Czwartek 19 października 2017 Wydanie nr 3524

Na internetowych aukcjach oszukał ponad 100 osób

06.03.2008 / ebo/kgp  Na internetowych aukcjach oszukał ponad 100 osób  

Śląscy policjanci zatrzymali oszusta działającego na internetowych portalach aukcyjnych. 21-letni mieszkaniec Sączowa został zatrzymany w kawiarence internetowej w Bytomiu. Przez trzy lata prowadził swój przestępczy proceder, za co był poszukiwany pięcioma listami gończymi. Do chwili obecnej śledczy zajmujący się sprawą, we współpracy z działem bezpieczeństwa portalu Allegro, ustalili ponad sto osób pokrzywdzonych. Za popełnione przestępstwa zatrzymanemu grozi nawet 8 lat więzienia.
Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą zatrzymali 21-letniego mężczyznę w chwili, kiedy chciał wyjść z jednej z kawiarenek internetowych w Bytomiu. Oszust był zaskoczony. Jak ustalili oficerowie z zespołu przestępczości komputerowej zajmujący się sprawą, w okresie swojej trzyletniej działalności przestępca korzystał z kilkudziesięciu kont internetowych. W okresie początkowym zatrzymany podszywał się pod przedstawiciela fundacji, gdzie za wpłaty różnych kwot pieniędzy oferował darczyńcom wysokiej klasy telefony komórkowe po bardzo atrakcyjnych cenach. Komórek takich nigdy nie posiadał. Podawał się także za przedstawiciela firmy produkującej telefony komórkowe. Pieniądze z tych jednostronnych transakcji wpływały na jego konto bankowe. Aby uwiarygodnić swój przestępczy proceder “nabijał” na założone przez siebie konta internetowe pozytywne komunikaty, dopiero później wprowadzał wysokiej jakości urządzenia, po bardzo atrakcyjnych cenach.

Pod koniec 2007 roku uzyskał dostęp i przejął kilka kont internetowych osób wiarygodnych. Był na tyle przekonujący, że zachęcił właścicieli kont do współpracy, a po uzyskaniu haseł dostępu i loginów w ciągu kilku dni wystawiał na aukcję telewizory LCD, laptopy i komórki po promocyjnych cenach. Pieniądze z tych transakcji wpływały na jego rachunki bankowe.

Przed zatrzymaniem, oszust postanowił “ułożyć sobie życie”. Jak wyznał przesłuchującym go policjantom - z uzyskanych w ten sposób pieniędzy chciał kupić dom. W tym celu przygotowywał się do wyłudzenia kredytu. W trakcie przeszukania policjanci zabezpieczyli pieczątki o treści: " prezes zarządu", "członek zarządu", "priorytet", pieniądze w kwocie 1600 złotych, karty bankomatowe oraz karty SIM do telefonów komórkowych.

Podczas przesłuchania mężczyzna przyznał się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw. Jak stwierdził, swoją działalność rozpoczął, gdy sam został oszukany. Wcześniej chciał dorobić sobie pracą chałupniczą. Wybrał ofertę montażu długopisów. Trafił na oszustów, którym wpłacił pieniądze, nic w zamian nie otrzymując. W ten sposób chciał się zemścić.

Zatrzymany był poszukiwany pięcioma listami gończymi wydanymi przez sądy z terenu całego kraju. W związku ze swoim procederem zmieniał miejsce zamieszkania, czym utrudniał policjantom wcześniejsze zatrzymanie.

Za przestępstwa, których się dopuścił grozi mu do 8 lat więzienia.

Inne artykuły

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Jak pracować z więźniem - ojcem, żeby stał się tatą?

19.09.2017

Można zaryzykować twierdzenie, że z ponad 71 tys. mężczyzn przebywających w jednostkach penitencjarnych większość stanowią ojcowie. Czy są na tyle specyficzną grupą, że należy z nimi pracować w sposób szczególny? Zapytaliśmy o to mł. chor...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.