Poniedziałek 23 października 2017 Wydanie nr 3528

Marzenia o pracy w Europolu

26.10.2008 / ebos/kgp Marzenia o pracy w Europolu  

O pracy w Europolu marzy wielu. Niektórzy robią krok dalej. Odpowiadają na ogłoszenia o wolnych stanowiskach i wysyłają swoje aplikacje. Udaje się nielicznym. Obecnie w Europolu pełni służbę zaledwie 10 polskich policjantów. 1 listopada dołączy do nich jeszcze jeden. Nadkom. Marcin Skowronek z Biura Spraw Wewnętrznych obejmie stanowisko pierwszego oficera ds. oszustw z wykorzystaniem kart kredytowych. Jest to najwyższe stanowisko w Europolu na jakim obecnie jest zatrudniony polski policjant.

Nie ma teraz zbyt wiele czasu, żeby się denerwować. Biega z "obiegówką", załatwia ostatnie formalności w Hadze, szuka mieszkania do wynajęcia. I tylko wieczorami dopadają go wątpliwości. Wtedy zastanawia się, czy na pewno sobie poradzi, czy zaaklimatyzuje się w obcym mieście, z dala od rodziny i przyjaciół. Ale to trwa tylko chwilę. Zaraz potem uświadamia sobie, że przecież o tym marzył, że stoją przed nim nowe wyzwania, nowe możliwości. A to lubi najbardziej.

Zaczynał w komisariacie na warszawskiej Pradze Południe. Przez 15 lat służby nadkom. Marcin Skowronek pracował w komendzie rejonowej i komendzie stołecznej. Potem było Centralne Biuro Śledcze i Biuro Spraw Wewnętrznych. Od zawsze interesował się zwalczaniem przestępczości ekonomicznej. Prowadził bardzo skomplikowane sprawy dotyczące przestępstw popełnianych na giełdzie papierów wartościowych, praniem pieniędzy, wyłudzeniami podatku VAT, czy malwersacjami finansowymi w spółkach prawa handlowego. Na swój sukces pracował przez wiele lat. Zawsze chętny do udziału w szkoleniach, konferencjach, kursach. Skrzętnie gromadził świadectwa i certyfikaty licząc, że kiedyś mogą się przydać. Życie pokazało, że miał rację.

Informacje z jego CV mogłyby wypełnić co najmniej kilka życiorysów. Marcin jako przedstawiciel Policji odpowiadał m. in. za współpracę z sektorem bankowym i uczestniczył w Forum ds. Oszustw przy Związku Banków Polskich. W 2004 r., po ukończeniu kilkuetapowego szkolenia, uzyskał dyplom eksperta Europolu ds. przestępczości elektronicznej. Uczestniczył w pracach międzynarodowej grupy roboczej CARIN, działającej przy wsparciu Europolu. Zadaniem międzynarodowego zespołu było wypracowanie zasad współpracy organów ścigania w zakresie ustalania i zabezpieczania majątku pochodzącego z przestępstw. Efektem tych prac jest tworzenie obecnie w krajach Unii Europejskiej, w tym w Polsce, biur ds. odzyskiwania mienia.

Brał także udział w międzynarodowej operacji FireWall, koordynowanej przez amerykańską Secret Service. Wspólne działania funkcjonariuszy wielu państw skierowane były wówczas przeciwko członkom międzynarodowej grupy przestępczej działającej w Internecie, odpowiadającej za włamania i kradzież z systemu bankowego 4,3 mln dolarów.

Nadkom. Skowronek był też wykładowcą w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. "Podczas zajęć dla słuchaczy WSPol mogłem stwierdzić, iż policjanci często obawiają się podejmowania czynności w sprawach o przestępstwa, w których sprawcy wykorzystują Internet oraz bankowość elektroniczną jako narzędzie do nielegalnej działalności. Starałem się wskazywać właściwe procedury postępowania oraz uzmysłowić analogie do przestępstw z wykorzystaniem narzędzi tradycyjnych. Bardzo cenię sobie współpracę z WSPol., którą – jako absolwent – darzę dużym sentymentem".

Sukcesy w realizacji spraw o charakterze międzynarodowym, prowadzonych m.in. we współpracy z Secret Service i FBI, zaowocowały już w 2003 r. Wtedy Departament Stanu USA zaprosił go do udziału w trzymiesięcznym szkoleniu w prestiżowej Akademii FBI w Quantico. Oprócz Marcina szkoliło się wtedy 25 funkcjonariuszy z całego świata. „Szkolenie w Quantico było dla mnie niezwykłym doświadczeniem, zarówno w wymiarze zawodowym jak i prywatnym. Poznałem kolegów po fachu, skądinąd wspaniałych ludzi, którzy każdego dnia, w różnych zakątkach świata zmagają się z codziennymi problemami podobnymi do naszych. Uczestnictwo w szkoleniu przypadło na okres, kiedy zamachy z 11 września były u wszystkich świeżo w pamięci i z tego względu walka z przestępczością międzynarodową była w akademii motywem przewodnim”.

W lutym przypadkiem znalazł ogłoszenie o pracy w Europolu. Chodziło o stanowisko pierwszego oficera ds. oszustw z wykorzystaniem kart kredytowych. Postanowił spróbować. Zwyciężyła ciekawość i chęć udowodnienia samemu sobie, na co go stać. Wymogi, jakie stawiano przed kandydatami, były bardzo surowe. On spełniał wszystkie. Świetnie zna kilka języków Unii Europejskiej, ma wieloletnie doświadczenie w pracy w komórkach zajmujących się zwalczaniem przestępczości zorganizowanej, prowadził postępowania na poziomie międzynarodowym itd. Formularz zgłoszeniowy wypełniał przez kilka godzin. Wysłał swoją aplikację i czekał. Po kilku tygodniach był telefon z informacją, że zakwalifikował się do kolejnego etapu. Okazało się, że kandydatów zgłosiło się tak wielu, iż wstępnej selekcji dokonano na podstawie nadesłanych zgłoszeń. Do ostatecznego konkursu, który odbył się w centrali Europolu w Hadze, zaproszono siedmiu policjantów. Obok niego do rywalizacji stanęło dwóch Niemców, Łotysz, Belg, Hiszpan i Czech.

Do egzaminów przygotowywał się bardzo solidnie. Wykorzystywał wiedzę, doświadczenie i umiejętności, jakie zdobywał przez lata. Egzaminy trwały kilka dni. Codziennie przez wiele godzin rozwiązywał testy i odpowiadał na pytania. Wszystkie prace były kodowane. Rozwiązując zadania należało pamiętać o tym, by nie wskazywać swoich danych lub kraju pochodzenia. Najmniejsza sugestia w tej materii oznaczała natychmiastową dyskwalifikację.

- Czy trudno było przebrnąć procedurę egzaminacyjną do Europolu?

Marcin Skowronek - Moim celem było takie przygotowanie się do egzaminów, aby godnie zaprezentować nasz kraj. Miałem świadomość, iż do konkursu przystąpiło wiele osób z całej Europy. Procedura była bardzo skomplikowana. Nie mogę ujawniać szczegółowych pytań, ale dotyczyły one szerokiego spektrum zagadnień, począwszy od zasad działania sektora bankowego na świecie i międzynarodowych transferów pieniężnych, międzynarodowych aktów prawnych, schematów przestępczych i procedur walki z nadużyciami na szkodę banków, jak również pomysłów na zapobieganie i zwalczanie takiej przestępczości. Ponieważ stanowisko, które obejmę jest stanowiskiem kierowniczym musiałem zaliczyć również egzamin z organizacji i zarządzania.

Kiedy wrócił do Warszawy nie wierzył w sukces. Miał świadomość, że kontrkandydaci prezentowali bardzo wysoki poziom. Po tygodniu był kolejny telefon z Hagi. Poinformowano Marcina, że to jego kandydatura została wybrana. Wtedy padło chyba najtrudniejsze pytanie "Czy jest Pan zdecydowany, by podjąć u nas pracę..."? "Muszę przyznać, że gdy otrzymałem telefon z Europolu, iż zwyciężyłem w konkursie, początkowo w to nie wierzyłem.” – wspomina – „Kontrakt z Europolem odbieram jako sukces, w wymiarze osobistym jak i zawodowym. Korzystając z okazji, chciałbym podziękować za wsparcie okazane w trakcie poszczególnych etapów postępowania rekrutacyjnego, przede wszystkim ze strony dyrektora BSW, pana inspektora Marka Działoszyńskiego".

Służbę w Hadze rozpoczyna 1 listopada. Pierwsze 6 miesięcy to okres próbny. Kontrakt został zawarty na 5 lat. Przez ten czas będzie koordynował działania na poziomie Europy w zakresie zwalczania przestępstw z użyciem kart płatniczych. Kierowany przez niego zespół ma być wsparciem z ramienia Europolu dla Policji poszczególnych państw. Co będzie za 5 lat? Nie wiadomo. Bogatszy o doświadczenia nabyte w Hadze nadkom. Skowronek na pewno wyznaczy sobie kolejny cel. I uparcie będzie do niego dążył.

Inne artykuły

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.