Trzy kroki do bycia zrozumiałym sędzią”, która odbędzie się pod patronatem Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego - SSN prof...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.