Wtorek 27 czerwca 2017 Wydanie nr 3410

Nie każdy wnuczek jest prawdziwy

06.09.2008 / ebos/kgp Nie każdy wnuczek jest prawdziwy  

Zwykle zaczyna się podobnie. Odbieramy telefon, a rozmówca pyta, czy go poznajemy. Okazuje się, że dzwoni wnuczek, kuzynka lub ktoś z grona znajomych. Mówi, że pilnie potrzebuje gotówki i zwraca się do nas z prośbą o pożyczkę. Zaznacza jednocześnie, że sam nie może przyjść po pieniądze, więc gotówkę odbierze jego znajomy. Po jakimś czasie okazuje się, że z prośbą o pożyczkę nie zwracał się do nas nikt z rodziny, ale to przestępcy wykorzystali naszą ufność i życzliwość. Policjanci radzą co zrobić, by nie paść ofiarą oszustów.

Blisko miesiąc temu o pomoc do mokotowskich policjantów zwróciła się 82-letnia kobieta, która straciła 3 tysiące złotych. Okazało się, że oszustka podająca się za jej wnuczkę poprosiła o pożyczkę. Przekonywała, że jest w potrzebie i pieniędzy potrzebuje natychmiast. Po odbiór gotówki miał przyjść jej kolega. Pokrzywdzona oddała mu wtedy wszystkie swoje oszczędności.

Mokotowscy kryminalni zaczęli dokładnie analizować sprawę. Podejrzewali, że kolegą telefonującej kobiety był 26-letni mężczyzna poszukiwany trzema listami gończymi za inne przestępstwa. Policjanci szybko wpadli na jego trop. Czekali na niego przed jednym z bloków. Zobaczyli Bartosza G., kiedy wysiadał z taksówki. Widać było, że na kogoś czeka, nerwowo chodził po parkingu i ciągle sięgał po telefon komórkowy. Kryminalni nie zwlekając zatrzymali 26-latka.

Zdenerwowany mężczyzna wiedział, że następnych kilka lat spędzi w więzieniu. Próbował się jeszcze ratować. Chciał wprowadzić funkcjonariuszy w błąd podając im fałszywe dane osobowe. Policjanci jednak nie dali się oszukać.

26-latek usłyszał zarzut oszustwa, za które grozi nawet do 8 lat więzienia. Policjanci sprawdzą jeszcze, czy mężczyzna może mieć związek z podobnymi oszustwami popełnionymi w Warszawie i okolicach.

Schemat działania oszustów jest zawsze bardzo podobny. Najpierw telefonują do swojej przyszłej ofiary. Podają się za wnuczkę, krewnego lub kogoś z grona znajomych. Na początku rozmowy złodziej przedstawia się używając popularnego imienia. Często przeprasza, że długo się nie kontaktował. Następnie informuje, że znalazł się w trudnej sytuacji i pilnie potrzebuje „pożyczyć” znaczną sumę pieniędzy. Jako powód może podawać okazyjny zakup samochodu, potrzebę sfinansowania leczenia, kupno mieszkania itp.

W czasie takiej rozmowy przestępca sonduje możliwości finansowe ofiary i prosi o pilne zorganizowanie pieniędzy. W chwili, kiedy uzyska zgodę na pożyczkę, umawia się na spotkanie. Charakterystycznym elementem działania oszustów jest to, że w trakcie rozmowy rzekomy krewny informuje, iż nie będzie mógł przyjść po pieniądze osobiście. Tłumaczy, że po gotówkę zgłosi się jego znajomy lub znajoma. Osoba ta zostaje dokładnie opisana, znane rozmówcy jest również jego imię i nazwisko, oczywiście fikcyjne i zmyślone. Podstawiona osoba, współpracująca z oszustem, odwiedza ofiarę w domu lub spotyka się z nią w ustalonym miejscu. Ofiara orientuje się, ze została oszukana dopiero w chwili, kiedy dochodzi do kontaktu z prawdziwym krewnym, za którego podawał się oszust.

Aby uniknąć takich sytuacji i nie paść ofiarą oszustów policjanci apelują o ostrożność! Pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach:

* w przypadku telefonicznej prośby o pożyczkę zawsze sprawdźmy, czy nasz krewny faktycznie potrzebuje pomocy finansowej. Nawet wtedy, gdy rozmowa nie wzbudzi naszych podejrzeń, lepiej się upewnić i nie uprzedzając krewnego oddzwonić do niego na znany nam wcześniej numer
* jeżeli decydujemy się na udzielenie pożyczki, pieniądze należy przekazywać tylko tej osobie, która zwraca się z do nas z prośbą, a nie przysłanym przez nią znajomym. Najlepiej robić to w obecności innego członka rodziny lub kogoś ze znajomych. NIE DAWAJMY GOTÓWKI ŻADNYM OBCYM OSOBOM – ZNAJOMYM LUB KOLEGOM NASZEGO KREWNEGO ITP.
* w przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że z prośbą o pożyczkę zwrócił się nie członek rodziny, ale podający się za niego oszust lub gdy dzwoniąca osoba postępuje w podany powyżej sposób, należy natychmiast powiadomić Policję dzwoniąc pod numer 997 lub 112 (z telefonów komórkowych).

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Ojciec zza krat

27.06.2017

Niedawny Dzień Ojca to okazja do przyjrzenia się działaniom Służby Więziennej skierowanym na poprawę relacji rodzinnych osób przebywających za murami. W jednostkach penitencjarnych przebywają więźniowie, którzy próbują na nowo nauczyć się jak być...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.