Poniedziałek 23 października 2017 Wydanie nr 3528

Nie pozostawaj obojętny na krzywdzenie innych!

14.11.2008 / ebos/kgp Nie pozostawaj obojętny na krzywdzenie innych!  

Nawet 5 lat więzienia grozi 32-letniemu mężczyźnie, który od ponad roku znęcał się nad własnymi rodzicami. Kiedy policjanci interweniowali w tej sprawie mężczyzna zachowywał się agresywnie i groził im. Został już tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Przemoc w stosunku do bliskich jest przestępstwem. Rodzinną gehennę mogą przerwać nie tylko ofiary, ale i świadkowie, zwracając się o pomoc do wyspecjalizowanych instytucji.

Przemoc w tej rodzinie trwała od stycznia ubiegłego roku do listopada roku bieżącego. 32-letni Sławomir W. jest podejrzany o znęcanie się nad własnymi rodzicami. Będąc najczęściej pod wpływem alkoholu mężczyzna wszczynał awantury domowe, podczas których wyzywał rodziców słowami obelżywymi, groził pozbawieniem życia i uszkodzeniem ciała, niszczył sprzęty domowe. Wyrzucał matkę z mieszkania i zabierał jej klucze. Nie pozwalał kobiecie spać. Bił ją, popychał, przewracał na ziemię, kopał i dusił. Zimą 2007 roku złamał jej nogę.

10 listopada bieżącego roku około godziny 15:00 policjanci interweniowali w mieszkaniu rodziny. Wówczas Sławomir W. znieważył funkcjonariuszy i groził ich pobiciem. Został obezwładniony i zatrzymany w policyjnym areszcie. Po jego zatrzymaniu zaczęli zaznawać świadkowie i pokrzywdzeni.

Zatrzymanemu mężczyźnie przedstawiono zarzut znęcania się nad bliskimi i znieważenia funkcjonariuszy na służbie. Sławomirowi W. grozi do pięciu lat pozbawienia wolności.

Po wnikliwej analizie materiału dowodowego prokurator wnioskował do sądu o zastosowanie aresztu tymczasowego dla mężczyzny. Sąd przychylił się do wniosku i zastosował areszt wobec oprawcy rodziny na okres trzech miesięcy.


...........................................................................................
Ogólnopolski telefon zaufania dla ofiar dotkniętych przemocą 0 801 109 801

Pod tym numerem można porozmawiać z pracownikami Fundacji Krajowe Centrum Kompetencji. Operatorzy w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia będą szybko przekazywać informacje do dyżurnych właściwych jednostek policji w komendach wojewódzkich, skąd następnie będą trafiały do właściwych jednostek terenowych. W pozostałych przypadkach pracownicy KCK będą udzielać pomocy we własnym zakresie.

Co powinieneś wiedzieć:

Przemoc w rodzinie jest przestępstwem i może dotyczyć każdego.

Jeżeli osoba najbliższa stosuje wobec Ciebie, czy Twojego dziecka przemoc - wezwij Policję.

Skorzystaj z doświadczenia dzielnicowego w pracy z ofiarami przemocy, aby uzyskać wiedzę o swoich prawach, możliwości przeciwstawienia się dalszej przemocy i instytucjach, które mogą udzielić Ci wszechstronnego wsparcia.

Zgłoś się do placówek świadczących pomoc ofiarom przemocy m.in. psychologiczną, prawną, terapeutyczną, medyczną, socjalną.

Pamiętaj, że instytucje i organizacje do tego powołane pomogą w rozwiązywaniu problemów, które powstrzymują Cię przed przeciwstawieniem się przemocy.

Jeśli nie wiesz, gdzie szukać placówek świadczących pomoc ofiarom przemocy w rodzinie, zgłoś się do dzielnicowego, pracownika socjalnego, pedagoga szkolnego, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, bądź innych znanych Ci osób lub podmiotów pracujących na rzecz dzieci i rodziny.

Przemoc sama nie ustaje:

Złóż zawiadomienie do prokuratury lub na policji o popełnieniu przestępstwa.

Gromadź dokumentację i wszelkie informacje, które pomogą Ci później udowodnić fakt popełnienia przestępstwa: w przypadku pobicia, uszkodzenia ciała, udaj się o lekarza (nawet pierwszego kontaktu) i poproś o zaświadczenie o stanie zdrowia i doznanych obrażeniach – możesz starać się o uzyskanie obdukcji u uprawnionego lekarza; nie ukrywaj tego, co dzieje się w Twoim domu przed rodziną, sąsiadami, bliskimi osobami – to oni mogą pomóc, gdy będzie groziło Ci niebezpieczeństwo, bądź zeznawać w sądzie na Twoją korzyść.

Gdy wiesz, że popełniono przestępstwo lub podejrzewasz, ze wobec kogoś stosowana jest przemoc, np. słyszysz świadczące o tym odgłosy albo zauważasz niepokojące sygnały, wezwij Policję – możesz to zrobić także anonimowo.

Jeśli krzywdzone są dzieci, masz obowiązek im pomóc - zawiadom sąd rodzinny, prokuraturę lub Policję.

Nie pozostawaj obojętny na krzywdzenie innych!

Inne artykuły

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.