Sobota 18 listopada 2017 Wydanie nr 3554

Nielegalny proceder funkcjonariuszy Policji

09.10.2008 / ebos/kgp Nielegalny proceder funkcjonariuszy Policji  

Biuro Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji od kilku lat skutecznie likwiduje proceder nielegalnej "współpracy" funkcjonariuszy Policji z holownikami aut. Do kolejnych zatrzymań w takiej sprawie doszło 6 i 7 października 2008 roku w Gdańsku.

Policjanci Biura Spraw Wewnętrznych KGP z wydziału w Gdańsku, realizując sprawę wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Gdańsku, zatrzymali czterech funkcjonariuszy (trzech aktualnie w służbie, jeden na emeryturze od maja 2008 r.). Zatrzymani policjanci będą odpowiadać za przekazywanie informacji o kolizjach i wypadkach drogowych właścicielom i pracownikom firm zajmujących się holowaniem uszkodzonych samochodów. O zdarzeniach drogowych funkcjonariusze dowiadywali się w związku z wykonywaniem codziennych obowiązków służbowych. Wszyscy zatrudnieni byli w pionie ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. Za przekazywanie informacji otrzymywali pieniądze – najczęściej były to kwoty rzędu kilkuset złotych. Zatrzymani to policjanci z kilkunastoletnim stażem, w stopniach sierżantów sztabowych i młodszego aspiranta.

Razem z funkcjonariuszami zatrzymana została też jedna osoba cywilna – spoza Policji. Mężczyzna jest podejrzany o korumpowanie policjantów.

Za te przestępstwa podejrzanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji systematycznie wykrywają przypadki takiej "współpracy" funkcjonariuszy z holownikami. To co bywa nazywane "współpracą", w rzeczywistości wiąże się z popełnianiem przestępstw przez policjantów i inne osoby. Nieuczciwy funkcjonariusz pod płaszczykiem porozumienia przekazuje informacje służbowe, które uzyskał w związku ze służbą. Za ujawnienie tej tajemnicy przyjmuje określone korzyści – najczęściej pieniądze. Okazuje się, że na ogół tego procederu dopuszcza się wielokrotnie. Małe kwoty pieniędzy przyjmowane jednorazowo, w sumie tworzą duży nielegalny "zarobek" policjanta. W realizowanych sprawach przyjmowane kwoty wynosiły na ogół od 100 do kilkuset złotych.

Zdarza się, że przy okazji przekazywania holownikowi informacji o kolizji, dochodzi do popełnienia jeszcze innego przestępstwa – wyłudzania nienależnych odszkodowań komunikacyjnych.

Przekazywanie przez policjanta za pieniądze informacji stanowiących tajemnicę służbową należy do najcięższych przewinień. Nigdy nie wiadomo, czy funkcjonariusz, który za parę złotych dzisiaj przekazuje informację o wypadku drogowym, jutro nie przekaże innej policyjnej informacji. Może takiej, której ujawnienie narazi na niebezpieczeństwo innych policjantów.

Oprócz aspektu karnego dla nieuczciwych funkcjonariuszy i pracowników firm holowniczych, sprawa ma także aspekt finansowy. Z całą pewnością pieniądze nielegalnie wypłacane policjantom podwyższają koszty naprawy auta po wypadku. Czyli ponoszą je wszyscy klienci firm ubezpieczeniowych.

W ubiegłym roku zarzutami dotyczącymi tego przestępstwa objęto łącznie ponad 80 osób, w tym ponad 50 funkcjonariuszy. Największe realizacje miały miejsce w Krakowie, Warszawie, Bydgoszczy i Toruniu.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Prawo na kliknięcie myszki

27.10.2017

Skomplikowane orzeczenia sądowe czy zawiłe akty prawne już wkrótce mogą być nieco bardziej przyjazne nawet dla laika. Prawnicy i informatycy łączą siły, pracując nad systemem informacji, dzięki któremu każdy z nas łatwo wyszuka np. aktualne...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.